ابتلای قطعی ۱۷ نفر به وبا در کردستان؛ «مبتلایان به عراق سفر کرده بودند»

بهرام کندایی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت که از ۱۸ مورد مشکوک در این استان، آزمایش ۱۷ نفر مثبت شده است و ۱۴ نفر از این افراد در مریوان شناسایی شده‌اند.

پرسش: هم‌زمان با اعلام خبر نبود موارد ابتلا به کرونا از سوی یک مقام وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد که نتیجه آزمایش ۱۷ نفر در این استان مثبت شده است.

بهرام کندایی، مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت که از ۱۸ مورد مشکوک در این استان، آزمایش ۱۷ نفر مثبت شده است و ۱۴ نفر از این افراد در مریوان شناسایی شده‌اند.

این خبر چند ساعت پس از آن اعلام شد که مریم مسعودی‌فر، رئیس اداره بیماری‌های منتقله وزارت بهداشت گفته بود که «تاکنون موارد مشکوک در آزمایشگاه‌های منطقه‌ای تأیید شده‌اند، اما برای اعلام قطعی، آزمایش این افراد باید از سوی «آزمایشگاه مرجع» مورد تأیید قرار گیرد.

در هفته گذشته گزارش‌هایی از موارد ابتلا به وبا در برخی استان‌های غربی کشور از جمله کردستان منتشر شده بود. رسانه‌ها حتی در هفته گذشته اعلام کرده بودند که آمار موارد مشکوک ابتلا به این بیماری در کردستان طی یک روز دو برابر شده است.

هم‌زمان مقامات وزارت بهداشت در روزهای اخیر گفته بودند که موارد مشکوک ابتلا به وبا اخیرا به «کشورهای همجوار» سفر کرده بودند. با این حال تاکنون وزارت بهداشت درخواستی مبنی بر اعمال محدودیت برای سفر به عراق و ایجاد پروتکل‌های بهداشتی در مناطق مرزی وضع نکرده است.

بر اساس آخرین آمار گفته‌شده از سوی مقامات بهداشت عراق در ۲۹ خرداد دست‌کم ۱۳ نفر در این کشور به طور قطعی به وبا مبتلا و ده‌ها مورد مشکوک نیز شناسایی شده‌اند.

بیماری وبا یک بیماری باکتریایی است که بیشتر از طریق آب و غذای آلوده منتقل می‌شود و با علائمی چون اسهال و استفراغ همراه است و در صورت شدت یافتن ممکن است منجر به مرگ بیمار شود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.