چگونه خانم دباغ محموله اعلامیه را ازگمرک عربستان سالم عبورداد؟- خاطره محمدغرضی/ اختصاصی ما

پرسش:سید محمد غرضی از پیشگامان مبارزات مسلحانه اسلامی در خارج از کشور است که سال های سال در کنار مرحومه مرضیه دباغ و شهید محمد منتظری در راه آرمان های انقلاب و تحقق آنها رزمید.

دباغ1

به مناسبت سومین روز درگذشت خانم مرضیه حدیدچی (طاهره دباغ )، «پرسش» گفتگویی با سیدمحمد غرضی از یاران همراه مرحومه دباغ انجام داده است که عمدتا بر ذکر خاطرات متمرکز است:
غرضی مرحومه دباغ را « مادر انقلاب» توصیف کرد و یکی از خاطرات خود را از مبارزات وی را در سال ۱۳۵۶ اینگونه بیان کرد: ما شامل شهید محمد منتظری، مرحومع دباغ ، من و چند نفر دیگر در سوریه و لبنان گروهی سال ۵۴- ۵۳ برای مبارزات انقلابی علیه رژیم شاه تشکیل داده بودیم که زیر نشر حاج آقا مصطفی فرزند شهید امام راحل بود. حدود سال ۱۳۵۶ اعلامیه های حضرت امام را در سوریه(دمشق) چاپ کردیم و به عربستان بردیم تا در موسم حج بین زائران پخش و روشنگری کنیم. به فرودگاه که رسیدم.گمرک سعودی بازرسی اعمال می کرد و تمام بسته ها و چمدان ها بازبینی که می شدند، اجازه عبور پیدا می کردند. در این شرایط نگران شدیم که اعلامیه های امام لو برود. مشاهده کردیم که ماموران گمرک بعد از اینکه محموله های مسافران را وارسی می کنند با کشیدن خطی با گچ به روی آنها به معنای اینکه بازرسی شده، اجازه عبور آنها را می دادند. در این موقع مرحومه خانم دباغ ابتکار به خرج دادند و به این فکر افتادند که با همین روش محموله حاوی اعلامیه های امام را عبوردهند. این طرف و آن طرف سالن فرودگاه را نگاه کرد گچ یا چیزی شبیه آن پیدا نکردیم. در این موقع خانم دباغ به سمت خانمی عرب رفت که مشغول خوردن دارو و قرص بود، با اوصحبت کرد و مجابش کرد و با چند قرصی که گرفته بود روی محموله حاوی اعلامیه ها به سبک خود گمرک عربستان خط کشید و به این ترتیب آنها را عبور دادیم و در عربستان پخش کردیم.عربستان همان سال یکی از ماها دستگیر کرد که تا زمان انقلاب در زندان بود.

دباغ2

دباغ5

مرحومه دباغ مورد اعتماد و اطمینان بی نظیر حضرت امام(ره) و همسرشان بود. آن مرحومه از شاگردان شهید آیت الله سعیدی بود. او از زمره کسانی بود که رزمیدن علیه رژیم طاغوت جزو زندگی اشان بود. در واقع نبرد و رزم علیه رژیم شاه برای آنها عین زندگی بود. وقتی در پاریس اعتصاب غذا کردیم آن مرحومه به تمام معنا مدیریت خود و توان یک زن مسلمان را نشان داد. روزنامه لوموند فرانسه که در بحبوحه انقلاب دنبال یک چهره زن مسلمان می گشت نا عکسی از او چاپ کند،این مرحومه خانم دباغ اولین زن مسلمان بود که تصویرش در این روزنامه چاپ شد. گستره جعرافیایی فعالیت و مبارزه ما و خانم دباغ علیه رژیم شاه، نه ایران بلکه کل خاورمیانه از افغانستان گرفته تا ترکیه، عراق ، سوریه، لبنان و فلسطین و حتی اروپا و آمریکا بود. ترکیه شرایط خیلی سختی داشت اما مردم ترکیه خیلی کمک کردند و با محبت بودند حتی محموله سلاح ما را تا مرز ایران و تا ارومیه منتقل می کردند.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.