سازمان هواشناسی جهانی: اقیانوس‌ها داغ‌تر و اسیدی‌تر شده‌اند

میانگین دمای زمین در سال گذشته ۱.۱۱ درجه سانتیگراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی بود و دانشمندان اخطار می‌دهند که اگر این میزان از ۱.۵ درجه عبور کند آثار گرمایش بسیار شدید خواهد شد.

پرسش: سازمان هواشناسی جهانی (دبلیو ام او) روز چهارشنبه گفت که اقیانوس‌های جهان در سال ۲۰۲۱ از نظر دما و اسیدی بودن به بالاترین حد از زمان ثبت رکوردها رسیده‌اند و سطح آنها به دلیل ذوب یخ‌های قطبی به بالاترین حد رسیده است.

پِتِری تالاس، دبیر کل سازمان هواشناسی جهانی، در بیانیه‌ای گفت: "اقلیم زمین دارد در برابر دیدگان ما تغییر می‌کند. گازهای گلخانه‌ایِ ناشی از فعالیت‌های انسانی، برای نسل‌های متعدد همچنان زمین را گرمتر خواهد کرد."

این گزارش تحت عنوان "وضعیت اقلیمی جهان" بعد از ارزیابی اقلیمی سازمان ملل منتشر می‌شود که هشدار می‌داد بشریت باید تصاعد گازهای گلخانه‌ای را شدیدا کاهش دهد یا با تغییرات بیش از پیش فاجعه‌بار در وضعیت اقلیمی جهان روبرو شود.

"دبلیو ام او" گفت که در سال ۲۰۲۱ میزان دی‌اکسید کربن و متان موجود در جو زمین بیش از هر زمان دیگری در دوران صنعتی بود.

گرم شدن زمین

میانگین دمای زمین در سال گذشته ۱.۱۱ درجه سانتیگراد بالاتر از دوران ماقبل صنعتی بود و دانشمندان اخطار می‌دهند که اگر این میزان از ۱.۵ درجه عبور کند آثار گرمایش بسیار شدید خواهد شد.

هوای سال گذشته به دلیل پدیده موسوم به "لا نینیا" در مقایسه با سال ۲۰۲۰ کمی معتدل‌تر بود، با این حال همچنان جزو هفت سال داغ‌تر زمین از زمان ثبت رکوردها قرار داشت.

تالاس گفت: "زودتر یا دیرتر باز از نظر گرمای سالانه رکورد خواهیم گذاشت."

اقیانوس‌ها مهم‌ترین محل جذب گرمایش و تصاعد هستند. آنها ۹۰ درصد دمای اضافی انباشته شده در اتمسفر در ۱۷۰ سال اخیر و ۲۳ درصد دی اکسید کربن تولیدی بشر را جذب کرده‌اند.

براساس این گزارش اقیانوس‌ها در ۲۰ سال اخیر به طور قابل توجهی گرم‌تر شده‌اند که در سال ۲۰۲۱ رکورد گذاشت، روندی که انتظار می‌رود ادامه یابد. به گفته "دبلیو ام او" این تغییر احتمالا برای صدها یا هزاران سال قابل برگشت نخواهد بود.

اقیانوس‌ها همچنین به دلیل جذب دی اکسید کربن در اسیدی ترین حالت در ۲۶ هزار سال اخیر قرار دارند.

در یک دهه گذشته سطح دریاها ۴.۵ سانتیمتر بالا آمده است، به طوری که میزان افزایش سالانه سطح دریاها از ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ بیش از دو برابر ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۲ بود.

"دبلیو ام او" همچنین فهرستی از موج‌های گرما، آتش‌سوزی‌های طبیعی، سیل‌ها و سایر فاجعه‌های اقلیمی در اطراف جهان تهیه کرد و گفت که بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار خسارت وارد کرده است.

براساس این گزارش آمریکا شاهد داغ‌ترین تابستان خود بود و صدها نفر در اثر حوادث مرتبط با گرمای شدید درگذشتند. در سال ۲۰۲۱ آتش‌سوزی دیکسی ۳۹۰۰ کیلومتر مربع را سوزاند و رتبه بزرگترین آتش‌سوزی تاریخ کالیفرنیا را ثبت کرد.

اقیانوس

منبع تصویر،IUCN

درخواست دبیرکل سازمان ملل

همزمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار تشکیل ائتلافی جهانی برای تسریع به کارگیری فناوری باتری شد و از کشورهای صنعتی خواست محدودیت‌های مالکیت فکری را برای عبور از سوخت‌های فسیلی و مقابله با تغییر اقلیم تسهیل کنند.

او در اظهاراتی ویدئویی در کنار مقام‌های "دبلیو ام او" گزارش تازه این سازمان را "فهرست یاس‌آوری از ناکامی بشریت در مقابله با اخلال اقلیمی" توصیف کرد.

او گفت: "سیستم انرژی جهان از کار افتاده است و هر لحظه ما را به فاجعه اقلیمی نزدیکتر می‌کند."

گرم شدن زمین

او گفت که هرچند هزینه فناوری‌های تولید انرژی از منابع تجدیدپذیر به طور قابل توجهی کاهش یافته، موانع عمده‌ای هست که مانع استقرار آنها در سطح گسترده می‌شود.

دبیرکل سازمان ملل خواستار هماهنگی بین‌المللی برای تولید انبوه و ایجاد تنوع در زنجیره عرضه برای فناوری انرژی‌های پاک و مواد خام که در انحصار شمار اندکی از کشورهاست شد.

او کشورهای جهان را ترغیب کرد فرآیند صدور مجوز برای پروژه‌های انرژی پاک را تسریع کنند و از دولت‌ها خواست به پرداخت سوبسید برای سوخت‌های فسیلی پایان دهند.

همزمان اتحادیه اروپا طرح هایی را برای تسریع انتقال به انرژی‌های سبز اعلام کرده است اما همزمان می گوید باید روی خطوط لوله در سایر کشورها سرمایه گذاری کند.

این بخشی از برنامه‌ای است که کمیسیون اروپا روز چهارشنبه جزئیات بیشتری از آن را برای پایان دادن به اتکا به نفت و گاز روسیه اعلام کرد.

روسیه ۴۰ درصد گاز طبیعی و ۲۷ درصد واردات نفتی اتحادیه اروپا را تامین می‌کند و در مقابل چیزی معادل ۴۰۰ میلیارد دلار از آن درآمد دارد.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.