وزیر نفت می‌گوید ایران '۴۳ میلیارد' دلار درآمد نفتی داشته است

اوجی در مراسم امضای تفاهم‌نامه وزارت نفت و شهرداری تهران گفته است که این ۴۳ میلیارد دلار از محل صادرات نفت، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی حاصل شده است.

پرسش: جواد اوجی، وزیر نفت  گفته است که درآمدهای نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ یعنی سال گذشته خورشیدی ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

اوجی در مراسم "امضای تفاهم‌نامه وزارت نفت و شهرداری تهران" گفته است که این ۴۳ میلیارد دلار "از محل صادرات نفت، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی" حاصل شده است.

صنایع نفت، گاز و پتروشیمی ایران همزمان با مبادلات مالی و بانکی به ریال و دلار آمریکا از سوی آمریکا تحت تحریم اولیه و ثانویه است یعنی نه تنها اتباع و شرکت های آمریکایی از خرید و فروش نفت و گاز و محصولات پتروشیمی با ایران منع شده اند بلکه اتباع سایر کشورها و شرکتهای غیرآمریکایی هم در صورت خرید محصولات صنایع نفت و گاز ایران با تحریم و جریمه مالی از سوی ایالات متحده مواجه خواهند بود.

این تحریم‌ها در اردیبهشت ۱۳۹۷ و توسط دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا با خروج این کشور از توافق هسته‌ای برجام اعمال شد. دولت روحانی آن زمان و چند ماه پس از شروع تحریم ها اعلام کرد که درآمدهای نفتی آن از ۱۰۰ میلیارد دلار قبل از خروج آمریکا از برجام، به کمتر از ۸ میلیارد دلار رسیده است.

به بیان دیگر تحریم‌های آمریکا در سال ۱۳۹۷ منجر به سقوط ۹۲ درصدی درآمدهای ایران شد اما حالا وزیر نفت دولت ابراهیم رئیسی می‌گوید ایران توانسته در سال ۱۴۰۰ خورشیدی، ۴۳ میلیارد دلار درآمد نفتی به دست بیاورد که یعنی این سقوط را از ۹۲ درصد به ۵۷ درصد بهبود ببخشد.

اظهارات وزیر نفت ایران درباره درآمد۴۳ میلیارد دلاری چه معناهایی دارد؟

دولت از فروردین سال ۱۴۰۰ شروع به مذاکره غیرمستقیم با آمریکا برای احیای توافق هسته‌ای برجام کرد. از همان زمان مقام‌های دولتی اعلام می کردند که با "دور زدن تحریم ها" موفق شده‌اند درآمدهای نفتی را دوباره تا حدی احیا کنند.

جواد اوجی وزیر نفت که امروز گفته درآمدهای سال ۱۴۰۰ از محل صادرات نفتی ۴۳ میلیارد دلار بوده پیش از این گفته بود که درآمدهای نفتی ایران در دوره ابراهیم رئیسی از زمان قبل از تحریم هم "فراتر" رفته است. معنی اظهارات پیشین اوجی این بود که درآمدهای نفتی باید به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار می رسید؛ اما وی امروز گفته است که این رقم ۴۳ میلیارد دلار بوده است.

در صورتی که ایران موفق شده باشد با صدور نفت و گاز و محصولات پتروشیمی این میزان درآمد کسب و این پول را وارد چرحه اقتصادی ایران کند در واقع در سال ۱۴۰۰ به گفته وزیر نفت موفق شده به ۴۳ درصد از درآمدهای نفتی قبل از تحریم، یعنی حدود نیمی از آن دست پیدا کند. معنی این وضعیت این است که اظهارات پیشین مقام‌های دولت ایران درباره رسیدن به رقم صادرات و درآمدهای نفتی قبل از تحریم از صحت برخوردار نیست اما با این وجود علایم مهمی با خود دارد.

به فرض صحت داشتن درآمد ۴۳ میلیارد دلاری ایران از صادرات نفتی، این رقم بیش از ۵ برابر درآمدهای نفتی ایران در یک سال پس از شروع تحریم‌های ایران در دوره دونالد ترامپ است که در آنصورت باید بتوان رد بالا رفتن میزان درآمدهای نفتی را بر سیاست‌های جاری این کشور مشاهده کرد.

 

 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.