کویت: میدان نفتی آرش موضوعی میان ایران و عربستان و کویت است

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، توافق جدید عربستان سعودی و کویت با هدف توسعه میدان مشترک گازی آرشالدُره را «غیرقانونی» خواند و گفت حق ایران برای بهره‌برداری از این میدان همچنان محفوظ است.

پرسش: چند روز پس از اعتراض ایران به توافق جدید عربستان سعودی و کویت بر سر توسعه میدان مشترک گازی آرش، کویت اعلام کرد که توسعه این میدان گازی به هر سه کشور مربوط است.

شیخ احمد ناصر آل محمد الصباح، وزیر خارجه کویت، تاکید کرده که میدان گازی آرش «یک موضوع سه‌جانبه بین کویت، عربستان سعودی و ایران است».

بر اساس بیانیه شرکت نفت کویت، کویت و عربستان سعودی روز ۲۱ مارس سندی را برای توسعه میدان گازی آرش امضا کردند که انتظار می‌رود روزانه یک میلیارد فوت مکعب استاندارد گاز و ۸۴ هزار بشکه در روز میعانات تولید کند.

در پاسخ، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه، توافق جدید عربستان سعودی و کویت با هدف توسعه میدان مشترک گازی آرش/الدُره را «غیرقانونی» خواند و گفت حق ایران برای بهره‌برداری از این میدان همچنان محفوظ است.

وی تاکید کرده بود که بر اساس مذاکرات پیشین، هرگونه اقدام در بهره‌برداری و توسعه این میدان باید با هماهنگی و همکاری هر سه کشور انجام شود.

اما همزمان موضع وزیر خارجه کویت یک روز پس از آن منتشر می‌شود که وزیر نفت ایران در یک توییت اعلام کرد که ایران «به‌زودی عملیات حفاری در این میدان» را آغاز خواهد کرد.

 

جواد اوجی، وزیر نفت، همچنین نوشته بود: «مطالعات جامع ‎میدان مشترک آرش با حفاری چاه اکتشافی و انجام لرزه‌نگاری تکمیل شده است.»

وزیر کویتی به این اظهار نظر هیچ اشاره‌ای نکرده است.

پیش از این نیز شرکت‌های ملی نفت کویت و آرامکوی عربستان سعودی در سال ۱۳۹۴ با هدف توسعه میدان آرش کنسرسیوم «کی‌جی‌او» را تاسیس کردند و حتی در شهریور همان سال برای توسعه این میدان مشترک، حفاری یک حلقه چاه اکتشافی را آغاز کرده بودند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.