رضا براهنى نویسنده و شاعر برجسته درگذشت

اکتای براهنی، فرزند رضا براهنی خبر درگذشت پدرش را بدون اشاره به علت آن در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرد.او سالهاست در کانادا در بستری بیماری  بسر می برد.

پرسش: خانواده رضا براهنی، منتقد ادبی، شاعر، نویسنده  مشهور معاصر بامداد جمعه پنجم فروردین از درگذشت او خبر دادند.

 

اکتای براهنی، فرزند رضا براهنی خبر درگذشت پدرش را بدون اشاره به علت آن در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرد. او سالهاست در تورنتوی کانادا در بستری بیماری  بسر می برد.

 

 او عضو پیشین کانون نویسندگان ایران و یکی از چهره‌هایی بود که در سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۴۷ برای تشکیل کانون نویسندگان ایران با جلال آل احمد همکاری داشت. او همچنین رئیس سابق انجمن قلم کانادا است. آثار او به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، سوئدی و فرانسوی ترجمه شده‌است.

 

 

براهنی هنگام مرگ 87 سال سن داشت.

رضا براهنی در مصاحبه ماهنامه تجربه، خود را پانترک یا پان ایرانیست ندانسته و هر دوی آن‌ها را مهمل دانست.در ادامه در پاسخ به اینکه برخی او را قایل به تجزیه ایران می‌دانند، گفت: اگر کسی بخواهد به ایران حمله کند، من چون سربازی هم رفته‌ام، اولین کسی خواهم بود که به آنجا می‌آیم و تفنگ دست می‌گیرم و از مرزهای ایران دفاع می‌کنم. 

براهنی در گفتگو با مجله «مهرنامه»، در آبان ۱۳۹۳ گفت: «فارسی زبان رسمی و مشترک همه ایران است و زبان فوق‌العاده شاهکاری است که من نویسندهٔ آنم، ولی از زبان مادری خودم هم دفاع می‌کنم و ابداً به تجزیه اعتقادی ندارم. هرگز تمامیت ایران را از نظر دور نداشته‌ام و گفته‌ام که اسلحه دست می‌گیرم و برای آن می‌جنگم،

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.