اقدام مهم و به موقع ایران در ثبت جهانی زادگاه نظامی گنجوی

به همین مناسبت فردا مصادف با بیست و یکم اسفند روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی مراسم ثبت با حضور مسئولان در روستای طاد از توابع شهرستان تفرش برگزار می شود.

پرسش: در سالهای اخیر برخی همسایگان ایران که چندان ریشه و هویت مستقل تارخی نداشته سعی در از آن خود کردن مشاهیر تاریخی ایران زمین کرده اند که از آن جمله جمهوری نوپای آذربایجان ترک زبان، مدعی نظامی گنجوی شاعر و حکیم بزرگ فارسی زبان است که اینک با تلاش میراث فرهنگی زادگاه این عالم فرزانه در استان مرکزی به ثبت جهانی یومسکو رسیده است.

به همین مناسبت فردا مصادف با بیست و یکم اسفند روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی مراسم ثبت با حضور مسئولان در روستای طاد از توابع شهرستان تفرش برگزار می شود.

یک کاربر ایراندوست در این باره در توییتر نوشت: 

 

mahtab-hakhamaneshi

@mahtab_hakha

 

بیست ویکم اسفند ماه روز بزرگداشت حکیم نظامی گنجوی در ایران است وقرار است در این روز،خانه تاریخی واجدادی این شاعر بلند آوازه ایرانی با حضور مسئولان یونسکو ثبت جهانی شود.بر پایه سروده های خود نظامی گنجوی خاستگاه اجدادی او روستای (طاد)در تفرش اراک است.جمهوری جعلی باکو‌ تلاش بسیار می کند تا <ریشه هویت ایرانی نظامی >را انکار کند،فقط به این دلیل دوران زندگی او در شهر گنجه سپری شده و امروز هم گنجه بخشی از ایران نیست!چه استدلال بسیار محکمی! حتما شیراز هم از ایران جدا میشد خافظ وسعدی دیگر ایرانی نبودند ؟اینها پاره های تن ایران وخاک تاریخی هزاران ساله ما بوده اند ودر آن زمان هم گنجه بخشی از ایران بزرگ فرهنگی بوده.از اینها گذشته خاستگاه اصلی نظامی ،روستایی به نام طاد یا تاد است در شهرستان تفرش .نظامی در اقبال نامه چنین میگوید:

نظامی ز گنجینه بگشای بند         

گرفتاری گنجه تا چند چند

برون آر اگر صیدی افکنده‌ای

روان کن اگر گنجی آکنده‌ای

چنین نزلی ار بخت روزی بود

سزاوار گیتی فروزی بود

 

 

 

###

        
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.