بحران اوکراین قیمت نفت را به ۱۰۶ دلار رساند

این نرخ، بالاترین قیمت نفت در هفت سال اخیر - از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون- بوده است.

پرسش: با تشدید حمله روسیه به شهرهای مختلف اوکراین و تنش میان غرب و مسکو، قیمت هر بشکه نفت برنت در معاملات امروز بازارهای جهانی به ۱۰۶ دلار در هر بشکه رسیده است.

این نرخ، بالاترین قیمت نفت در هفت سال اخیر - از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون- بوده است.

قیمت نفت در حالی افزایش دارد که بگفته وزیر صنایع ژاپن، اعضای آژانس بین‌المللی انرژی توافق کرده‌اند مجموعا ۶۰ میلیارد بشکه از ذخایر خود را روانه بازار کنند تا قیمت نفت را در بازار کاهش دهند.

سهم آمریکا از این حجم نفت حدود ۳۰ میلیارد بشکه است.

آژانس بین‌المللی انرژی ۳۱ عضو دارد که عمدتا کشورهای صنعتی هستند و امروز اجلاسی ویژه برگزار کردند.

با وجود این تصمیم، افزایش قیمتها در بازار نفت ادامه یافت.

پس از معرفی تحریم‌های گسترده کشورهای غربی علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین، بعضی از خرید نفت از روسیه خودداری می‌کنند هر چند نفت فعلا مشمول تحریمها نیست.

با افزایش تقاضای جهانی نفت و از سرگیری فعالیتهای صنعتی پس از کرونا، عرضه نفت در شرایط فعلی جوابگوی تقاضا نیست که بحران اوکراین به وخامت اوضاع افزوده است.

روسیه یکی از تولیدکنندگان بزرگ نفت در جهان است که روزانه بین ۴ تا ۵ میلیون بشکه نفت صادر می‌کند؛ اختلال در عرضه نفت روسیه می‌تواند به افزایش بیشتر قیمت نفت هم منجر شود.

آژانس بین‌المللی که در سال ۱۹۷۴ میلادی تاسیس شد، یک نهاد نظارتی بر بازار انرژیست و بر اساس اساسنامه خود، هماهنگی و پاسخ جامع به اختلال در عرضه نفت در بازار، یکی از وظائف آن است.

از ابتدای سال جاری میلادی نرخ نفت شاهد افزایش بوده است که علت بالا رفتن تقاضای جهانی این کالا، تنش روسیه و اوکراین، اختلال در عرضه کشورهایی نظیر لیبی و افزایش تولید کشورهای موسوم به اوپک پلاس بوده است.

با آغاز همه‌گیری شیوع کرونا در سال ۲۰۲۰ و کاهش تقاضای جهانی که به افت قیمت نفت منجر شد، کشورهای عضو اوپک و تولیدکنندکان بزرگ غیر عضو تصمیم گرفتند تولید روزانه خود را حدود ۱۰ میلیون بشکه کاهش دهند که با بهبود تقاضا، تولید این کشورها بصورت تدریجی افزایش یافت.

بعضی پیش‌بینی‌ها حتی پیش از آغاز جنگ روسیه با اوکراین حاکی از افزایش قیمت نفت به بالای صد دلار بود؛ گلدمن ساکس، موسسه خدمات مالی و بانک آمریکایی پیش‌بینی کرده بود ذخایر نفتی تا تابستان امسال به کمترین میزان از سال ۲۰۰۰ میلادی برسد.

این در حالی بود که آژانس بین‌المللی انرژی در گزارشی گفته بود که به زودی عرضه نفت از تقاضا پیشی خواهد گرفت و روند افزایش بهای نفت متوقف یا معکوس خواهد شد که با شرایط کنونی فعلا چشم‌انداز آنی برای آن نیست.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.