اخراج استاد شاخص از دانشگاه در دولت رئیسی

اخراج این استاد مشهور دانشگاه که با واکنش های گسترده مواجه شده، درحالی صورت گرفت که ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم در آغاز دولت خود به منتقدان و مخالفان فراخوان داده و با آنها تماس گرفته شده بود تا نظرات خود را برای بهبود اوضاع بی ملاحظه اعلام کنند.

پرسش: دکتر محمد فاضلی استاد شاخص چامعه شناسی دانشگاه شهید بهشتی با تصمیم عجیب و تندروانۀ وزارت علوم دولت رئیسی، از این دانشگاه و نظام آموزش عالی اخراج شد.

اخراج این استاد مشهور دانشگاه که با واکنش های گسترده مواجه شده، درحالی صورت گرفت که ابراهیم رئیسی رئیس دولت سیزدهم در آغاز دولت خود به منتقدان و مخالفان فراخوان داده و با آنها تماس گرفته شده بود تا نظرات خود را برای بهبود اوضاع بی ملاحظه اعلام کنند.

خود دکتر فاضلی در نخستین اظهار نظر در مورد این اخراج عجیب و ظالمانه بدون اشاره به آن در توییتر نوشت: 

Mohammad Fazeli

@Mfazeli114

یکی از بدترین لحظات در تاریخ هر ملتی می‌تواند لحظه یا دوره‌ای باشد که در آن دیگر هیچ کاری، هر قدر که دور از عقل سلیم و انتظار عامه مردم باشد، تعجب‌برانگیز نباشد. لحظه‌ای که در مقابل تعجب از هر کار ناشایستی، خلق الله بگویند: تو غیر از این انتظار داشتی؟

 

 

دکتر حمیدرضا جلایی پور استاد جامعه شناسی دانشگاه در این باره نوشت:

اخراج دکتر محمد فاضلی از دانشگاه 

 

 دوست عزیز و فاضلم، دکتر محمد فاضلی، را از دانشگاه بهشتی اخراج کرده‌اند. واقعا این میزان تنگ‌نظری و شایسته‌ستیزی در وزارت علوم دولت جدید حیرت‌انگیز و شرم‌آور است. در گروه جامعه‌شناسی دانشگاه بهشتی تا کنون چه کسی به اندازهٔ او در کمک به بالندگی جامعه‌شناسی در ایران توفیق داشته است؟ هم از حیث میزان و کیفیت پژوهش‌های باکیفیت، هم از حیث رضایت دانشجویان، هم از نظر توفیق در آگاهی‌افزایی عمومی دربارهٔ بصیرت‌ها و دستاوردهای جامعه‌شناسانه، چند استاد جامعه‌شناسی مثل او در ایران داریم؟ 

وزارت علومی که ریاست دانشگاه‌ها را به بسیج اساتید واگذار می‌کند و با افزایش انواع سهمیه‌های ناعادلانه در پذیرش دانشجو و انواع گزینش‌های پرتبعیض در جذب و ارتقای اساتید آموزش دانشگاه‌های کشور را  کم‌کیفیت‌تر می‌کند آیا می‌فهمد چه بلایی بر سر نهاد علم در ایران می‌آورد و در بلندمدت چه آسیبی به کشور می‌زند؟ انجمن جامعه‌شناسی ایران و اساتید جامعه‌شناسی دانشگاه‌های کشور چرا با صدای بلندتر و موثرتر به این روند مخرب و پرآسیب اعتراض نمی‌کنند؟ ‌اگر وزارت علوم هاضمهٔ پذیرش و تحمل استاد باکیفیتی چون او که دغدغهٔ محوری‌اش افزایش ظرفیت حل مسالهٔ حاکمیت و جامعهٔ‌ ایران است را ندارد، مضحک نیست اگر ‌ادعای کمک به توسعهٔ علمی کشور را داشته باشد؟ 

 اخراج او از دانشگاه برای خود او ضایعه نیست و چه بسا وقت و فرصت بیشتری برای پادکست روشنگر و پرمخاطبِ «دغدغهٔ ایران»‌ و پژوهش‌های راهبردی‌اش  آزاد کند،‌ ولی برای دانشگاه بهشتی و دانشجویانش پرضایعه است. دانشگاه را بیش از این کم‌کیفیت و بی‌توجه به مسائل واقعی جامعهٔ ایران نکنید. نتیجه‌اش جز انباشت بیشتر بحران‌ها و مسائل کاویده‌وحل‌نشده و جایگزیزنی اساتیدِ کم‌بضاعت و میل بیشتر به مهاجرت علمی نخواهد بود.  

 

واکنش فعالان شبکه های اجتماعی و سیاسی به اخراج دکتر محمد فاضلی:

 

عباس عبدی

@abb_abdi

اخراج #محمد_فاضلی اگرچه ناپسند بود و شایسته محکوم شدن است، ولی در زمانه‌ای که شبه علم چهار نعل بسوی ویران سازی دانشگاه است، اخراج او و امثال او جزیی از فرایند گسترده برای تخریب نهاد تولید علم است.

 

 

 

 

 

 

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.