شعار در نماز جمعه لواسان در انتقاد از برکناری امام جمعه

او به صراحت توضیح نداد اما هواداران لواسانی می‌گویند به دلیل «افشاگری» درباره زمین‌خواری در لواسان و انتقاد از ساخت ویلاهای چندهزارمتری در این منطقه کنار گذاشته شده است.

پرسش: برکناری امام جمعه لواسان که طرفدار عدالتخواهان بود باعث اعتراض شماری از نمازگزاران شده است. امروز در آخرین نماز جمعه‌ای که سعید حسینی لواسانی برگزار کرد، شماری از شرکت‌کنندگان در حمایت از او شعار دادند.

حجت الاسلام سعید حسینی لواسانی چند روز پیش در توییتر خبر داد شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ، او را برکنار کرده است.

لواسانی امروز در جلسه‌ای در کلاب‌هاوس گفت از او انتقاد شده که «امام جمعه نامتعارف» است و به دلیل تفکرش برای ایستادگی در مقابل بی‌عدالتی برکنار شده است. او از امامان جمعه شناخته‌شده در کشور است.

او به صراحت توضیح نداد اما هواداران لواسانی می‌گویند به دلیل «افشاگری» درباره زمین‌خواری در لواسان و انتقاد از ساخت ویلاهای چندهزارمتری در این منطقه کنار گذاشته شده است.

بعد از انتخاب محمدجواد حاج علی اکبری (از نزدیکان وقت محمود احمدی نزاد که به «اتاق فکر» مشهور شده بود) به ریاست شورای سیاستگذاری ائمه جمعه، شماری از امامان جمعه تغییر کردند از جمله اولین آنها امام جمعه زاهدان در زمستان ۱۳۹۷ که به شدت از حاج‌علی‌اکبری انتقاد کرد.

آن زمان آیت الله عباسعلی سلیمانی، امام جمعه زاهدان، گفته بود که تغییرات زیر نظر دفتر رهبر انقلاب انجام می‌شود.

امروز سعید لواسانی، امام جمعه لواسان گفت در ظاهر امر به او گفته‌اند سیاست این است که ائمه جمعه را برای مدت طولانی نگه نمی‌دارند و از جمله در تهران زود عوض می‌کنند.

چند منتقد این تغییر به دوره طولانی احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد اشاره کرده و پرسیدند در راستای «جوانگرایی» چرا این افراد تغییر نمی‌کنند.

لواسانی اعتقاد دارد که در اصل به خاطر طرز تفکر متفاوتش با شورای سیاستگذاری ائمه جمعه برکنار شده است.

او توضیح داد که خودش اعتقاد دارد «مخصوصا در بحث عدالتخواهی باید بر اساس ارزش‌های انقلابی‌گری محکم ایستاد» اما به گفته لواسانی شورای ائمه جمعه به ریاست حاج‌علی اکبری «اعتقاد دارد ما نباید به این مسائل ورود داشته باشیم.»

امام جمعه سابق لواسان گفته به شورای سیاستگذاری ائمه جمعه «بر اساس مصلحت» توصیه کرده که «الان زمان تغییر نیست و باید صبر کرد» اما او برکنار شده است.

او می‌گوید قبلا به خاطر حضورش در توییتر و اشاره به مصادیق [فساد] از او انتقاد شده بود اما این به طور علنی به عنوان دلیل برکناری‌اش اعلام نشده است.

لواسانی دو سال پیش انتقادهای تندی از ویلاسازی و زمین‌خواری در لواسانات مطرح کرد.

سعید حسینی لواسانی در مصاحبه‌ای در شبکه افق گفت: «من در یکی دو سال گذشته تحفظ داشته و تلاش می‌کردم تا در پشت پرده با مسئولین مربوطه ارتباط بر قرار کرده و موضوع را پیگیری کنم. بعد از گذشت زمان متوجه شدم که از صحبت‌هایی که مطرح می‌شد، عملا نمی‌توان نتیجه گرفت؛ ضمن آن‌که بهتر است این مطالب با مردم در میان گذاشته شود.»

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.