توفان آیدا باعث مرگ ده‌ها نفر در شمال شرقی آمریکا شد

شهر نیویورک و نیوجرسی در مجاورت آن شاهد بارندگی بی سابقه ای بوده اند. برخی ساکنان در زیرزمین های خانه ها و اتومبیل های سیل گرفته جان باختند.

پرسش:درحالی که شمار کشته ها در سیل های ناگهانی و گردبادهای شمال شرقی آمریکا به حداقل ۴۱ نفر رسیده، جو بایدن رئیس جمهور این کشور می گوید برای رسیدگی به عواقب بحران اقلیمی "نیاز به یک سرمایه گذاری تاریخی" وجود دارد.

او گفت که آمریکا در سراسر خاک خود با تخریب ناشی از تغییر اقلیم روبروست و مقابله با آن "مساله مرگ و زندگی است."

شهر نیویورک و نیوجرسی در مجاورت آن شاهد بارندگی بی سابقه ای بوده اند. برخی ساکنان در زیرزمین های خانه ها و اتومبیل های سیل گرفته جان باختند.

این تغییرات شدید جوی ناشی از پسمانده توفند آیدا است که اوایل این هفته باعث ویرانی گسترده در ایالت جنوبی لوئیزیانا شد.

چهار ایالت در شمال شرقی این کشور تلفاتی را گزارش داده اند:

  • فیل مورفی شهردار نیوجرسی گفت که حداقل ۲۳ نفر در این ایالت جان باخته اند - که بیشتر آنها موقع بالا آمدن آب در داخل اتومبیل ها به تله افتادند
  • حداقل ۱۴ نفر در شهر نیویورک کشته شدند از جمله یک پسربچه دو ساله. مقام ها می گویند یازده نفر آنها در زیرزمین های سیل گرفته غرق شده اند
  • سه نفر در فیلادلفیا واقع در ایالت پنسیلوانیا کشته شدند و یک نفر هم در کانتیکات جان باخت

در بخش هایی از نیویورک ظرف یک ساعت هشت سانتیمتر باران بارید

منبع تصویر،EPA

توضیح تصویر،

در بخش هایی از نیویورک ظرف یک ساعت هشت سانتیمتر باران بارید

مقام هایی که غافلگیر شدند

بیل دی بلازیو شهردار نیویورک از کارشناسان آب و هوا انتقاد کرد و گفت پیش بینی های آنها "ظرف چند دقیقه به مضحکه بدل شد". او گفت به او هشدار داده بودند که در طول تمام روز ۷.۵ تا ۱۵ سانتیمتر باران خواهد بارید اما در "سنترال پارک" فقط در یک ساعت حدود ۸ سانتی متر بارید.

کتی هوچل فرماندار نیویورک گفت: "ما خبر نداشتیم که از ساعت ۸:۵۰ تا ۹:۵۰ شب دیشب آسمان عملا دهان باز می کند و مثل آبشار نیاگارا در خیابان های نیویورک می بارد."

تدلا اسفا، ۶۰ ساله، در شهر فلاشینگ در ایالت نیویورک به بی بی سی گفت خانه او در برابر سیل آسیب پذیر است "اما چیزی که دیشب دیدم باورکردنی نبود. هرگز ندیده بودم که آب از همه طرف سرازیر شود. خسارات خیلی شدید است و ضربه بزرگی خورده ایم."

در نیوجرسی گردباد (تورنادو) بزرگترین مزرعه تولید لبنیات را خراب کرد به طوری که سقف ساختمان ها کنده شد و چند سیلو افتاد.

صاحبان مزرعه "وِلکرِست" در فیسبوک خود نوشتند خیلی از گاوها زیر سرپناه های فروریخته به تله افتادند و تعدادی از حیوانات تلف شدند.

بسیاری از خطوط متروی شهر نیویورک بعد از جاری شدن سیل به داخل ایستگاه ها بسته است.

سایر تصاویر خودروهایی که در جاده های سیل گرفته شناور شده و گاه از داخل آنها فریاد "کمک کنید" شنیده می شود را نشان می دهد.

مسافران قطارها، هواپیماها و اتوبوس ها گاه ساعت ها منتظر ماندند تا راه های سیل گرفته باز شود.

مزرعه ولکرست

منبع تصویر،MULLICA HILL LIVING

توضیح تصویر،

خرابی گسترده در یک مزرعه تولید لبنیات در نیوجرسی

'یکی از چالش های بزرگ زمان ما'

بایدن گفت که سیل بی سابقه در منطقه به علاوه ویرانی ناشی از توفند آیدا در لوئیزیانا و میسیسیپی و آتش سوزی های طبیعی در غرب آمریکا "بار دیگر به ما یادآوری می کند که توفان های شدید ناشی از تغییر اقلیم از راه رسیده اند."

او گفت به کنگره فشار خواهد آورد تا طرح "دوباره و بهتر بسازیم" او را که به "سرمایه گذاری تاریخی" در زیرساخت ها منجر خواهد شد تصویب کند. هدف این طرح از جمله نوسازی جاده ها و پل ها و بهبود شبکه برق، آب و فاضلاب است.

او گفت: "می شود ویرانی را همه طرف مشاهده کرد. مساله مرگ و زندگی است، مساله ای که شامل حال همه ما می شود. این از چالش های بزرگ زمانه ماست اما مطمئن هستم از پس آن برمی آییم."

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.