حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا درافغانستان پایان یافت-فرودگاه کابل تحت کنترل کامل طالبان قرار گرفت

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان پس از ۲۰ سال حضور نظامی واشنگتن در این کشور را لحظه‌ای تاریخی توصیف کرد.

پرسش: «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا، بعد از آنکه پنتاگون پرواز آخرین هواپیمای باری آمریکا از فرودگاه کابل را اعلام کرد در بیانیه‌ای تصریح کرد که حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا درافغانستان به پایان رسیده است.

حضور نظامی ۲۰ ساله آمریکا درافغانستان به پایان رسید

 «کنث مک‌کنزی»، فرمانده نیروهای تروریست آمریکایی در منطقه غرب آسیا ساعتی پیش در جمع خبرنگاران اعلام کرد که آخرین هواپیمای باری سی-۱۷ آمریکا از فرودگاه بین‌المللی کابل پرواز کرده و عملیات تخلیه نیروها از افغانستان به پایان رسیده است.

بایدن گفته که تا ساعاتی دیگر با مردم افغانستان صحبت خواهد کرد. او در ادامه خاطرنشان کرده که پایان دادن به مأموریت انتقال هوایی نیروها از افغانستان توصیه رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا و فرماندهان میدانی بوده است.

او گفته است: «دیدگاه آنها این بود که پایان دادن به مأموریت نظامی‌مان بهترین روش برای محافظت از جان نظامیانمان و اطمینان یافتن از خروج‌های غیرنظامیان برای کسانی که در هفته‌ها و ماه‌های آتی خواستار ترک افغانستان هستند خواهد بود.»

بایدن گفت از وزیر خارجه آمریکا خواسته با هماهنگی شریکان بین‌المللی آمریکا از خروج ایمن آمریکایی‌ها یا افغانستانی‌هایی که خواستار خروج از افغانستان هستند اطمینان حاصل کند.

ساعاتی قبل‌تر شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌نیوز» آمارهایی از عملیات تخلیه نیروهای آمریکایی و همکاران نیروهای بین‌المللی در افغانستان ارائه کرده و به نقل از یک مقام کاخ سفید نوشت آمریکا پس از تصرف افغانستان توسط طالبان در میانه ماه اوت، ۱۱۶۷۰۰ نفر را از افغانستان خارج کرده و یا خروجشان را تسهیل کرده است.

خروج آمریکا از افغانستان در حالی به پایان رسید که انتقادها از «جو بایدن»، رئیس‌جمهور آمریکا پس از کشته شدن ۱۳ نظامی تروریست آمریکایی بر اثر انفجاری در نزدیکی فرودگاه بین‌المللی «حامد کرزای» در کابل، پایتخت افغانستان بالا گرفته است. این انفجار عصر پنجشنبه (۵ شهریور/۲۷ اوت) اتفاق افتاد و ده‌ها نفر در آن کشته و زخمی شدند.

فرودگاه کابل تحت کنترل کامل طالبان قرار گرفت

طالبان اعلام کرده است که فرودگاه کابل امشب پس از «خروج آخرین نیروهای آمریکایی» تحت کنترل کامل این گروه قرار گرفته است.

فرودگاه کابل تحت کنترل کامل طالبان قرار گرفت

این موضع گیری طالبان کمتر از یک ساعت پس از ترک کامل آخرین هواپیمای آمریکا از فرودگاه کابل اعلام شده است.

در اوایل بامداد سه شنبه، آخرین هواپیمایی آمریکایی از افغانستان خارج شد.

ایالات متحده و دیگر کشورهای عضو ناتو در سال ۲۰۰۱ در پاسخ به حملات ۱۱ سپتامبر همان سال در آمریکا، به افغانستان حمله نظامی کردند و از آن زمان، حضور نظامی و اشغالگری آن‌ها در افغانستان ادامه داشته است.

با تصرف سریع‌تر از حد انتظار کابل از سوی گروه طالبان، آمریکا و متحدانش روند خروج از افغانستان را به شکلی سراسیمه و بی‌نظم تسریع کرده‌اند و فرودگاه کابل که در تحت کنترل آن‌ها قرار داشت، با هرج و مرج گسترده مواجه شد.

در جریان بیش از ۲۰ سال اشغال نظامی افغانستان از سوی نیروهای آمریکایی، نه تنها وضعیت شهروندان افغانستان و این کشور بهتر نشد، بلکه افغانستان همچنان با مشکلات زیرساختی بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند.

 

واکنش طالبان به پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان

نعیم در مصاحبه با الجزیره گفت: خروج آخرین سرباز آمریکایی از کشور ما یک لحظه تاریخی برای ما و برای همه مردم است.

واکنش طالبان به پایان حضور نظامی آمریکا در افغانستان

محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان خروج آخرین سرباز آمریکایی از افغانستان پس از ۲۰ سال حضور نظامی واشنگتن در این کشور را لحظه‌ای تاریخی توصیف کرد.

نعیم افزود:‌ جنگ در افغانستان به پایان رسیده و حل مشکلات کشور نیازمند همبستگی ملی است.

سخنگوی طالبان در ادامه از جامعه بین المللی خواست که در همه زمینه‌ها از جمله اقتصاد ، بهداشت و آموزش به مردم افغانستان کمک کند.

این مقام طالبان منع خروج افراد از کشور را تکذیب کرد، اما گفت که روند خروج باید به صورت منظم انجام شود.

وی حضور مخالفان در افغانستان را امری طبیعی و مورد احترام دانست و تاکید کرد که به هیچ کس اجازه داده نمی‌شود جنگ را دوباره در افغانستان شعله ور کند.

الجزیره همچنین به نقل از قاری یوسف، از سخنگویان طالبان اعلام کرد: آخرین سرباز آمریکایی ساعت ۲۱ شب به وقت کابل افغانستان را ترک کرد و کشور ما استقلال کامل خود را به دست آورد.

انس حقانی، دیگر مسئول طالبان نیز در توییتی نوشت: "ما دوباره تاریخ را ساختیم. امشب اشغال ۲۰ ساله افغانستان توسط ایالات متحده و ناتو به پایان رسید. من بسیار خوشحالم زیرا پس از ۲۰ سال جهاد، فداکاری و سختی ، با افتخار شاهد این لحظات تاریخی هستم."

 

طالبان: هیچ افغانی نباید کشور را ترک کند

مهر : سخنگوی طالبان گفت: ما چهره‌های جدیدی را به مردم افغانستان نشان خواهیم داد که آن‌ها به آینده خوش بین باشند.

طالبان: هیچ افغانی نباید کشور را ترک کند

«ذبیح الله مجاهد»، سخنگوی طالبان در گفتگو با تلویزیون ان. اچ. کی ژاپن با انتقاد از رفتار آمریکا، تاکید کرد که این کشور حق ندارد در قلمرو افغانستان حملات نظامی انجام دهد.

به گفته مجاهد، آمریکا حق ندارد با هواپیما حملات نظامی در قلمرو ما انجام دهد، چون ما این حق را به آن‌ها نداده‌ایم و این حملات به منزله نقض حقوق ما و اشتباه است.

در ادامه این گفتگو همچنین مجاهد تاکید کرد که هیچ افغانی نباید کشور را ترک کند، چون هیچکدام از آن‌ها با مشکلی در افغانستان روبرو نیستند و ما به همگان این تضمین را می‌دهیم که هیچ فردی مورد تعقیب و آسیب واقع نمی‌شود.

در این گفتگو سخنگوی طالبان همچنین افزود: ما چهره‌های جدیدی را به مردم افغانستان نشان خواهیم داد که آن‌ها به آینده خوش بین باشند.

پیش از این نیز، ذبیح الله مجاهد، در گفتگوی اختصاصی با یورونیوز ضمن «بسیار دلخراش» توصیف کردن حمله خونین اخیر به فرودگاه کابل، نیروهای آمریکایی را مقصر اصلی رخ‌داد آن معرفی کرده بود.

سخنگوی طالبان با بیان اینکه «این حمله ما را بسیار ناراحت کرد» از تلفات شهروندان غیرنظامی از جمله «اطفال، زنان و افراد بی‌دفاع که در آنجا (فرودگاه کابل) جمع شده بودند» ابراز تأسف کرد و گفت: به هر صورت آمریکایی‌ها زمینه این کار را فراهم کردند. به خاطر اینکه آنها موجب ازدحام و تجمع مردم در آنجا (فرودگاه کابل) شدند؛ چنان که ما نتوانستیم وضعیت را کنترل کنیم.

 

###

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.