سخنگوی شورای نگهبان امضا نشدن اعتبارنامه رئیسی توسط صادق لاریجانی را تایید کرد

پیش از این وب‌سایت شورای نگهبان گزارش تصویری از امضای اعتبارنامه ابراهیم رئیسی توسط اعضای این نهاد را منتشر کرده بود که در آن تصویر صادق لاریجانی وجود نداشت.

پرسش: طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان، تایید کرده است که آیت الله صادق آملی لاریجانی، عضو شورای نگهبان، اعتبارنامه ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور جدید ایران را امضا نکرده است.

پیش از این وب‌سایت شورای نگهبان گزارش تصویری از امضای اعتبارنامه ابراهیم رئیسی توسط اعضای این نهاد را منتشر کرده بود که در آن تصویر صادق لاریجانی وجود نداشت.

صادق لاریجانی و برادرش علی لاریجانی در مراسم روز تحلیف ابراهیم رئیسی که در مجلس برگزار شد نیز حضور نداشتند.

صادق لاریجانی در جریان انتخابات به ردصلاحیت علی لاریجانی و دخالت نیروهای امنیتی در این زمینه به شدت اعتراض کرد ولی تلاش‌های او بی‌نتیجه ماند.

سخنگوی شورای نگهبان گفته است این نهاد دلایل ردصلاحیت علی لاریجانی را به او منعکس کرده است.

علی لاریجانی رئیس سابق مجلس، در حال حاضر مشاور رهبر انقلاب است و پروژه سند همکاری‌های ۲۵ ساله ایران و چین را دنبال می‌کند.

او در واکنش به سخنان شورای نگهبان گفته است نامه‌ای که در آن دلایل ردصلاحیتش نوشته شده، «مهر محرمانه» دارد و از شورای نگهبان خواسته است که مهر محرمانه را بردارد تا نامه را برای عموم منتشر کند.

طبق تصاویری که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی از مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی پخش شد، صادق آملی لاریجانی و علی لاریجانی در مراسم تحلیف سیدابراهیم رئیسی حضور نداشتند.

صادق لاریجانی، عضو فقهای شورای نگهبان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از رد صلاحیت برادرش علی لاریجانی، برای انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان را متهم کرد که تحت نفوذ سازمان‌ها ‌و نهادهای اطلاعاتی قرار دارد.

صادق لاریجانی، در بیانیه‌اش نوشت بعد از ۲۰ سال عضویتش در شورای نگهبان " هیچ گاه تصمیمات شورا را، چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها تا این حد غیرقابل دفاع" ندیده است.

رئیس سابق قوه قضائیه گفته بود علت آنچه نابسامانی خوانده "دخالت‌های فزایند دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع، در تصمیم سازی برای شورای نگهبان" است "به ویژه اگر عضو مسئولی که باید گزارش‌های محققانه به شورا ارائه کند خود، عامدانه چیزی بر آن بیفزاید."

لاریجانی بدون اشاره به جزئیات این گزارش‌ها، گفته بود " از وزارت اطلاعات با قاطعیت تمام مطلبی نقل می‌کنند، حال آنکه با پرسش از معاونت مربوطه در وزارت اطلاعات به صراحت این مطلب تکذیب می‌شود."

البته او یک روز بعد از انتشار این بیانیه و انعکاس گسترده آن، گفته بود که سخنانش "فارغ از مصلحت بودن یا نبودن" و از سر "دلسوزی" بوده است.

عملکرد شورای نگهبان در ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان نامزدی در انتخابات، مورد اعتراض‌ گسترده تشکل‌های سیاسی قرار گرفت.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.