نماینده ایران: آمریکا برای خروج نام سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی شرط گذاشته است

به گفته غریب‌آبادی شرط آمریکا برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست گروه‌های تروریستی، پذیرفتن بندی از سوی ایران برای انجام گفت‌وگوهای آتی درباره مسائل منطقه‌ای است که به گفته او کاملاً با موضوع مذاکرات غیرمرتبط و مضر است.

پرسش: کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، می‌گوید آمریکایی‌ها بسیاری از خواسته‌های ایران را در مذاکرات احیای برجام نپذیرفته‌اند و برای برداشتن بعضی تحریم‌ها شرط‌ گذاشته‌اند.

به گفته غریب‌آبادی شرط آمریکا برای خارج کردن نام سپاه پاسداران از فهرست "گروه‌های تروریستی"، پذیرفتن بندی از سوی ایران برای انجام گفت‌وگوهای آتی درباره "مسائل منطقه‌ای" است که به گفته او "کاملاً با موضوع مذاکرات غیرمرتبط و مضر است."

مذاکرات وین با هدف رفع تحریم‌های ایران و بازگشت به برجام، بعد از شش دور به بن‌بست رسیده و ایران گفته است که بعد از روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی از سر گرفته خواهد شد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب، در آخرین دیدارش با اعضای دولت حسن روحانی از اعتماد این دولت به غربی‌ها انتقاد کرد و گفت "آمریکا می‌خواهد توافق هسته‌ای را برای مسائل موشکی و منطقه‌ای گروگان بگیرد."

  • ساعاتی بعد سایت دفتر رهبر انقلاب مصاحبه‌ای با کاظم غریب‌آبادی منتشر کرد و از او درباره جزئیات "موضع عنادآمیز" آمریکا در مذاکرات وین پرسید.

آن طور که غریب‌آبادی توضیح داده آمریکا بسیاری از خواسته‌های اصلی ایران را رد کرده است.

به گفته او علاوه بر گذاشتن شرط مذاکره درباره نقش ایران در منطقه، آمریکا حاضر به انجام بسیاری از خواسته‌های ایران نشده است؛ از جمله:

  • لغو دستور اجرایی تحریم تسلیحات متعارف که خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت درباره اجرای برجام است
  • رفع تحریم‌ها علیه بیش از ۵۰۰ نفر که در زمان دولت دونالد ترامپ به دلایل غیرهسته‌ای تحریم شدند
  • لغو قانون تحریمی کاتسا (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم‌)
  • دادن تضمین برای جلوگیری از خروج دوباره آمریکا از برجام در آینده حتی برای یک "دوره زمانی معقول"
  • بحث درباره خسارات وارده به ایران بعد از خروج آمریکا از برجام
  • پذیرش یک دوره راستی‌آزمایی بعد از رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران

رهبر انقلاب روز چهارشنبه(دیروز) در سخنرانی خود در دیدار هیات دولت به بخشی از این موارد اشاره کرده بود:

* آمریکایی‌ها شرط می‌گذارند و "می‌گویند که باید در همین توافق جمله‌ای بگنجانید که بعداً درباره برخی موضوعات صحبت شود وگرنه توافقی نخواهیم داشت.

*آنها می‌خواهند با گذاشتن این جمله، بهانه‌ای برای دخالت‌های بعدی خود درباره اصل برجام و مسائل موشکی و منطقه‌ای فراهم کنند.

*اکنون هم که به آمریکایی‌ها گفته می‌شود تضمین دهید که توافق را در آینده نقض نخواهید کرد، می گویند تضمین نمی‌دهیم.

*هر جا که کارها را منوط به غرب و مذاکره با آن و آمریکا کردید ناموفق بودید و هر جا که بدون اعتماد به غرب، حرکت و از آنها قطع امید کردید موفق بودید و پیش رفتید."

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.