نام یک ایرانی در میان قربانیان تیراندازی سن‌خوزه کالیفرنیا

این خونین‌ترین کشتار با اسلحه در محدوده سانفرانسیسکو از سال ۱۹۹۳ تاکنون است.

پرسش: مقام‌های محلی در سن خوزه کالیفرنیا اسامی ۹ قربانی تیراندازی روز گذشته در محوطه کارگاه قطار شهری این منطقه را اعلام کردند. عبدالوهاب علاقمندان، ۶۳ ساله، که برای ۲۰ سال کارمند شرکت ریلی و اتوبوسرانی منطقه سانتاکلارا بود هم در میان قربانیان است.

این تیراندازی روز گذشته، چهارشنبه ۲۷ مه، حدود ساعت ۶ و ۴۵ دقیقه صبح در محوطه کارگاه و تاسیسات قطار شهری منطقه سانتاکلارا روی داد.

اسامی قربانیان صبح روز، پنجشنبه ۲۷ مه، اعلام شد و در حالی که هنوز از انگیزه اصلی ضارب برای این کشتار گزارش رسمی منتشر نشده است، اسامی قربانیان نشان می‌دهد که همگی آنها کارمندان این شرکت حمل و نقل شهری بوده‌اند که در شمال کالیفرنیا به وی‌تی‌‎ای شهرت دارد.

این خونین‌ترین کشتار با اسلحه در محدوده سانفرانسیسکو از سال ۱۹۹۳ تاکنون است.

اسامی قربانیان این تیراندازی عبارت است از:

  • عبدالوهاب علاقمندان، ۶۳ ساله
  • پل دلاکروز میگا، ۴۲ ساله
  • آدرین بالزا، ۲۹ ساله
  • خوزه دیجیسس هرناندز سوم، ۳۵ ساله
  • تیموتی مایکل رومئو، ۴۹ ساله
  • لارس کپلر لین، ۶۳ ساله
  • آلکس وارد فریچ، ۴۹ ساله
  • تاپتجدیپ سینگ، ۳۶ ساله

سهیل، پسر عبدالوهاب علاقمندان که رسانه‌های آمریکایی از او به عنوان یک مهاجر ایرانی یاد کرده‌اند در گفتگو با خبرنگاران گفته: "عبدی -نام اختصاری عبدالوهاب- را از ما دزدیدند".

سهیل هم به نشریه محلی "مرکوری نیوز" گفته پدرش عمر خود را وقف کارش کرده بود و "اضافه کاری می‌کرد و در تمام دوران همه گیری کرونا هم سر کار حاضر شد... او دست به آچار بود و همه چی تعمیر می‌کرد".

علاقمندان از تعمیرکاران ارشد خطوط ریلی و اتوبسرانی منطقه سانتاکلارا بوده و ۲۰ سال سابقه کار در این شرکت را داشت.

نهاد غیردولتی آرشیو خشونت با اسلحه اعلام کرده که تیراندازی روز گذشته آمار کشتارهای جمعی با سلاح گرم را طی ۵ ماه گذشته از سال جاری میلادی به ۲۳۱ مورد رسانده است.

نهادهای فعال می گویند در سال ۲۰۱۹ ، ۴۱۷ تیراندازی منجر به کشتار جمعی در آمریکا روی داد.. در سال ۲۰۲۰ با وجود همه گیری کرونا این میزان به ۶۰۰ مورد رسید.

کشتار جمعی معمولا به تیراندازی‌هایی نسبت داده می‌شود که در جریان آنها دست کم ۴ نفر یا بیشتر کشته شده‌اند.

در ماه مارس هشت نفر از جمله ۶ زن آسیایی تبار به ظرب گلوله در یک سالن زیبایی در نزدیکی آتلانتا کشته شدند و کمتر یک هفته پس از آن ۱۰ نفر دیگر در یک فروشگاه در بولدر کلورادو به ضرب گلوله جان دادند.

گوین نیوسوم فرماندار کالیفرنیا با ابراز انزجار از تکرار این تیراندازی ها و عادی شدن آن گفت تکرار این گونه فجایع بسیاری از شهروندان را بی تفاوت کرده است.

او گفت: "باید از خودمان بپرسیم چه بلایی سر آمریکا آمده است؟ چه مرگمان شده؟ کی قرار است این وضعیت را مهار کنیم؟ کی قرار است سلاح ها را زمین بگذاریم؟".

در واشنگتن سخنگوی کاخ سفید یک بار دیگر بر درخواست رئیس جمهوری از سنا برای تصویب طرح های محدود کننده مالکیت اسلحه تاکید کرد. کامالا هریس، معاون رییس جمهوری آمریکا، که خود زمانی مقام کالیفرنیا بود در گفتگو با خبرنگاران این تیراندازی را فاجعه خواند.

سازمان حمل و نقل ریلی و اتوبوسرانی منطقه سانتاکلارا که به وی‌تی‌ای شهرت دارد بانی ۳ خط قطار شهری و ۷۰ خط اتوبوسرانی است.

سانتاکلارا بزرگترین ناحیه مسکونی در شمال کالیفرنیاست که شامل خلیج سانفرانسیسکو می شود.

این منطقه که به سیلیکون ولی شهرت یافته میزبان ابرشرکت‌هایی چون پی‌پل، ادوبی و فروشگاه آنلاین ای‌بی است.

محوطه خط آهن

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.