کشف 'صدها هزار دلار داروی قاچاق از ایران'؛ اطلاعیه ارتش عراق

رسانه‌های عراق به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور بار کشف شده را بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق توصیف کرده‌اند.

پرسش: اداره اطلاعات ارتش عراق از پیدا کردن ۱۹ کامیون در استان دیاله خبر داده که بار آن داروی قاچاقی بوده است. یکی از مقام‌های وزارت بهداشت ایران هم گفته که این داروها از داروخانه خریداری شده بوده است.

رسانه‌های عراق به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور بار کشف شده را "بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق" توصیف کرده‌اند.

اداره اطلاعات ارتش در غرب عراق و استان هم‌مرز دیاله با ایران، اعلام کرده که مانع عبور این کامیون‌ها شده است.

بر اساس این اطلاعیه "ارزش بار این کامیون‌ها صدها هزار دلار بوده و رانندگان کامیون‌ها قصد داشته‌اند از دست گمرک فرار کنند که در جاده نیسمیه به خانقین بازداشت شده‌اند."

سایت تلویزیون الشرقیه، پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر تصویری از جعبه داروهای کشف شده را به همراه اطلاعیه ارتش منتشر کرد.

این موضوع با انتقاد بسیاری از ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده که می‌پرسند در شرایط تحریم‌های آمریکا و کمبود بعضی دارو درکشور، چطور این محموله توانسته از مرزها خارج شود.

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت، گفته که احتمالا این داروها، از داروهای ورقی بدون نسخه بوده است: "طبق آنچه اعلام شده این داروها از داروخانه خریداری شده است. هنوز مشخص نیست که چه داروهایی قاچاق شده، چون داروهای خاص در ایران طبق پروتکل‌های خاص ارایه می‌شود."

به گفته وهاب‌زاده، "داروهایی که در ایران بدون نسخه و به صورت ورقی خریداری می‌شود، در کشورهای دیگر با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسد."

مشاور وزیر بهداشت گفته در گذشته هم دارو و شیرخشک به کشورهای دیگر قاچاق شده است.

این مقام وزارت بهداشت، قوه قضائیه را مسئول پیگیری این موضوع دانسته و گفته پرونده باید روند قضائی خود را طی کند.

رئیس سازمان غذا و داروی ایران چندی پیش گفته بود که به علت ارزش پایین ریال ایران نسبت به پول رایج کشورهای همسایه، قاچاق دارو به این کشورها افزایش یافته است. 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.