آمریکا دیگر برکناری اسد را 'یک اولویت نمی داند'

پرسش:نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که واشینگتن دیگر بر برکناری بشار اسد از قدرت تاکید ندارد بلکه در جست‌وجوی راهی برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی سوریه است.

پرسش:نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد، اعلام کرد که واشینگتن دیگر بر برکناری بشار اسد از قدرت تاکید ندارد بلکه در جست‌وجوی راهی برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی سوریه است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هیلی روز پنج‌شنبه در جمع خبرنگاران گفت: «شما عرصه نبردهایتان را انتخاب می‌کنید. و با چنین نگاهی گاهی اولویت‌هایتان تغییر می‌کند. اولویت ما الان دیگر این نیست که بر رفتن بشار اسد تمرکز کنیم.»

این اظهارات ساعاتی پس از آن بیان شده است که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، نیز به‌طور تلویحی از تغییر موضع واشینگتن در قبال بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، خبر داد.

تیلرسون که در یک کنفرانس خبری با همتای ترک خود در آنکارا حضور یافته بود، عنوان کرد: «به نظرم... این مردم سوریه هستند که درباره موقعیت بشار اسد در طولانی مدت تصمیم خواهند گرفت.»

دولت پیشین آمریکا استراتژی خود در قبال سوریه را بر کناره‌گیری بشار اسد از قدرت بنا نهاده بود، اما دولت دونالد ترامپ بیشتر بر شکست داعش در عراق و سوریه تاکید دارد آن گونه که تیلرسون نیز عنوان کرده بود که این مسئله برای واشینگتن در اولویت است.

نیکی هیلی نیز با اشاره به این تغییر استراتژی گفت: «ما الزاما نمی‌توانیم به شیوه دولت پیشین بر اسد تمرکز کنیم. آیا ما فکر می‌کنیم که او یک مانع است؟ بله. آیا ما می‌خواهیم بر رفتن او متمرکز باشیم؟ نه.»

به گفته وی، آمریکا اما در عین حال قصد دارد راه‌های نفوذ ایران را ببندند که در جنگ داخلی سوریه از بشار اسد حمایت می‌کند.

سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در نهایت عنوان کرد که ایالات متحده با دیگر دیگر کشورهایی که درگیر جنگ سوریه هستند، نظیر ترکیه همکاری خواهد کرد تا یک راه‌حل طولانی مدت برای پایان بخشیدن به جنگ سوریه حاصل شود.

هیلی درحال بیان صریح و بی پرده سیاستی است که هر چند در سکوت اما از مدتی قبل عملا برقرار بوده است.

 در یک سال گذشته و از زمان دولت اوباما نبرد علیه داعش در سوریه اولویت اصلی آمریکا بوده است.

به علاوه ورود روسیه به این جنگ در سال ۲۰۱۵ برای تقویت اسد عملا هرگونه شانس کمرنگ واشنگتن برای کمک به مخالفان برای اخراج اسد را منتفی کرد.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا هم روز پنجشنبه در جریان دیداری رسمی از ترکیه گفت که تصمیم گیری در مورد آینده آقای اسد در درازمدت "به عهده مردم سوریه خواهد بود."

یک نماینده مخالفان سوریه اظهارات هیلی را "باعث تاسف" خواند و افزود که نمایندگان آمریکا پیام های "ضد و نقیض" می فرستند.

فرح الاتاسی از چهره های مخالف در ژنو به خبرنگاران گفت: "ما از سخنگوی کاخ سفید شنیدیم که حرف امروز آقای تیلرسون در ترکیه را نقض می کرد."

"آنها به روشنی گفتند که اسد نقشی در دوره انتقالی ندارد."

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا قول داده است با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه که در جنگ سوریه از اسد حمایت می کند از نزدیک همکاری کند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.