پروفسور لطفی زاده ریاضیدان ایرانی بنیانگذار«منطق فازی» درگذشت

پرسش:پروفسور لطفی علی عسگر‌زاده مشهور به پروفسور لطفی‌زاده، بنیانگذار منطق فازی و دانش‌آموخته دانشگاه تهران، دار فانی را وداع گفت.

پرسش:پروفسور لطفی علی عسگر‌زاده مشهور به پروفسور لطفی‌زاده، بنیانگذار منطق فازی و دانش‌آموخته دانشگاه تهران، دار فانی را وداع گفت.

 

پروفسور لطفی‌زاده که با درجه استاد تمامی در دانشگاه کالیفرنیا، برکلی، بازنشسته شد، تحصیلات عالی خود را از دانشکده فنی دانشگاه تهران آغاز و در سال ۱۳۲۱ دانش‌آموخته این دانشگاه شد. سپس به آمریکا مهاجرت کرد و در دانشگاه‌های این کشور فوق لیسانس و دکترای خود را کسب و به تدریس پرداخت.

او اثر پیشگامانه خود در زمینه مجموعه‌ های فازی را در ۱۹۶۵ (1343) منتشر کرد، اثری که در آن به شرح ریاضیات نظریه مجموعه فازی پرداخته بود و در ۱۹۷۳ (1351) نظریه منطق فازی خود را طرح کرد.
وی که 25 دکترای افتخاری از دانشگاه های مختلف داشت، به طور رسمی از سال ۱۹۹۱ بازنشسته شده ‌بود و در سانفرانسیسکو آمریکا زندگی می کرد.

دانشگاه تهران در اسفند سال ۱۳۹۴ به پاس خدمات علمی پروفسور لطفی زاده، به این دانش آموخته پیشین خود دکتری افتخاری اعطا و از سردیس وی رونمایی کرد. از دانشگاه‌های مختلف جهان ده‌ها دکتری افتخاری به پروفسور لطفی زاده اعطا شده است.

هیأت رئیسه دانشگاه تهران درگذشت این دانشمند بزرگ را به جامعه علمی و خانواده ایشان تسلیت گفت.

 

 

تصویر دکتری افتخاری دانشگاه تهران به پروفسور لطفی علی عسگر‌زاده

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.