فائزه هاشمی نبود وزیر زن در دولت روحانی را مایه آبروریزی خواند

پرسش:فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی از نبود وزیر زن در دولت دوم حسن روحانی انتقاد کرده و آن را مایه آبروریزی خوانده است.

پرسش:فائزه هاشمی، فعال سیاسی و دختر آیت الله هاشمی رفسنجانی از نبود وزیر زن در دولت دوم حسن روحانی انتقاد کرده و آن را مایه آبروریزی خوانده است.

خانم هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است برای انتصاب وزیر زن "باید هزینه داد."

او پرسیده است: "چرا زن نباید وزیر شود؟ روحانی چه پاسخی برای بانوان ایران زمین دارد؟"

حسن روحانی روز چهارشنبه سه زن را به عنوان معاون و دستیار خود در دولت جدید معرفی کرد. او معصومه ابتکار را به عنوان معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، لعیا جنیدی را به عنوان معاون حقوقی و شهیندخت مولاوردی را به سمت دستیار رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی منصوب کرد.

نداشتن وزیر زن در کابینه روحانی با انتقادهای فراوانی رو‌به‌رو شد. پس از انقلاب اسلامی مرضیه وحید دستجردی، به عنوان وزیر بهداشت در دولت محمود احمدی‌نژاد، تنها زنی است که به مقام وزارت رسیده است.

فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است آقای روحانی "باید بداند زنان به او رای دادند و زنان این قدر ارزش دارند که به خواسته‌های خود برسند."

 

 

سه زن، نمایندگان نصف جمعیت ایران در دولت جدید

 

فائزه هاشمی گفته است "نمی‌توانیم بگوییم وزیر زن داشتن نوآوری است، برای ما آبروریزی است که در افغانستان وزیر دارند و ما نداریم."

در دولت فعلی افغانستان سه وزارتخانه زنان، مبارزه با مواد مخدر و معدن در دست زنان است که البته به غیر از وزارت زنان دو وزارتخانه دیگر سرپرست زن دارند.

وزیر تحصیلات عالی افغانستان هم زن بود ولی چند ماه پیش از سمت خود کناره‌گیری کرد.

در کابینه اول روحانی هم هیچ زنی وزیر نبود و تنها سه معاونت ریاست جمهوری به عهده زنان بود. در کابینه جدید تعداد این معاون‌ها به دو نفر رسیده است.

خانم هاشمی گفته است آقای روحانی باید حضور نداشتن زنان در کابینه را با پست‌های بلندپایه مدیریتی مانند معاون وزیر، استاندار، فرماندار و رئیس دانشگاه جبران کند.

'شاید من یک پروژه هستم'

فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه قانون گفته است که پس از درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی، چهار نفر از اعضای خانواده او ممنوع‌الخروج شده‌اند. مهدی هاشمی برادر او به اتهام "اختلاس٬ رشوه و مسائل امنیتی" در حال گذراندن حکم ۱۰ سال حبس است.

خانم هاشمی گفته است این "واهمه" وجود دارد که "ما از کشور برویم." او افزوده است نمی‌داند به چه دلیل پسرش را هم ممنوع الخروج کرده‌اند.

حسن لاهوتی، فرزند فائزه هاشمی و نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی در فروردین ۱۳۸۹ هنگام بازگشت از سفر خارج به تهران به مدت کوتاهی بازداشت و زندانی شد.

خانم هاشمی گفته است "شاید من یک پروژه باشم، اول شایعات را می‌سازند و سپس بهره‌برداری می‌کنند." او خود را یک "سوژه امنیتی" توصیف کرده است.

فائزه هاشمی در مورد درگذشت پدرش و شایعه‌های پیش آمده در باره آن گفته است فوت پدرش "به حدی ناگهانی" بوده که ابهاماتی را برای جامعه و فرزندان آقای هاشمی به وجود آورده است.

او گفته است "شورای امنیت اقداماتی (در این زمینه) کرده ولی نتیجه خاصی محرز نشده و ابهام وجود دارد."

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.