بازتاب سخنان مقام معظم رهبری در رسانه های خارجی

خبرگزاری فرانسه نوشت: آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی انقلاب روز جمعه با تاکید برشکست خوردن سیاست‌ تحریم‌های رئیس جمهوری آمریکا گفت: ایران مذاکراتی را که تنها به نفع دونالد ترامپ باشد، آغاز نخواهد کرد.

پرسش: رسانه‌های فرانسوی با بازتاب سخنان روز گذشته مقام معظم رهبری نوشتند؛ آیت‌الله خامنه‌ای اظهار داشت که سیاست تحریم آمریکا علیه ایران شکست خورده است.

خبرگزاری فرانسه نوشت: آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی انقلاب روز جمعه با تاکید برشکست خوردن سیاست‌ تحریم‌های رئیس جمهوری آمریکا گفت: ایران مذاکراتی را که تنها به نفع دونالد ترامپ باشد، آغاز نخواهد کرد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی انقلاب در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: هیچ شکی وجود ندارد که تحریم‌های آمریکا جنایتی بزرگ علیه ملت ایران است اما استفاده ملت زیرک ایران از تحریم برای شکوفایی علمی کشور بود و از آن به عنوان ابزاری برای ارتقای استقلال ملی بهره برد.

این رسانه فرانسوی افزود: در یک سال اخیر، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن شدت پیدا کرده است و دو طرف بارها در آستانه جنگ ظاهر شده‌اند. این تنش‌ها از سال ۲۰۱۸ از زمان خروج یکجانبه ترامپ از توافق هسته‌ای تاریخی بیشتر شد.

خبرگزاری فرانسه افزود: بر اساس توافق سال ۲۰۱۵ بین تهران و قدرت‌های بزرگ، در ازای محدودیت در برنامه‌ هسته‌ای ایران قرار بر رفع تحریم‌ها بود. آمریکا پس از خروج از توافق، تحریم‌های صادراتی حیاتی برای نفت ایران و دسترسی آن به سیستم بانکی بین المللی را مجددا" اعمال کرد و متحدان و رقبا را برای همبستگی در ایران رابطه تحت فشار قرار داد. ایران با تلاش در تقویت صادرات محصولات غیرنفتی خود به ویژه به کشورهای همسایه نسبت به این اقدام واکنش نشان داده است.

خبرگزاری فرانسه با اشاره به خطاب قرار داده شدن ترامپ از سوی رهبر انقلاب به نقل از معظم له نوشت: این پیرمرد مسوول، ظاهرا" در مذاکرات خود با کره شمالی از تبلیغات استفاده کرده است. او حالا می‌خواهد از (مذاکره با ایران) برای انتخابات ریاست جمهوری (سوم نوامبر) استفاده کند. وی تاکید کرد: هیچ منطقی برای تسلیم شدن در برابر خواسته‌های متجاوز وجود ندارد.

فرمایشات رهبر انقلاب همچنین در دیگر رسانه‌های فرانسوی اعم از «لا نوول تریبون» ،  «ون مینوت»، «نیوز ۲۴» فرانسوی، «آی ۲۴» فرانسوی و «مدیا ست» بازتاب داشته است.

روزنامه « لانوول تریبون» نوشت: تنش‌ها بین آمریکا و ایران پایدار است؛ تنش‌هایی که میان طرفین اختلاف بر روی تحریم‌های اقتصادی آمریکا پیش از آنکه با ترور قاسم سلیمانی فرمانده کل نیروهای سپاه قدس زهرآگین شود سخت تر شده بود. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معنوی ایران روز جمعه به ترامپ یادآوری کرد که برای تبلیغات {انتخاباتی} خود نباید روی ایران حساب کند.

این روزنامه فرانسوی اضافه کرد: آیت‌الله خامنه‌ای در آگوست سال ۲۰۱۸ پیشنهاد واشنگتن برای مذاکرات را رد کرد. همچنین در سال ۲۰۱۹ در میان تنش‌های شدید در خلیج فارس، رهبر عالی ایران پیشنهاد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برای گفت و گو را رد و این پیشنهادات را ناعادلانه و غیر قابل اعتماد خواند. رهبر معنوی ایران روز جمعه بار دیگر مذاکرات با آمریکا را رد کرد و گفت که وارد بازی ترامپ نمی‌شود.

لانوول تریبون نوشت: رهبر معنوی ایران در سخنرانی تلویزیونی روز جمعه تاکید کرد که ایران اجازه نخواهد داد که دونالد ترامپ از مذاکرات ادعایی با جمهوری اسلامی به نفع کمپین تبلیغاتی خود استفاده تا مجبوبیتش در این دوره پیش از انتخابات را افزایش دهد.

«نیوز ۲۴» فرانسوی هم نوشت:  آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران روز جمعه گفت که کشورش با آمریکا مذاکره نمی‌کند چرا که این کشور فقط از مذاکره برای اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کند.

نیوز ۲۴ افزود: دولت ترامپ گفته که برای گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران آمادگی دارد اما در حالی که به لابی فشار خود علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

 

** بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های اسپانیایی زبان

برخی رسانه‌های اسپانیولی زبان روز شنبه ضمن بازتاب دادن فرازهایی از بیانات روز گذشته حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسب عید سعید قربان، بخشی از سخنان معظم له درخصوص تحریم های آمریکا را در اخبار خود برجسته کردند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، خبرگزاری «اروپا پرس» اسپانیا در گزارشی با تیتر «آیت الله خامنه ای تحریم های ایالات متحده آمریکا را جنایت علیه ملت ایران دانست و مذاکره با ترامپ را رد کرد» به موضوع سخنرانی روز جمعه رهبر معظم انقلاب اسلامی با محوریت «تحریم‌ها» و راه‌حل‌های مقابله با آن پرداخت.

این خبرگزاری در ادامه با اشاره به توصیف ظریف رهبر معظم انقلاب اسلامی در خطاب قرار دادن ترامپ به عنوان کسی که به دنبال استفاده ابزاری و تبلیغاتی از طرح مذاکره با ایران است، عنوان کرد: کسی که از امتیاز تبلیغاتی مذاکره با کره شمالی استفاده کرده، می‌خواهد از مذاکره با ایران هم در جهت منافع شخصی خود در انتخابات ماه نوامبر استفاده کند.

این رسانه در ادامه با اشاره به سخنان رهبر انقلاب اسلامی، تنها راه علاج برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را تکیه به ظرفیت‌های داخلی  ایران دانسته و به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشت: به طور طبیعی اگر در برابر کسی که اهل تجاوز است، عقب نشستید، او جلو می‌آید. این یک چیز بدیهی و طبیعی است؛ اگر تسلیم خواسته‌های آمریکا شویم، او خواسته‌های جدیدی مطرح خواهد کرد.

اروپا پرس همچنین به نقل از رسانه های ایران نوشت: به اعتقاد آیت الله خامنه ای آنچه که آمریکا می خواهد این است که ایران به طور کامل صنعت هسته ای را کنار گذاشته و امکانات دفاعی خود را به یک دهم کاهش دهد و اقتدار منطقه ای خود را رها کند.

خبرگزاری یادشده در این راستا توضیحات رهبر معظم انقلاب را آورده است: انرژی هسته‌ای، نیاز کشور در آینده است و بدون داشتن ظرفیت تولید آن در داخل، کشور مجبور خواهد شد برای برخورداری از برق هسته‌ای یا غنی‌سازی هسته‌ای در آینده، آن را از آمریکا یا اروپا گدایی کند. و آیا آنها این کار را خواهند کرد؟  ما می‌بایست به فکر آینده خود باشیم.

این رسانه اسپانیایی همچنین با اشاره به اینکه مذاکره با آمریکا سودی ندارد، در انعکاس بیانات معظم له افزود: البته واشنگتن از این مذاکرات سود می برد. اگر دشمن می خواهد مذاکره کند، به این  معنی است که برای کنار گذاشتن قدرت دفاعی ما پشت میز مذاکره می‌نشیند که اگر زیر بار این خواسته ها بروید، بدون دفاع خواهید ماند و اگر آنها را نپذیرید، باز هم با دعوا، تحریم و تهدید روبرو خواهید شد. مذاکره یعنی این.

بخش اسپانیایی زبان شبکه روسی راشاتودی نیز در گزارشی با برجسته کردن بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی با عنوان «ایران به رغم تمام فشارهای آمریکا، برنامه صلح آمیز هسته ای و موشک های بازدازنده بالیستیک خود را متوقف نخواهد کرد» به نقل از ایشان بیان کرد: ایران در برابر زیاده‌خواهی دولت آمریکا مبنی بر توقف توسعه موشک های بالیستیک و صنعت هسته ای این کشور تسلیم نخواهد شد و تهران توان رویارویی با مزاحمت های واشنگتن را دارد.  

این شبکه خبری نیز به نقل از بیانات رهبر انقلاب، با "جنایت" خواندن تحریم های واشنگتن، آن را جنایتی علیه تمام ملت ایران و نه فقط در برابر مقامات و دولت جمهوری اسلامی این کشور دانست و نوشت: تحریم های ظالمانه آمریکا بر ضد ایران با هدف نابودی اقتصاد ایران، محدود کردن اقتدار ایران در منطقه و همچنین متوقف کردن پیشرفت های صنعت هسته ای و موشکی این کشور وضع شده است.

راشاتودی در ادامه، به نقل از حضرت آیت الله خامنه ای، بهترین راه مقاومت در برابر فشارهای ایالات متحده آمریکا را تقویت "ظرفیت های ملی» با کاهش وابستگی به صادرات نفت عنوان کرد.

رسانه روسی در پایان گزارش خود به وخامت آشکار روابط ایران و آمریکا در پی خروج یکجانبه دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از قرارداد هسته ای مورد توافق ایران و گروه ۵+۱ که در آن برداشته شدن تحریم های علیه تهران تصریح شده بود، اشاره کرد.

خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس به زبان اسپانیایی، درباره استدلال رهبر معظم انقلاب برای مذاکره نکردن با آمریکا نوشت: واشنگتن، همانطور که در مذاکره با کره شمالی نشان داد، تنها با هدف تبلیغاتی به دنبال این گفت‌وگوهاست. دولت آمریکا نیز با وجود ابراز تمایل ظاهری به انجام گفت و گوی بدون پیش شرط با ایران، اما هشدار داده که همچنان به اعمال فشارها علیه جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

بخش اسپانیولی خبرگزار ی آناتولی ترکیه با اشاره به بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب در تیتر گزارش خود مبنی بر «هدف بلندمدت آمریکا نابودی اقتصادی ایران است» در متن گزارش خود نوشت: برنامه کوتاه مدت واشنگتن این است که مردم ایران در برابر دولت این کشور به پا خیزد. همچنین دولت آمریکا در برنامه کوتاه مدت خود، جلوگیری از پیشرفت ایران و  در برنامه بلندمدت، فروپاشی کامل اقتصاد ایران را در سر دارد.

آناتولی به نقل از حضرت آیت الله خامنه ای افزود: کشورهای اروپایی به تعهدات خود مبنی بر رعایت منافع ایران در توافق هسته ای، پس از خروج یکجانبه آمریکا از این توافق، هنوز جامه عمل نپوشانده‌اند.

این رسانه، در پایان از جانب رهبر انقلاب اسلامی نوشته است: امید است پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، رویکرد دولت جدید آمریکا درباره تحریم ها علیه ایران تغییر کند.

 

اشپیگل:  ایران مذاکره با ترامپ را پیش از انتخابات آمریکا رد کرد

نشریه اشپیگل آلمان نیز با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در روز عید قربان نوشت: ایران مخالف مذاکره با آمریکایی ها پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر (آذرماه) است. بر این اساس آیت الله خامنه ای رهبر ایران با بیان این که چنین اقدامی می تواند به نفع «دونالد ترامپ» باشد، با آن مخالفت کرد.

به نوشته اشپیگل ایران نمی خواهد ترامپ از این مذاکرات به عنوان امتیازی برای انتخاب مجدد خود در این انتخابات بهره ببرد. رهبر ایران با «پیرمرد» خطاب کردن ترامپ تاکید کرد که تهران اجازه چنین بهره برداری را به وی نخواهد داد.

 

** بازتاب بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه‌های انگلیسی زبان آسیایی

برخی رسانه‌های انگلیسی زبان آسیایی با اشاره به بیانات مهم مقام معظم رهبری در روز جمعه، آن بخش از فرمایشات ایشان را که ایران با آمریکا مذاکره نخواهد کرد؛ مورد توجه قرار دادند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، پایگاه خبری انگلیسی زبان "پاکستان آبزرور" در خبری با عنوان "آیت‌الله خامنه‌ای مذاکره با آمریکا را رد کرد" نوشت: آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران روز جمعه مذاکره با آمریکا را منتفی دانست و از مردم ایران خواست که در برابر فشار آمریکا مقاومت کنند.

در گزارش این رسانه‌ انگلیسی‌زبان پاکستان به نقل از رویترز آمده است: آیت‌الله خامنه‌ای در یک سخنرانی زنده تلویزیونی افزود "هدف تحریم‌های بی‌رحمانه آمریکا فروپاشی اقتصاد ما است .. هدف آنها محدود کردن نفوذ ما در منطقه و متوقف کردن توانایی‌های ما است."

به گزارش پاکستان آبزرور، رهبر معظم انقلاب ایران افزود: اتکا به توانایی‌های داخلی و قطع وابستگی به صادرات نفت به ما کمک می‌کند که دربرابر فشار آمریکا مقاومت کنیم.

این گزارش در پایان افزود: روابط بین تهران و واشنگتن از زمان خروج آمریکا از توافق هسته‌ای بد تر شده است.

 

هندوستان تایمز: رهبر معظم انقلاب ایران گفت با آمریکا مذاکره نخواهد کرد

روزنامه انگلیسی زبان "هندوستان تایمز" کشور هند نیز در گزارشی به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: رهبر معظم انقلاب ایران در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید قربان با بیان اینکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از مذاکرات سود خواهد برد، گفت: ترامپ می‌خواهد از مذاکرات با ما برای تبلیغات مانند مذاکره با کره شمالی استفاده کند.

بر اساس این گزارش، آیت الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران روز جمعه افزود که کشورش با آمریکا مذاکره نخواهد کرد زیرا آمریکا تنها از مذاکره برای مقاصد تبلیغاتی استفاده خواهد کرد.

دولت ترامپ گفته که مایل به مذاکره با ایران "بدون پیش شرط" است اما در عین حال گفته که آمریکا به کارزار فشار علیه جمهوری اسلامی ایران ادامه خواهد داد.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران در یک سخنرانی تلویزیونی به مناسبت عید قربان گفت که پرزیدنت دونالد ترامپ از مذاکره سود خواهد برد و گفت که ترامپ می‌خواهد از "مذاکره با ما برای تبلیغات همانند مذاکره با کره شمالی استفاده کند".

ترامپ گفته است که توافق هسته‌ای باید مورد مذاکره مجدد قرار گیرد.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از بیاناتشان گفتند که تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا یک جنایت علیه ایران است و در ظاهر علیه نظام جمهوری اسلامی اما در واقع علیه ملت ایران است و هدف تحریم این است که مردم در مقابل نظام قرار گیرند.

 

ایندیا تودی: رهبر ایران مذاکره با آمریکا را رد کرد

پایگاه خبری هندی "ایندیا تودی" هم در گزارشی با عنوان رهبر ایران مذاکره با آمریکا را رد کرد، نوشت: آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر عالی ایران مذاکره با آمریکا را منتفی دانست.

در گزارش این رسانه هندی به نقل از رویترز آمده است: آیت الله خامنه‌ای گفت که هدف تحریم‌های بی‌رحمانه آمریکا فروپاشی اقتصاد ما است.

رهبر معظم انقلاب ایران افزود: اتکا به توانایی‌های داخلی و قطع وابستگی به صادرات نفت به ما کمک می‌کند که دربرابر فشار آمریکا مقاومت کنیم.

به گزارش ایرنا، بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی که روز جمعه به صورت مستقیم از شبکه های تلویزیونی و رادیویی ایران پخش شد، بازتاب گسترده‌ای در رسانه های خارجی داشت. بیانات حضرت آیت الله خامنه ای درباره ادعای آمریکایی ها درخصوص مذاکره و انرژی هسته‌ای مهمترین محورهایی است که رسانه های خارجی به آن پرداخته اند.

حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی روز جمعه خود درخصوص ادعای آمریکایی ها برای مذاکره با ایران خاطر نشان کردند : "‌من علت مذاکره نکردن با امریکایی‌ها را بارها گفته ام اما برخی یا متوجه نمی شوند و یا وانمود می کنند که متوجه نشده اند." ایشان تأکید کردند: "هدف اصلی امریکایی‌ها از ادعای مذاکره، گرفتن توانایی های حیاتی ملت ایران است. البته رییس جمهور فعلی امریکا هم به‌دنبال برخی منافع شخصی و انتخاباتی است همچون استفاده تبلیغاتی از مذاکره با کره شمالی." ایشان گفتند که "جمهوری اسلامی ایران با همه کشورها به جز آمریکا و رژیم جعلی صهیونیستی مذاکره می کند."

 

روزنامه هنگ‌کنگی: ایران می‌گوید مذاکره با آمریکا تنها به تلاش ترامپ برای انتخاب مجدد کمک می‌کند

روزنامه "ساوت چاینا مورنینگ پست" هنگ کنگ هم در گزارشی نوشت: آیت‌الله خامنه‌ای رهبر عالی ایران روز جمعه گفت ایران وارد مذاکره ای با آمریکا نخواهد شد که تنها به نفع دونالد ترامپ خواهد بود و در عین حال تاکید کرد که سیاست تحریم رئیس جمهوری آمریکا شکست خورده است.

در گزارش این روزنامه هنگ‌کنگی به نقل از خبرگزاری فرانسه آمده است: آیت‌الله خامنه‌ای در یک سخنرانی تلویزیونی گفت شکی نیست که تحریم‌های آمریکا جنایت است اما مردم زیرک ایران از این دشمنی استفاده کردند تا اتکا به نفس ملی را افزایش دهند. آیت‌الله خامنه‌ای گفت که اندیشکده‌های غربی هم اعتراف کرده‌اند که سیاست فشار حداکثری آمریکا به نتیجه نرسیده است.

براساس این گزارش، آمریکا پس از خروج از توافق هسته‌ای تحریم نفتی ایران را مجددا اعمال کرد و ایران با تلاش برای تقویت صادرات غیرنفتی بخصوص به کشورهای همسایه، به این اقدام آمریکا واکنش نشان داد.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.