ترور مسلحانه یک تحلیلگر سرشناس سیاسی در بغداد

الهاشمی رابطه بسیار نزدیکی با سیاستمداران، نمایندگان پارلمان عراق و فعالان سیاسی این کشور داشت و به عنوان مشاور برای حیدر عبادی، نخست‌وزیر سابق عراق کار می‌کرد.

پرسش: هشام الهاشمی، تحلیلگر شناخته شده عراقی روز دوشنبه، ۱۶ تیر در برابر محل سکونت خود در شرق بغداد به ضرب گلوله کشته شد.

تصاویر ویدیویی که به لحظه وقوع این سوءقصد نسبت داده شده، شلیک مهاجمان به خودرو پارک شده‌ای که گزارش شده الهاشمی در آن بوده را نشان می‎‌دهد.

هشام الهاشمی مشاور حیدر عبادی، نخست‌وزیر سابق عراق بود و به عنوان مشاور و تحلیلگر در مسائل سیاسی چون داعش و گروه‌های شبه نظامی شناخته می‌شد.

مقام‌های دولت عراق این سوءقصد را قتل هدفمند (ترور) توصیف کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید هنوز شخص یا گروهی مسئولیت این واقعه را نپذیرفته است.

تصاویر ویدیویی که به نظر می‌رسد از دوربین‌های شهری تهیه شده یک فرد مسلح را نشان می‌دهد که به یک خودرو شاسی بلند نزدیک می‌شود و از سمت پنجره راننده به داخل آن شلیک می‌کند.

این واقعه همزمان با افزایش تنش میان دولت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر جدید عراق و حشد الشعبی  روی داده است.

احزاب مخالف نخست‌وزیری مصطفی الکاظمی، او را متمایل به آمریکا می‌خوانند.

ترور چه گونه روی داد؟

منابع پلیس عراق می‌گویند ضاربان دو نفرند که سوار یک موتورسیکلت بوده‌اند و محل وقوع خارج خانه هشام الهاشمی در منطقه زیونه در شرق بغداد بوده است.

الهاشمی رابطه بسیار نزدیکی با سیاستمداران، نمایندگان پارلمان عراق و فعالان سیاسی این کشور داشت و به عنوان مشاور برای حیدر عبادی، نخست‌وزیر سابق عراق کار می‌کرد.

رویترز به نقل یک مقام دولت عراق می‌گوید هشام الهاشمی به صورت غیررسمی مشاور کابینه جدید عراق به ریاست مصطفی الکاظمی هم بوده است.

نخست‌وزیر عراق با انتشار بیانیه‌ای به این ترور واکنش نشان داده و کشته شدن الهاشمی را تسلیت گفته است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.