ظریف: روسیه می تواند به صورت موردی از پایگاه‌های هوایی ایران استفاده کند

پرسش:محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اعلام کرد که روسیه می تواند به صورت موردی از پایگاه های نظامی ایران برای انجام حملات هوایی در سوریه استفاده کند.

پرسش:محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه اعلام کرد که روسیه می تواند "به صورت موردی" از پایگاه های نظامی ایران برای انجام حملات هوایی در سوریه استفاده کند.

ظریف امروز سه شنبه، در مصاحبه با خبرگزاری رویترز تاکید کرد که "روسیه در ایران پایگاه نظامی ندارد" و در عین حال افزود: "دو کشور همکاری خوبی دارند و هنگامی که لازم باشد روس ها برای جنگیدن با تروریسم از امکانات ایران استفاده کنند، ما به صورت موردی تصمیم می گیریم."

محمدجواد ظریف به همراه حسن روحانی و برای انجام دیداری رسمی به مسکو پایتخت روسیه سفر کرده است. به گفته وی در جریان این سفر، اوضاع منطقه  و از جمله وضعیت سوریه، در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه مورد گفتگو قرار خواهد گرفت.

روسیه و ایران متحدان کلیدی دولت سوریه هستند و در ۱۸ ماه گذشته، در تغییر مسیر جنگ داخلی این کشور به نفع بشار اسد نقش تعیین کننده ای بازی کرده اند.

استفاده جنگنده‌های روسی از آسمان ایران و سوخت‌گیری‌شان از پایگاه هوایی نوژه در همدان برای عملیات نظامی در سوریه٬ اولین بار در مرداد ماه گذشته تایید شد. این جنگنده‌ها از نوع توپولف ام ۲۲ و سوخو ۳۴ بودند که هواپیماهای بمب افکن سنگین محسوب می‌شوند.

این برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم بود که نیروهای نظامی یک کشور خارجی، از خاک ایران برای ماموریت نظامی علیه مواضعی در یک کشور ثالث استفاده می‌کردند.

در پی علنی شدن حضور بمب افکن های روسیه در ایران، مقام های ایران اعلام کردند که پرواز هواپیماهای روسیه از پایگاه نوژه در همدان با مصوبه شورای عالی امنیت ملی بوده است.

مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران با تایید رهبر انقلاب جنبه اجرایی می‌یابند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.