وزیر کشور: بیش از ۲۰۰ نفر در جریان اعتراضات آبان کشته شدند

این اولین بار است که یک مقام کشور به شمار کشته ها در جریان آن اعتراضات اشاره می کند. 

پرسش: عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور تعداد کشته شدگان در جریان اعتراضات آبان ماه به افزایش بهای بنزین را ۲۰۰ تا ۲۲۵ نفر اعلام کرده و تلویحا گفته است که ۸۰ درصد به دست نیروهای امنیتی رسمی و ۲۰ درصد با 'سلاح های غیرسازمانی' کشته شده اند.

او همچنین گفته است که تیراندازی نیروهای امنیتی در واکنش به "حمله به پاسگاه ها" انجام شد.

این اولین بار است که یک مقام کشور به شمار کشته ها در جریان آن اعتراضات اشاره می کند. 

رحمانی فضلی شنبه شب به "برنامه نگاه یک" سیما گفت: "حوادث غمباری رخ داد و حدود ۴۰ یا ۴۵ نفر یعنی حدود ۲۰ درصد کشته‌شدگان، افرادی بودند که با سلاح‌هایی کشته شدند که سلاح سازمانی نبود و آنها شهید شدند."

او همچنین گفت که "همین روزها تعداد کشته‌های آبان اعلام می‌شود."

  • وزیر کشور همچنین گفت که معترضان "آموزش نظامی" دریافت کرده بودند.

او گفت: "می‌گویند رحمانی اینترنت را در اعتراض‌ها قطع کرد. وقتی از طریق اینترنت آموزش نظامی می‌دهند، باید اینترنت قطع شود. آنها می‌خواستند در کشور جنگ داخلی راه بیندازند. از چند ماه قبل آبان، آموزش نظامی را آغاز کرده بودند و حتی ورود سلاح قاچاق در مرزها بیشتر شده بود ولی ما این اقدامات را رصد کرده بودیم. گران شدن بنزین بهانه برای ایجاد آشوب شد. اگر بنزین دلیل ناآرامی‌ها بود، سطح نا آرامی‌ها خیلی گسترده‌تر می‌شد."

او همچنین افزود که تیراندازی نیروهای امنیتی فقط در واکنش به حمله با پاسگاه ها بوده است:

"در اعتراضات آبان هیچ مقابله مسلحانه‌ای با مردم نشد و به خویشتن داری و مراعات توصیه می‌شد و اسناد آن هم موجود است. ولی وقتی به پاسگاه حمله می‌کنند، باید با آنها مقابله شود زیرا اگر نیروی انتظامی دفاع نکند، مردم قربانی می‌شوند. امنیت کشور برای ما ارزش دارد و در چارچوب قانون باید از امنیت کشور دفاع شود. اگر تخلفی هم در این زمینه شده، رسیدگی شده است. رهبری هم به دبیرخانه شورای امنیت ملی دستور بررسی حوادث آبان را داده‌اند. نیروهای مسلح هم گزارش‌های مختلفی در این زمینه ارائه کرده‌اند."

محمود صادقی، نماینده مجلس ایران، روز ۲۶ آذر گفته بود که وزیر کشور در یک جلسه‌ مجلس درباره اعتراضات آبان، در پاسخ به سوال نماینده‌ای که پرسیده چرا به سر معترضان شلیک شده گفته است: "خب، شلیک به پا هم انجام شده بود."

صادقی به سایت "امتداد" گفته بود که نمایندگان از جواب آقای رحمانی فضلی و از این که "آقای وزیر با بی‌خیالی چنین مسئله‌ای را عنوان کرده است" شگفت‌زده شده‌اند.

ناآرامی‌های آبان ماه که با اعتراض به گران شدن بنزین آغاز شد به سرعت به بیش از صد شهر سرایت کرد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.