سکته های قلبی و مغزی عامل نیمی از مرگ ها در ایران است

پرسش:معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از هر دو مرگ در ایران یکی بر اثر سکته قلبی و مغزی است و هر روز 300 نفر در کشور دچار سکته های قلبی و مغزی می شود.

پرسش:معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از هر دو مرگ در ایران یکی بر اثر سکته قلبی و مغزی است و هر روز 300 نفر در کشور دچار سکته های قلبی و مغزی می شود.

محمد آقاجانی روز چهارشنبه در جشنواره تجلیل از بیمارستان های برتر در درمان سریع سکته های قلبی و مغزی در بیمارستان شهید رجایی افزود: حدود 50 درصد مرگ ایرانیان به دو دلیل سکته های قلبی و مغزی رخ می دهد و سکته های قلبی نسبت به سکته های مغزی شایع تر است و متاسفانه قبل از اجرای طرح تحول سلامت، برنامه و امکانات مناسبی برای درمان این بیماری ها نداشتیم.
وی ادامه داد: کنترل و پیشگیری از مرگ های ناشی از سکته فقط شامل اقدامات بهداشتی و تغذیه مناسب نیست بلکه درمان سریع و به موقع این بیماران نیز بخشی از پیشگیری است که به عنوان پیشگیری ثانویه مطرح است، بطوریکه اگر کسی دچار تنگی عروق شد باید بلافاصله و به سرعت به بیمارستان انتقال پیدا کند و رگ گرفته شده باز شود تا نارسایی قلبی، معلولیت و مرگ پیشگیری شود.
وی اضافه کرد: اجرای این کار نیازمند کار تیمی است و متاسفانه در کشورهای درحال توسعه مانند ایران کار تیمی بسیار سخت است.
معاون درمان وزیر بهداشت افزود: علاوه بر آن در مورد درمان سکته ها زمان نجات محدودیت زمانی داریم و باید تیم درمانی در دقایق کوتاهی هماهنگ شود و با همکاری سریع و به موقع بتواند جان بیمار را نجات دهد این کار سختی بود که توانستیم در قالب اجرای طرح تحول سلامت و با بسترهایی که در این طرح فراهم شد، آن را اجرا کنیم و قبل از اجرای طرح تحول سلامت، امکان درمان سریع سکته ها را در کشور نداشتیم.
وی با اشاره به دستاوردهای طرح تحول سلامت گفت: توسعه اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی، افزایش ناوگان زمینی و هوایی اورژانس و تجهیز آمبولانس ها به دستگاه نوار قلب و ارسال نوار قلب به بیمارستان و نیز اضافه شدن دستگاه الکتروشوک در آمبولانس ها و نیز ایجاد 32 پایگاه اورژانس هوایی از جمله زیر ساخت هایی است که به اجرای طرح درمان سریع سکته ها در کشور کمک کرد و به تازگی نیز آمبولانس های موتوری اضافه شدند که این آمبولانس ها نیز به دستگاه نوار قلب و الکتروشوک مجهز هستند.
آقاجانی گفت: علاوه بر این تجهیزات مصرفی در بخش های قلب در بیمارستان های کشور توزیع شد، همه بیمارستان های کشور به دستگاه آنژیوگرافی مجهز شدند، داروهای نوین درمان لخته خون در بیمارستانها توزیع شد و نسل قدیم داروهای درمان سکته که تا قبل از طرح تحول سلامت در بیمارستانها وجود داشت و منسوخ شده بود کنار گذاشته شد وداروهای جدید (ترومبولیتیک) با فناوری مهندسی ژنیک جایگزین آن شد.
وی افزود: علاوه بر آن پوشش بیمه ای این داروهای جدید نیز برای اولین بار فراهم شد، 6 هزار و 600 پزشک متخصص تمام وقت در کشور توزیع شد و با همکاری بیمه ها هزینه های درمان وداروی بیماران مبتلا به سکته به یک دهم کاهش یافت.
آقاجانی ادامه داد: سکته های مغزی بعد از سکته های قلبی مهمترین عامل مرگ ایرانیان است و هر روز 300 نفر در ایران دچار سکته مغزی می شوند که 70 درصد آنها نمی توانند به محل کار خود برگردند و دچار معلولیت های جدی می شوند و 30 درصد از این افراد نیز امکان راه رفتن را از دست می دهند.
وی اضافه کرد: تا قبل از طرح تحول سلامت بخش مخصوص مراقبت از افراد دچار سکته مغزی (SCU) را در کشور نداشتیم و برای اولین بار این بخش ها در 54 بیمارستان کشور راه اندازی شد، اورژانس های پیش بیمارستانی و بیمارستانی نیز به این بخش ها متصل شدند و کد مخصوصی ( کد سما) برای افراد دچار سکته قلبی در اورژانس 115 تعریف شد.
معاون درمان وزیر بهداشت گفت: تا قبل از طرح تحول سلامت، داروی مناسب برای درمان سکته های قلبی در بیمارستان ها نداشتیم، سیستم ثبت ملی و گزارش دهی سکته ها در کشور اجرا نشده بود، کمیته ملی درمان سکته مغزی و کمیته ملی درمان سکته قلبی در کشور تشکیل نشده بود اما بعد از اجرای طرح تحول سلامت، همه این ضعف ها جبران شد.
وی افزود: پس از آن از حدود دو سال پیش با اجرای طرح درمان سریع سکته مغزی و قلبی در کشور، 54 بیمارستان کشور به بخش ها و امکانات درمان سریع سکته مجهز شدند، تیم های درمانی در این مراکز آموزش دیدند و حدود هزار بیمار دچار سکته مغزی از بین هفت هزار بیمار دچار سکته مغزی و 21 هزار بیمار دچار سکته قلبی نجات پیدا کردند.
آقاجانی ادامه داد: تا قبل از اجرای این طرح، تعداد انگشت شماری از بیمارستان های کشور به سیستم درمان سریع سکته مجهز بودند.
وی گفت: با اجرای طرح درمان سریع سکته های مغزی( 724، درمان سریع در هفت روز هفته و 24 ساعته) تاکنون هزار بیمار نجات یافته اند و هدف از ادامه این طرح این است که به عدد درمان 10 هزار نفر در سال برسیم.
معاون وزیر بهداشت افزود: با اجرای طرح درمان سریع سکته قلبی( 247 یا طرح درمان سکته قلبی به صورت 24 ساعته و در هفت روز هفته) تاکنون 21 هزار بیمار از مرگ حتمی نجات پیدا کردند و هدف از ادامه این طرح نجات سالانه 40 هزار بیمار از مرگ است.
 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.