نفتکش فورچون ایران در ال‌پالیتو پهلو گرفت، فارست وارد آبهای ونزوئلا شد

با اینکه آمریکا تهدید به عملیات نظامی علیه نفتکش‌های ایران نکرده و سخنگوی پنتاگون هم گفته بود از چنین موضوعی بی‌اطلاع است اما این کشور اخیرا بی‌سر و صدا حضور دریایی‌اش را در دریای کارائیب برای به گفته خودش تقویت عملیات ضد قاچاق مواد مخدر افزایش داده بود.

پرسش:نفتکش فورچون با پرچم ایران در ساحل ونزوئلا پهلو گرفته است تا بار خود را تخلیه کند. این اولین نفتکش از ناوگان نفتکش‌های ایران است که در مجموع بیش از یک و نیم ملیون بشکه بنزین و مشتقات نفتی را به ونزوئلا می‌برند. همزمان گزارش شده است که نفتکش فارست که اکنون از باقیمانده نفتکش‌ها پیش است "وارد آب‌های منطقه اقتصادی ویژه ونزوئلا" شده است.

نفتکش فورچون اسفند ۱۳۹۸ در بندر شهید رجایی ۴۳ میلیون لیتر بنزین و مشتقات نفتی بارگیری کرده بود. این نفتکش از اوایل ماه میلادی جاری که از کانال سوئز گذشت "با سیگنال روشن ماهواره‌ای حرکت کرده" و اکنون در اسکله نفتی ال پالیتو در جوار پالایشگاهی به همین نام در شمال ونزوئلا پهلو گرفته است.

در همین رابطه، نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا در تلویزیون دولتی از ایران تشکر کرده و گفته "ایران و ونزوئلا هر دو صلح می‌خواهند و حق تجارت آزاد دارند" و "این دو ملت انقلابی در مقابل امپراتوری آمریکای شمالی زانو نخواهند زد."

تلویزیون دولتی ونزوئلا همچنین تصاویری از همراهی یک ناو و یک هلی‌کوپتر ارتش با نفتکش ایران را نشان داده است.

مخالفان دولت ونزوئلا بشدت به این اقدام معترض و نگرانند که این اقدام به دولت که در بحرانی عظیم گرفتار است یاری برساند. با مصرف فعلی، تخمین زده شده این محموله‌ها برای یک ماه ونزوئلا کافی باشند.

اسکار روندرو یکی از نمایندگان مجمع ملی ونزوئلا آقای مادوررو را متهم کرده "می‌خواهد شرمساری ملی را پیروزی حماسی جا بزند."

ارسال بنزین برای ونزوئلا که به علت بحران‌های داخلی و خارجی به شدت به آن نیازمند است باعث تنش دیپلماتیک تازه‌ای با آمریکا شده است. هم ایران هم ونزوئلا زیر فشار تحریم‌های آمریکا هستند.

 

tankerحق نشر عکس SHANA

آمریکا بشدت معترض است. هر دو کشور زیر فشار تحریم های آمریکا هستند و جاناتان هافمن سخنگوی وزارت دفاع آمریکا هشدار داده که "ما مرتب می‌گوییم که ایران و ونزوئلا دو کشوری که خارج از نظام بین‌المللی هستند آشکارا تحریم‌های بین‌المللی را با این مبادلات نقض می‌کنند."

آمریکا هنوز به پهلو گرفتن اولین نفتکش حامل آنچه برخی رسانه‌ها "سوخت مقاومت" می‌خوانند واکنش رسمی نشان نداده است اما یک مقام ارشد گفته واکنش "مناسب" در دست بررسی است.

با اینکه آمریکا تهدید به عملیات نظامی علیه نفتکش‌های ایران نکرده و سخنگوی پنتاگون هم گفته بود از چنین موضوعی بی‌اطلاع است اما این کشور اخیرا بی‌سر و صدا حضور دریایی‌اش را در دریای کارائیب برای به گفته خودش تقویت عملیات ضد قاچاق مواد مخدر افزایش داده بود.

پالایشگاه ال‌پالیتوحق نشر عکس PDVSA
Image caption پالایشگاه ال‌پالیتو

 

هم ایران و ونزوئلا در روزهای اخیر در این باره به آمریکا هشدار داده‌اند.

ارتش ونزوئلا اعلام کرده بود به محض ورود نفتکش‌های ایران به منطقه ویژه اقتصادی ونزوئلا، نیروی دریایی آنها را اسکورت خواهد کرد.

حسن روحانی رئیس جمهور هشدار داده بود اگر آمریکا برای نفتکش‌هایی که راهی ونزوئلا هستند مشکلی ایجاد کند ایران "مقابله به مثل" خواهد کرد. محمد جواد ظریف وزیر خارجه هشدار داده بود "اخلال در تجارت قانونی" با واکنش بین‌المللی مواجه خواهد شد. سخنگوی دولت این کار را "اشتباه" و وزیر دفاع ایران "راهزنی دریایی" خوانده و "همه گزینه‌ها" را برای واکنش "مخفوظ" دانسته بودند.

ظریف در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، ‌دبیر کل سازمان ملل تهدیدهای آمریکا را "خطرناک، تحریک آمیز و دزدی دریایی" توصیف کرده و آن را خطری بزرگ برای صلح و امنیت بین‌المللی دانسته بود.

ونروئلا بشدت نیازمند بنزین است، ۱۸۰۰ پمپ بنزین به علت کمبود سوخت هفته‌هاست نیمه تعطیلند؛ شرکت ملی نفت ونزوئلا تا دو ماه پیش با ده درصد ظرفیت روزانه‌اش -۱.۳ میلیون بشکه- کار می‌کرد.

رویترز از قول 'منابعی' در شرکت ملی نفت ونزوئلا گزارش می‌دهد اکنون تولید شرکت ملی نفت ونزوئلا به یک پالایشگاه و تولید سوخت با اکتان کم محدود شده چون بسیاری از واحدهای آلکیلاسیون آن فعال نیستند.

وارد کردن مشتقات نفتی با اکتان بالا باعث بهبود کیفیت سوخت تولیدی این کشور می‌شود.

تحلیلگران می‌گویند ونزوئلا، که زمانی یکی از تولیدکنندگان بزرگ اپک بود، پیش از محدودیت‌های کرونا ۱۷۰ هزار بشکه بنزین مصرف می‌کرد اما به دلیل جیره‌بندی‌ها اکنون روزانه چهل هزار بشکه در پمپ بنزین‌ها توزیع می‌شود.

 

 

###
مطالب مرتبط

نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.