تکذیب 'توافق ایران و روسیه برای استعفای بشار اسد'

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان در تازه‌ترین سخنرانی خود با واکنش به این گزارش‌ها وجود اختلاف شدید و تضاد منافع میان ایران و روسیه در سوریه را رد کرد، هر چند گفت که اختلاف نظر میان دو طرف در این زمینه طبیعی است.

پرسش:حسین امیرعبداللهیان، مدیرکل امور بین‌الملل مجلس ، "شایعه توافق ایران و روسیه" برای استعفای بشار اسد، رئیس جمهور سوریه را رد کرده و این موضوع را "دروغ بزرگ و بازی رسانه‌های آمریکایی-صهیونیستی" خوانده است.

امیرعبداللهیان که دیپلماتی باسابقه است ، در توییتر خود نوشت "تهران از حاکمیت، وحدت ملی و تمامیت ارضی سوریه قویا حمایت می‌کند."

او در این توییت که با عکسی از بشار اسد در کنار سردار قاسم سلیمانی، منتشر شده، اسد را "رئیس جمهور قانونی سوریه و رهبر بزرگ مبارزه با تروریسم تکفیری" توصیف کرده است. قاسم سلیمانی که از حامیان مهم حکومت بشار اسد بود دی ماه گذشته در حمله هوایی آمریکا در بغداد کشته شد.

در روزهای گذشته بعضی رسانه‌های عربی به نقل از مخالفان دولت سوریه از وجود نشانه‌هایی مبنی بر توافق احتمالی ایران و روسیه، حامیان اصلی بشار اسد، برای پایان دادن به ریاست جمهوری او خبر دادند.

در این گزارش‌ها به نقل از مخالفان اسد گفته شده که سه کشور حاضر در مذاکرات صلح آستانه یعنی ایران، روسیه و سوریه درباره احتمال برکناری رئیس جمهور سوریه با هدف "تغییر در نگاه بین‌المللی" مذاکره کرده‌اند.

تا کنون گزارشی رسمی از چنین توافقی منتشر نشده و علاوه بر امیرعبداللهیان بعضی مقام‌ها و رسانه‌های روسیه هم این موضوع را رد کرده‌اند.

 

توییت امیرعبداللهیانحق نشر عکس Amirabdolahian / twitter
  •  
  • یک هفته پیش عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ، گزارش رسانه‌ها درباره تصمیم‌گیری سه کشور حاضر در مذاکرات آستانه درباره آینده حکومت سوریه را تکذیب کرده بود.

موسوی گفت که از نظر ایران مردم سوریه خود درباره آینده و نوع حکومت و حاکمان این کشور تصمیم می‌گیرند و "جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار دولت و ملت سوریه برای مبارزه با تروریسم حضور داشته و در آینده نیز به این راهبرد ادامه خواهد داد."

آخرین دور مذاکرات آستانه که با هدف پیدا کردن راه حلی سیاسی برای بحران سوریه انجام می‌شود، روز ۲۲ آوریل(2اردیبهشت) با شرکت وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه و به صورت ویدیویی برگزار شد.

دو روز پیش از آن محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ، با وجود محدودیت‌های مربوط به شیوع ویروس کرونا برای دیدار با بشار اسد به سوریه سفر کرده بود.

در هفته‌های اخیر گزارش‌هایی از تغییر احتمالی سیاست‌های روسیه در قبال سوریه و نارضایتی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از حکومت بشار اسد منتشر شده است. از جمله این که پوتین خواهان نرمش بیشتر اسد در مذاکره با مخالفانش برای پایان دادن به یک دهه جنگ و اختلافات سیاسی در سوریه است.

همچنین گزارش‌هایی هم از اختلاف نظر ایران و روسیه بر سر سیاست‌های مربوط به سوریه و حضور نیروهای ایرانی در آن کشور منتشر شده است.

سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان در تازه‌ترین سخنرانی خود با واکنش به این گزارش‌ها وجود اختلاف شدید و تضاد منافع میان ایران و روسیه در سوریه را رد کرد، هر چند گفت که اختلاف نظر میان دو طرف در این زمینه طبیعی است.

 

###




نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.