رنگ قهوه ای تخم مرغ های رسمی تقلبی همچنان مردم را می فریبد/ چرا به این تخلف آشکار رسیدگی نمی شود؟/ اختصاصی پرسش

این تخم مرغ ها از نوعی مرغ نژاد هلندی موسوم به مرغ قهوه ای است که رنگ پوست تخم هایشان، قهوه ای است.

پرسش:  با اینکه سال گذشته، نبی نژاد رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، صراحتا تخم مرغ های قهوه ای رنگی که تحت عنوان تخم مرغ رسمی در فروشگاهها عرضه می شود را صنعتی یا همان ماشینی دانست اما هنوز این محصول به وفور در سوپرمارکت ها و لبنیاتی ها یافت می شود.

 یک فعال این عرصه به «پرسش» می گوید: "این تخم مرغ ها از نوعی مرغ نژاد هلندی موسوم به مرغ قهوه ای است که رنگ پوست تخم هایشان، قهوه ای است. این مرغ ها در برخی مرغداری های بزرگ، به صورت صنعتی پرورش داده می شوند. اما سودجویان که عده آنها کم هم نیستند تخم همین مرغ ها را حدود ۴۰ درصد گرانتر به مردم می فروشند. مردم هم با تصور اینکه تخم مرغ محلی یا همان رسمی می خورند این هزینه اضافی را می پردازند. در حالیکه کیفیت این تخم مرغ ها هیچ تفاوتی با سایر تخم مرغ های ماشینی یا همان صنعتی ندارد."

  نبی‌پور نیز سال پیش با اطلاع دادن این موضوع به مردم گفته بود: "برخی این تخم‌مرغ‌ها را به جای تخم‌مرغ بومی و محلی با قیمت بالاتر به مردم می‌فروشند حتی در بسته‌بندی آنها مقداری کاه نیز قرار می‌دهند تا به این ترتیب از مردم کلاهبرداری کنند. اما این تخم‌مرغ‌ها برای مرغداری‌های صنعتی است و مرغ تولیدکننده آن نیز مرغ قهوه‌ای است. باید دانست میزان تخم‌مرغ‌های بومی و محلی به اندازه‌ای نیست که به تهران برسد و در اینجا به فروش برسد. تخم‌مرغ‌های رسمی معمولا مورد مصرف محلی قرار می‌گیرند. آن چیزی هم که تحت نام تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای بسته‌بندی شده عرضه می شود، به‌طور ۱۰۰ درصد صنعتی است."

  یکی از خریداران این تخم مرغ های تقلبی، وقتی در مورد کیفیت این تخم مرغ ها مورد سوال خبرنگار پرسش قرار می گیرد، می گوید: رنگش قهوه ای است، پس حتما رسمی است. 

 

گزارش از : نوید غفاری

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.