انتصابات مدیرعامل ایرنا در دقیقه نود

هاشمی که میان کارکنان ایرنا به عنوان ماشین ثبات امضاء در برابر حلقه پدرخوانده ایرنای کنونی شهره است با این اقدام غیرمتعارف و خارج از اصول مدیریت حرفه ای، بدعتی در این سازمان خبری گذاشت که مدت ها از یاد نخواهد رفت.

پرسش: سید ضیاء هاشمی مدیرعامل ناکارآمد ایرنا که روزهای پایانی حضورش در این سازمان خبری دولتی را سپری می کند در واپسین لحظات عمر مدیریتی اش در این رسانه رسمی دست به انتصابات جدیدی زده که موجب شگفتی کارکنان شده است.

هاشمی که میان کارکنان ایرنا به عنوان ماشین ثبات امضاء در برابر حلقه پدرخوانده ایرنای کنونی شهره است با این اقدام غیرمتعارف و خارج از اصول مدیریت حرفه ای، بدعتی در این سازمان خبری گذاشت که مدت ها از یاد نخواهد رفت.

مدیرعامل ایرنا که خود به واسطه عملکردی ناامید کننده و نارضایتی از راندمان مدیریتی او در آستانه برکناری و ترک سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی است در آخرین فرصت های مدیریتی دست از اصرار بر تکرار خطاهای مدیریتی خود بر نداشته و به انتصابات سفارشی استمرار می بخشد.

یکی از این انتصابات شائبه برانگیز صدور حکم برای فردی جهت ریاست جدید دفتر ایرنا در جزیره کیش است که در روزهای پایانی حضور هاشمی در خبرگزاری جمهوری اسلامی رقم خورده و مدیرعامل ایرنا نیز  به رغم هشدار چندی پیش برخی دلسوزان این رسانه خبری در سایت خبری – تحلیلی پرسش در باره پرهیز از انتصابات باندی و این چنینی ازجمله تغییر مدیریتی دفتر کیش، با ابرام بر روش مدیریت سفارشی گذشته، در آستانه ترک ایرنا به این اقدام مبادرت ورزیده است.       

دفتر ایرنا در کیش که به خاطر جاذبه ها و منافع اقتصادی غیرمستقیمش برای رییس آن، همواره همتراز دفاتر خارجی ایرنا قلمداد می شود اینک شاهد انتصاب جدیدی در آخرین روزهای مدیریتی ضیاء هاشمی، مدیرعامل در شرف عزل این سازمان خبری است که تعجب کارکنان و خبرنگاران با سابقه ایرنا را در پی داشته است.

در پیشینیه تمامی مدیران عامل ایرنا بعد از انقلاب سابقه نداشت که مدیرعاملی در آخرین روزهای حضور خود در این سازمان دست به انتصاب یا انتصابات این چنینی بزند و عملا مدیرعامل جدیدی که پس از وی خواهد آمد را در عملی انجام شده قرار دهد، این بدعت در دوره هاشمی در ایرنا گذاشته و حتی نهادینه شد.

انتصاب این فرد از دستیاران پدرام الوندی معاون خبر ایرنا برای تصدی دفتر کیش، با اینکه فاقد سابقه خدمات دولتی یک باره به مقام مدیریتی (منطقه یکم خبری ایرنا) و اکنون نیز به ریاست دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی کیش بوده، نه تنها از آغاز برخلاف آیین نامه انتصابات مصوب 1/4/1395دولت بود در سرانجام  مدیرعاملی ضیاء هاشمی هم دهن کجی به این قانون و آیین نامه انتصابات به شمار می آید.

"به موجب آیین نامه انتصابات مصوب 1/4/95هیچ مسئولی بدون سوابق خدمات دولتی و سابقه کارشناسی مرتبط با آن مسئولیت نباید منصوب شود و برابر این آیین نامه برای مدیریت پایه، میانی و عالی به ترتیب دست کم دو، چهار و شش سال سابقه کارشناسی در حوزه ضروری است "

این فرد که سابقه خدمات دولتی و فعالیت او در ایرنا یک سال و اندی است و در این مدت کوتاه حضورش همانند بقیه دستیاران خبری باصطلاح معاون خبر ایرنا یک خط خبر برای ایرنا ننگاشته و فعالیتی در حوزه خبری ایرنا به عنوان خبرنگار نداشته "یک شبه ره صد ساله" را در این سازمان طی کرده است.

او یکی از دهها نمونه نیروهایی است که در دوره مدیریت انفعالی ضیاء هاشمی و به توصیه پدرخوانده ایرنای کنونی به این سازمان آمدند و بدون طی مراحل و مسیر ساز و کارهای نظام اداری نهادهای دولتی از آغاز به مناصب مدیریتی منصوب شدند.         

 دیگر انتصابی که در واپسین روزهای حضور سید ضیاء هاشمی در ایرنا انجام گرفت صدور حکم سردبیری یکی از گروه های ایرناست.

اکنون پرسش اساسی این است آیا چنین انتصاباتی برای مدیرعامل جدید این سازمان که براساس شنیده ها بزودی جایگزین سید ضیاء هاشمی خواهد شد مشکل آفرین خواهد شد؟ باید منتظر بود و دید تا درصورت تغییر آقای هاشمی از مدیرعاملی ایرنا و حضور مدیرعامل جدید در این سازمان چنین انتصابات غیرضروری و اصطلاحا دقیقه نودی با برنامه های مدیریت عالی آتی همخوانی دارد یا او را در شرایط عمل انجام شده قرار می دهد؟

 

###

 

 
نظرات کاربران (1)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.