وزارت بهداشت: جان باختن ۳۰ هزار نفر درکشور درصورت کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی

معاون وزیر بهداشت روز شنبه با اشاره به پیش‌بینی‌های موجود گفت که شیوع کرونا تا اواخر اردیبهشت «رو به کاهش» می‌رود ولی «بیماری صفر» نمی‌شود.

  • پرسش: بر اساس سخنان مقامات وزارت بهداشت احتمال ادامه کرونا در کشور در پاییز و زمستان نیز وجود دارد. همچنین یک گزارش این وزارتخانه عنوان می‌کند که در صورت کاهش فاصله‌گذاری اجتماعی، تعداد جان باختگان تا اواسط اردیبهشت به ۳۰ هزار نفر افزایش خواهد یافت.

معاون کل وزیر بهداشت روز شنبه با اشاره به پیش‌بینی‌های موجود گفت که شیوع کرونا تا اواخر اردیبهشت «رو به کاهش» می‌رود ولی «بیماری صفر» نمی‌شود.

ایرج حریرچی با اشاره به مطالعات این وزارتخانه اعلام کرد که «فکر می‌کنیم تا پاییز درگیری‌هایی در خصوص این ویروس داشته باشیم».

در همین حال گزارشی از «کمیته اپیدمیولوژی» وزارت بهداشت منتشر شده که بر اساس آن فصل بعدی انتقال کرونا « احتمالا در پاییز و زمستان ۹۹ خواهد بود که ممکن است موجی قوی‌تر از موج فعلی بیماری باشد».

بر اساس این گزارش، «احتمالا پیک بیماری در نیمه اول فروردین ماه بوده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان خرداد تعداد مرگ‌های تجمعی به ۱۶ هزار نفر برسد».

بر اساس آمار رسمی که روزانه توسط سخنگوی وزارت بهداشت اعلام می‌شود، تعداد کل قربانیان کرونا در کشور به ۴۳۵۷ نفر رسیده است.

در گزارش «کمیته اپیدمیولوژی» وزارت بهداشت هشدار داده شده که «در صورت کاهش فاصله‌گذاری و تغییر رفتار اپیدمی، انتقال پیک به اواسط اردیبهشت و افزایش مرگ تجمعی به ۳۰ هزار نفر را شاهد خواهیم بود».

پیش از این نیز پرویز کرمی، سخنگوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری،​ اعلام کرده بود که در صورت مداخله نکردن دولت و ایجاد نکردن محدودیت‌ها ۳۳ هزار نفر و در صورت مداخله محدود ۱۱ هزار نفر کشته‌ می‌شوند.

مقام‌های وزارت بهداشت در روزهای اخیر بارها از افزایش ترددهای شهری ابراز نگرانی کرده‌اند.

در گزارش وزارت بهداشت همچنین اعلام شده که در بهمن‌ ماه، کرونا حداقل در ۵ شهر بزرگ کشور در گردش بوده است.

بر اساس این گزارش، برخی نقاط مانند قم، گیلان و کاشان، بیماری «به صورت انفجاری شروع شده و سه هفته روند افزایشی داشت، سپس وارد فاز ثابت شده و بعد از دو هفته روند کاهشی با سرعت بسیار کم را آغاز کرده است».

در این گزارش اعلام شده که این الگو در یزد، اراک، هرمزگان، لرستان، فارس و خوزستان نیز وجود دارد.

به گفته این کمیته در مازندران، گلستان، اصفهان، آذربایجان شرقی و خراسان رضوی «با افت و خیزهای فراوان، همیشه نگرانی اوج گرفتن اپیدمی وجود داشته است».

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.