شمار جان‌باختگان کرونا در آمریکا از دو هزار نفر گذشت/نیویورک 'دو تا سه هفته دیگر شاهد اوج بیماری خواهد بود'

پیامدهای تعطیلی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در آمریکا باعث شده است که تعداد متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا طی هفته گذشته با به جا گذاشتن رکورد جدیدی به ۳.۳ میلیون نفر رسید.

پرسش:شمار قربانیان ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا در مدت دو روز با افزایش دو برابری، به دو هزار و ۴۳ نفر رسید.

براساس آمار دانشگاه جان هاپکینز، شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا در روز شنبه ۹ فروردین به ۱۲۱ هزار و ۲۸۵ نفر رسید.

شمار قربانیان ویروس کرونا در آمریکا تا روز پنجشنبه یک هزار نفر اعلام شده بود.

هم اکنون آمریکا بیشتر شمار مبتلایان به بیماری همه گیر کرونا را در جهان دارد. اما آمریکا از نظر قربانیان در رتبه ششم و پس از کشورهای ایتالیا ، اسپانیا ، چین ، ایران و فرانسه قرار دارد. در ایتالیا تا روز شنبه شمار قربانیان کرونا به ۱۰ هزار و ۲۳ نفر رسید.

ایالت نیویورک و شهر نیویورک طی هفته اخیر کانون اصلی شیوع ویروس کرونا در آمریکا بوده‌اند.

شمار مبتلایان به کرونا در ایالت نیویورک ۵۲ هزار و ۳۱۸ نفر و تعداد قربانیان ۷۲۸ نفر اعلام شده است.

شهردار نیویورک هم گفته است، شمار مبتلایان در این شهر ۲۳ هزار ۱۱۲ نفر رسیده است و ۳۶۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

در همین حال٬ فرماندار ایالت ایلینوی روز شنبه اعلام کرد٬ یک نوزاد یک ساله که تست کرونای او مثبت اعلام شده بود، جان خود را از دست داده است. این نخستین مورد مرگ ثبت شده یک نوزاد بر اثر ویروس کرونا در آمریکا است.

تا غروب روز شنبه دست کم از ۲۱۵ میلیون آمریکایی خواسته شده است برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در خانه بمانند. شبکه سی ان ان می گوید این رقم تا روز دوشنبه به ۲۲۵ میلیون نفر خواهد رسید.

قرنطینه شدن نیویورک

همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است، قرنطینه ایالت‌های نیویورک و نیوجرسی و بخش‌هایی از کنتیکت توسط دولت فدرال ضروری نیست، بلکه می بایست هشدار مسافرتی داد.

رئیس جمهوری آمریکا در توییتی تاکید کرده است: قرنطینه ضرورتی ندارد.

وی اضافه کرده است که به توصیه گروه مقابله با ویروس کرونا کاخ سفید و همچنین پس از مشورت با فرمانداران نیویورک، نیوجرسی و کنتیکت، از مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا خواسته است تا هشدار مسافرتی جدی صادر کنند.

پیشتر اظهارات دونالد ترامپ در خصوص اقدام دولت فدرال برای قرنطینه ایالت‌های نیویورک و نیوجرسی و بخش‌هایی از کنتیکت واکنش‌هایی در پی داشت.

اندرو کومو ، فرماندار نیویورک و ند لامونت، فرماندار نیوجرسی ضمن انتقاد از اقدام احتمالی دولت فدرال برای اعمال قرنطینه گفته بودند که چنین اقدامی باعث ایجاد وحشت و ایجاد خسارت بیشتر به بازارهای مالی خواهد شد .

دونالد ترامپ روز گذشته بسته ۲.۲ تریلیون دلاری محرک‌های اقتصادی برای مقابله با پیامدهای شیوع ویروس کرونا را امضا کرد.

دونالد ترامپ گفته بود که دولت او تلاش خواهد تا مطمئن شود تمامی شهروندان از کمک‌های پزشکی و اقتصادی در جریان مقابله با این بیماری همه‌گیری جهانی برخوردار خواهند بود.

پیامدهای تعطیلی فعالیت های اقتصادی و اجتماعی در آمریکا باعث شده است که تعداد متقاضیان بیمه بیکاری در آمریکا طی هفته گذشته با به جا گذاشتن رکورد جدیدی به ۳.۳ میلیون نفر رسید.

 

نیویورک 'دو تا سه هفته دیگر شاهد اوج بیماری خواهد بود'

  •  

New York State Governor Andrew Cuomoحق نشر عکس EPA
Image caption فرماندار نیویورک نسبت به ایده قرنطینه ابراز نگرانی کرد

اندرو کومو فرماندار نیویورک می گوید که نقطه اوج بیماری در این ایالت، که بدترین آمار ابتلا در آمریکا را دارد، دو تا سه هفته دیگر از راه خواهد رسید.

به علاوه او انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری در این ایالت را برای تقریبا دو ماه تا ۲۳ ژوئن عقب انداخته است.

این درحالیست که موارد تایید شده ابتلا در نیویورک از ۵۲ هزار نفر فراتر رفته که حدود نیمی از کل موارد بیماری در آمریکاست.

کومو گفت که این ایالت به زودی نیازمند ۳۰ هزار دستگاه تنفس مصنوعی خواهد بود.

گزارش می شود که بیمارستان های شهر نیورک به سرعت با کمبود تجهیزات پزشکی از جمله تجهیزات محافظتی برای پرستاران و پزشکان روبرو می شوند. مقام های سایر ایالات هم هشدار می دهند که ممکن است به زودی با مشکل مشابهی روبرو شوند.

روز شنبه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت که اعمال قرنطینه بر ایالت نیویورک را در تلاشی برای مهار شیوع ویروس مرگبار کرونا بررسی می کند.

او به خبرنگاران گفت که مایل است نیویورک قرنطنیه شود چون از کانون های شیوع بیماری در آمریکاست.

با این حال او شنبه شب گفت کارگروه مبارزه با شیوع کرونا در کاخ سفید اکنون به او توصیه کرده که نیاز به قرنطینه نیویورک نخواهد بود.

فرماندار نیویورک در واکنش این ایده را "نامعقول" خوانده بود.

کومو گفت که این ایالت از پیش تدابیری مشابه "قرنطینه" مثل ممنوعیت گردهمایی بزرگ و دستور در خانه ماندن مردم را صادر کرده است، اما گفت او با هرگونه اعمال مقررات "منع تردد" مخالفت خواهد کرد.

این درحالی که آمار مرگ در اثر ویروس کرونا در آمریکا هم اکنون به حدود دو هزار مورد رسیده، که کمتر از آمار مشابه در ایتالیا و چین است.

کومو به سی ان ان گفت اعمال مقررات منع تردد در نیویورک از نوعی که در ووهان چین شاهد بودیم "معنی ندار" چون "باعث سقوط بازارهای بورس به گونه ای خواهد شد که بهبود اقتصادی آمریکا را برای ماه ها یا شاید سال ها غیرممکن خواهد کرد."

کومو پیشتر به خبرنگاران گفت که تلفنی با ترامپ صحبت کرده، اما رئیس جمهور اشاره ای به "قرنطینه" نکرده است.

دونالد ترامپ گفته بود که هدفش از اعمال قرنطینه احتمالی کاهش سرعت انتشار ویروس به سایر بخش های آمریکاست.

او برای مثال گفت که "در فلوریدا مشکلات زیادی ایجاد شده چون خیلی از نیویورکی ها به آنجا می روند که نباید اینطور باشد."

البته کاخ سفید از قبل دستور داده بود هر کسی نیویورک را ترک می کند باید خود را برای ۱۴ روز قرنطینه کند.

 

A US National Guard soldier directs patients at a coronavirus testing centre in the Bronx, New York City, 28 March 2020حق نشر عکس Getty Images
Image caption گارد ملی آمریکا در محل تست ویروس کرونا در برانکس نیویورک                 

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.