کرونا در جهان؛ ایتالیا بنادرش را بست، عربستان حرکت قطارها، اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها را متوقف کرد،تدابیر سخت‌گیرانه در قفقاز و آسیای میانه

به ۴۰ میلیون سکنه کالیفرنیا از پرجمعیت ترین ایالت‌های آمریکا گفته شده که برای مقابله با شیوع کرونا از خانه‌های خود خارج نشوند.

پزسش:ایتالیا برای مقابله با ویروس کرونا بنادرش را به روی کشتی‌های مسافرتی بسته است.

وزیر حمل و نقل ایتالیا از تمامی کشتی‌های مسافرتی این کشور که در دریا هستند، درخواست کرده تا به همراه تمامی مسافران و خدمه‌ای که تست کرونا داده‌اند، به بنادر بازگردند.

به مسافران جدید اجازه داده نمی‌شود که دست کم برای دو هفته وارد کشتی شوند

شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور به بیش از ۳ هزار و چهارصد نفر رسیده که بیشتر از آمار تلفات در چین از زمان شیوع این ویروس است.

عربستان برای مقابله با شیوع کرونا تمامی پروازهای داخلی در این کشور را به حال تعلیق درآورده است.

حرکت اتوبوس‌ها، تاکسی‌ها و قطارها برای دو هفته متوقف شده است.

عربستان ابتلای بیش از ۲۷۰ نفر را در این کشور تایید کرده، اما تاکنون کسی به دلیل ابتلا به این ویروس فوت نکرده است.

در انگلستان و ولز از ۶۵ هزار دکتر و پرستار بازنشسته برای مقابله با ویروس کرونا دعوت به کار شده است.

عبور و مرور قطارها در بریتانیا از روز دوشنبه (۲۳ مارس) به تدریج کاهش می‌یابد.

مدارس هم از دوشنبه در این کشور تعطیل می‌شود.

در چند ساعت آینده ممنوعیت ورود خارجیان به استرالیا اجرا می‌شود.

نیوزیلند هم قبلا ورود خارجیان را ممنوع کرده است.

کروناحق نشر عکس Reuters

وزیر دفاع آلمان گفته که نیروهای ارتش برای شرکت در اقدامات مقابله با شیوع ویروس کرونا تجهیز شده‌اند.

آلمان تاکنون کمترین تلفات را در میان کشورهای اروپایی داشته است. شمار قربانیان تاکنون ۳۱ نفر گزارش شده است.

آمار مبتلایان هم به ۱۳۹۵۷ نفر رسیده است.

به ۴۰ میلیون سکنه کالیفرنیا از پرجمعیت ترین ایالت‌های آمریکا گفته شده که برای مقابله با شیوع کرونا از خانه‌های خود خارج نشوند.

گوین نیوسام، فرماندار کالیفرنیا هشدار داده که پیش بینی می‌شود تا ماه مه یعنی دو ماه دیگر بیش از نیمی از جمعیت این ایالت به این ویروس مبتلا شوند.

او گفته حال زمان اتخاذ تصمیم های سختگیرانه است.

پیشتر دولت آمریکا نسبت به انجام سفرهای بین المللی به شهروندانش هشدار داد و از تمامی آمریکایی هایی که در خارج از این کشور هستند، درخواست کرد تا فورا به کشور بازگردند یا برای مدتی نامحدود در خارج بمانند.

شمار مبتلایان در آمریکا بیش از ۱۲ هزار و پانصد نفر گزارش شده است.

مالزی از اعزام نیروهای ارتش برای کمک به اجرای مقررات وضع شده برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا در این کشور از روز یکشنبه (۲۲ مارس) خبر داده است.

وزیر دفاع این کشور گفته که این اقدام ضروری است به این دلیل که مردم قوانین جدید از جمله کاهش تماس‌های اجتماعی را نادیده می گیرند.

او گفته مردم هنوز به پارک‌ها و رستوران‌ها می روند.

به گفته وزیر دفاع مالزی در آینده هر کسی این قوانین را نقض کند، بازداشت می شود.

مالزی دو روز پیش مرزهایش را بست. مدارس و کسب و کارهای غیرضروری هم در این کشور تعطیل شده و دولت از مردم خواسته در خانه هایشان بمانند.

وزیر بهداشت ویتنام از ابتلای ۹ مورد جدید به ویروس کرونا خبر داده که به این ترتیب شمار مبتلایان در این کشور به ۸۵ نفر رسیده است.

در کشور آفریقایی نیجر اولین مورد ابتلا به کرونا تایید شده است.

 

تدابیر سخت‌گیرانه در قفقاز و آسیای میانه

 

در شهرستان نوکات قرقیزستان وضعیت اضطراری اعلام شده است

گزارش‌ها از تدابیر سخت‌گیرانه در کشورهای قفقاز و آسیای میانه برای مهار شیوع کرونا در این منطقه حکایت دارد.

وزارت حمل و نقل ازبکستان، به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور آسیای مرکزی، اعلام کرده است که از روز جمعه اول فروردین به مدت چهل روز هرگونه رفت و آمد به خارج از کشور متوقف می‌شود، اما حمل و نقل کالا ادامه خواهد داشت.

همچنین شوکت میرضیایف رئیس‌جمهوری کشور روز جمعه دستور اختصاص بسته ۱ میلیارد دلاری برای مقابله با تبعات ویروس کرونا را امضا کرد. قرار است این منابع از نهادهای بین‌المللی وام گرفته شود.

این کشور پیش‌بینی کرده است صادرات کشور تحت تاثیر کرونا حدود ۱.۱ میلیارد دلار کاهش یابد و رشد اقتصادی کشور نیز به میزان چشمگیری کند شود.

تاکنون ابتلای ۳۳ نفر به کرونا در ازبکستان قطعی شده است.

شمار مبتلایان در قزاقستان نیز به ۴۹ نفر رسیده است و از روز پنج‌شنبه، ورودی نورسلطان، پایتخت، و آلماتی دومین شهر بزرگ کشور از طرف پلیس و نیروهای امنیتی مسدود شده است.

در قرقیزستان، تاکنون ابتلای شش نفر به ویروس مشخص شده و در دو شهرستان سزاک و نوکات وضعیت اضطراری اعلام شده است. همه این شش نفر مبتلا به کرونا اخیرا از عربستان بازگشته بودند.

در تاجیکستان هنوز رسما ابتلای کسی به ویروس کرونا اعلام نشده، اما از روز جمعه همه پروازهای بین‌المللی در این کشور متوقف شده است.

گزارش‌ها از ترکمنستان حاکی است اگرچه در این کشور نیز ابتلا به ویروس کرونا رسما گزارش نشده است، اما از روز پنجشنبه ورودی‌های پایتخت، عشق‌آباد، محدود شده و تنها اهالی این شهر می‌توانند وارد شوند.

ترددهای داخل شهری نیز در این کشور محدود شده است.

در ارمنستان، با ۱۳۶ مورد قطعی ابتلا به ویروس، برای یک ماه وضعیت فوق‌العاده اعلام شده و دولت ۳۰۰ میلیون دلار برای مبارزه با ویروس کرونا اختصاص داده است.

این کشور همچنین صادرات برخی اقلام پزشکی و دارویی مانند ماسک، کیت‌های آزمایش کرونا، الکل و غیره را ممنوع کرده و از روز جمعه همه دانشگاه‌های کشور سیستم آموزش از راه دور (کلاس‌های آنلاین) را اجرا می‌کنند.

در آذربایجان شمار مبتلایان قطعی به ۴۴ نفر رسیده و از روز پنج‌شنبه ورود شهروندان دیگر شهرها به پایتخت ممنوع شده است. باکو نیز همه پروازهای مسافربری بین‌المللی را متوقف کرده است، مدارس از یک ماه پیش تعطیل است، مساجد بسته شده، عروسی‌ها و مراسم ختم ممنوع شده و دولت از مردم خواسته در خانه بمانند.

الهام علی‌یف رئیس‌جمهوری این کشور روز پنج‌شنبه بسته ۶۰۰ میلیون دلاری برای مبارزه با کرونا را تصویب کرد و طی دستوری حقوق پزشکانی را که در خدمات مبارزه با کرونا فعال هستند ۳ تا ۵ برابر افزایش داد.

تاکنون یک نفر در این کشور از ویروس کرونا جان باخته است و رئیس‌جمهوری گفته است شاید وضعیت اضطراری در کشور اعلام شود.

در گرجستان نیز شمار مبتلایان به ۴۳ نفر رسیده و تنها مغازه‌ها، داروخانه‌ها، پمپ‌بنزین‌ها، بانک‌ها و ادارات پست حق ادامه فعالیت دارند.

در روسیه که ابتلای ۲۵۳ نفر و مرگ یک شهروند به خاطر ویروس کرونا تایید شده است، برخی مخالفان دولت در حال تدارک اعتراضات خیابانی علیه اصلاحات جدید در قانون اساسی کشور هستند که به ولادیمیر پوتین- رئیس‌جمهوری کشور که ۲۰ سال زمامداری کشور را در دست داشته- اجازه می‌دهد بعد از سال ۲۰۲۴ نیز بتواند نامزد ریاست جمهوری شود.

مخالفان می‌گویند در شهر کازان مقامات محلی اجازه برگزاری اعتراضات را داده‌اند، با این شرط که همه معترضان ماسک بر صورت داشته و تدابیر جلوگیرکننده از شیوع کرونا اتخاذ شده باشد.

روسیه پروازهای بین‌المللی را لغو کرده و مدارس نیز تعطیل است.

 

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.