اقتصاد کرونازدۀ جهان؛ ازسقوط 10درصدی ارزش بازارهای مالی جهان تا خریدروزانه هزاران تخم مرغ توسط کاخ سفیدولغو برگزاری بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروی جهان

بانک مرکزی اروپا، که سیاست پولی حوزه یورو را تعیین می‌کند، تصمیم گرفته تا برای مقابله با بحران کرونا شرایط را برای بانک‌های حوزه یورو تسهیل کند و از جمله به آنها اجازه دهد که موقتا نسبت مصوب برای دارایی‌های سرمایه‌ای و ذخایر نقدی را رعایت نکنند.

پرسش: نوع جدید ویروس کرونا موسوم به کووید19 که گسترش جهانی یافته است بیش و پیش از هر حوزه ای بر اقتصاد جهان به خصوص بازارها مالی جهان اثر منفی خود را به سرعت گذاشت.

 

نگرانی از شیوع ویروس کرونا؛ بدترین روز وال‌استریت از سال ۱۹۸۷ تاکنون

تشدید نگرانی درباره ویروس کرونا روز پنجشنبه ۲۲ اسفند باعث شد تا بازار سهام در آمریکا شاهد بدترین روز خود از زمان سقوط دوشنبه سیاه در سال ۱۹۸۷ باشد.

شاخص «اس اند پی ۵۰۰» روز پنجشنبه تقریبا ۱۰ درصد سقوط کرد که در مجموع نسبت به بالاترین ترقی خود در ماه گذشته تاکنون ۲۶.۷ کاهش داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، میانگین صنعتی داو جونز نیز ۱۰ درصد کاهش داشت که بیشترین میزان کاهش از اکتبر ۱۹۸۷ تاکنون بود.

با تداوم فروش شتابان سهام تحت تاثیر پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا وضعیت بازارهای مالی جهان در روز پنجشنبه ۲۲ اسفند بدتر شد.

همزمان نگرانی‌ها در مورد ناکافی بودن اقدامات دولت‌های جهان از جمله دولت آمریکا و اقتصادهای بزرگ دیگر موجب تشدید نگرانی و اضطراب در بازارهای مالی شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در پایان روز چهارشنبه و همزمان با کاهش چشمگیر شاخص سهام در بازار مالی نیویورک دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا به امید کنترل شیوع ویروس کرونا به آن کشور سفر از کشورهای اروپایی به آمریکا را ممنوع کرد.

بازار سهام وال‌استریت روز دوشنبه هفت درصد سقوط را تجربه کرد. 

رییس جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مورد اقدامات مالی آن کشور برای مقابله با پیامدهای اقتصادی ویروس کرونا چیزی نگفت ولی اعلام ممنوعیت سفر از اروپا به آمریکا ضربه بزرگ دیگری به شرکت‌های هوایی بود و کاهش شاخص سهام در اکثر بازارهای مالی جهان را تسریع کرد.

کاهش ارزش سهام و ضرر شرکت‌های بزرگ در تمامی بازارها مالی جهان مشهود است.

شاخص سهام در بازارهای مالی اروپا حتی پس از آن که بانک مرکزی اروپا اعلام کرد میلیاردها یورو از بدهی‌های دولت‌های حوزه یورو را خریداری خواهد کرد حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.

در آسیا، کاهش ارزش سهام در بازارهای مالی فیلیپین و تایلند چنان سریع بود که معاملات موقتا تعطیل شد. در بازار مالی ژاپن ارزش سهام حدود ۴.۴ درصد کاهش یافت که بالاترین میزان طی ۴ سال اخیر است. در بازار مالی کره جنوبی نیز شاخص ارزش سهام حدود ۳.۹ درصد کاهش یافت.

بهای اوراق قرضه آمریکا نیز که در غروب چهارشنبه ۰.۸۲ درصد بود به ۰.۶۵ درصد کاهش یافت که نشان‌دهنده بی‌اعتمادی سرمایه‌گذاران به ارزش آن است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید میزان کاهش ارزش سهام، سرعت و دامنه آن نفس‌گیر است.

اگر ارزش سهام پانصد شرکت بزرگ در بازار بورس آمریکا در این حد باقی بماند، که از قرار معلوم چنین خواهد شد، این شدیدترین کاهش بهای سهام از جنگ جهانی دوم تاکنون خواهد بود.

دو روز پیش و در پی اعلام طرح‌های مالی اقتصادهای بزرگ جهان و نهادهای مالی بین المللی برای مقابله با پیامدهای اقتصادی شیوع ویروس کرونا شاخص سهام پانصد شرکت بزرگ در بازار بورس آمریکا حدود ۵ درصد افزایش یافت و بخش قابل توجهی از ضرر و کاهش روزهای قبل را جبران کرد.

اما پس از سخنرانی غروب چهارشنبه دونالد ترامپ که در آن «ویروس خارجی» را مسئول وضعیت فعلی توصیف کرد امیدواری به اقدامات بیشتر و موثرتر دولت آمریکا بر باد رفت.

کارشناسان بازار مالی می‌گویند اقداماتی که دولت آمریکا اعلام کرد ناکافی و دیر است.

سرمایه‌گذاران معتقدند که اقدامات اعلام شده از سوی کشورهای بزرگ جهان بحران ویروس کرونا را که سازمان جهانی بهداشت آن را همه‌گیر (پاندمی) اعلام کرد حل نخواهد کرد و فقط مهار گسترش ویروس می‌تواند به این بحران پایان دهد.

البته اقداماتی که دولت‌ها اعلام کرده‌اند ممکن است تا زمان مهار ویروس به اقتصاد کشورها تا حدی کمک کند و سرمایه‌گذاران معتقدند که بدون این اقدامات اوضاع اقتصادی بدتر خواهد شد.

هر چند تجربه و تشخیص پزشکی نشان داده که اکثر مبتلایان به بیماری کووید- ۱۹ درمان خواهند شد ولی نگرانی این است که همزمان با اقدامات فوق العاده نظیر قرنطینه کردن کشورها و شهرها و توقف فعالیت بسیاری از شرکت‌ها و موسسات اقتصادی، جهان وارد یک دوره رکورد خواهد شد.

 

سقوط ۱۰ درصدی بورس توکیو

شاخص سهام در بازار بورس نیکه‌ی، توکیو، هم‌راستا با شاخص سهام در بسیاری از بازارهای بورس و با بالاگرفتن نگرانی‌ها از پیامدهای شیوع ویروس کرونا، ۱۰ درصد سقوط کرد.

شاخص «نیکه‌ی ۲۲۵» طی تنها یک ساعت و نیم پس از آغاز روز کاری در ۲۳ اسفند ماه بیش از ۱۰ درصد سقوط کرد.

البته این وضعیت به مقدار بسیار اندکی بهبود یافت، ولی حتی در وضعیت فعلی نیز بورس توکیو در میان بازارهای بورس منطقه در یکی از بحرانی‌ترین شرایط قرار گرفته‌است.

بازارهای بورس در کره جنوبی (کوسپی و کوسداک) بین ۷ تا ۹ درصد، شاخص بورس هنگ‌‌کنگ ۶.۵ درصد و شاخص‌های بورس چین بیش از ۴ درصد سقوط کرده‌اند.

افزایش نگرانی‌های از شیوع ویروس کرونا و پیامدهای آن، سبب شد تا بازار سهام در آمریکا در روز ۲۲ اسفند شاهد بدترین روز خود از زمان سقوط «دوشنبه سیاه» در سال ۱۹۸۷، تا به امروز باشد.

شاخص سهام در بازارهای مالی اروپا نیز، با وجود آن‌که بانک مرکزی اروپا اعلام کرد میلیاردها یورو از بدهی‌های دولت‌های حوزه یورو را خریداری خواهد کرد، حدود ۱۰ درصد کاهش یافت.

شیوع ویروس در حالی‌ست که نگرانی‌ها از اقدامات دولت‌های برخی کشورها در اروپا و همچنین ایالات متحده، در قبال شیوع ویروس و روش‌های مقابله با آن، بالا گرفته است

 

چرا کاخ‌سفید روزانه چندین هزار تخم‌مرغ می‌خرد؟

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا از مرز ۱۰۰۰ نفر گذشته و حدود ۴۰ ایالت از این کشور پهناور اکنون روی نقشه کرونا قرار گرفته‌اند.

در نیویورک ارتش منطقه‌ای به شعاع یک و نیم کیلومتر را قرنطینه کرده است. بازارهای سهام بدترین روزهای خود از زمان رکود جهانی در سال ۲۰۰۸ را تجربه می‌کنند اما دونالد ترامپ همچنان تلاش می‌کند "خونسردی و آرامش" را به بازار بازگرداند چرا که به شدت نگران تاثیر این اپیدمی بر سرنوشت انتخابات پاییز آینده است.

در این میان بسیاری می‌پرسند چرا آمریکا که بهترین دانشگاه‌های پیشگام در علم پزشکی را دارد و نگران تامین منابع مالی هم نیست هنوز نتوانسته واکسنی برای ویروس کرونا (کووید-۱۹) بسازد؟

چرا کاخ‌سفید از ۲۰ سال پیش هزاران 'مرغ استخدام کرده'؟

پادکست "پلنت مانی" (Planet Money) که در شبکه ملی رادیوهای آمریکا (ان‌پی‌آر) تهیه می‌شود معمولا به دنبال رمزگشایی و ساده‌گویی سوالاتی است که با اقتصاد و سرمایه سر و کار دارند.

در پادکست این هفته آماندا آرونچک و سارا گونزالس، از مجریان این پادکست به دنبال پاسخی برای این پرسش رفته‌اند که چرا دولت آمریکا و یا ابرشرکت‌های داروسازی این کشور با توجه به سابقه اپیدمی‌های مرتبط با خانواده ویروس‌های کرونا که ابتدا در سال ۲۰۰۳ با بیماری سارس (SARS) و سپس در سال ۲۰۱۲ با بیماری مرس (MERS) شدت خطرناک بودن خود را ثابت کرده بودند واکسنی نساخته‌اند؟ و حالا که سومین اپیدمی از خانواده ویروس‌های کرونا بحرانی جهانی به وجود آورده چه قدر طول خواهد کشید تا با استفاده از منابع دولتی یا بخش خصوصی واکسنی برای مقابله با کووید-۱۹ (ناشی از نوع جدید وبروس کرونا) ساخت.

"واقعیت این است که ساختن واکسنی جدید آن هم در مدت زمانی کوتاه بسیار بسیار گران است. همزمان چون پیش‎‌بینی بازار فروش این واکسن جدید تقریبا غیرممکن است شرکت‌های داروسازی روی آن سرمایه‌گذاری نمی‌کنند... مثلا وقتی ویروس سارس در سال ۲۰۰۳ آمد چندین دولت و شرکت خصوصی برای ساختن واکسن آن دست به کار شدند اما بعد این ویروس خود به خود از بین رفت و کم‌کم منابع و برنامه‌های ساخت واکسن برای آن هم متوقف شد...."

گزارشگران ان‌پی‌آر برای اطلاع از برنامه دولت آمریکا برای مقابله با بحران‌هایی چون ویروس جدید کرونا با ریک برایت، مدیر 'موسسه دولتی توسعه و تحقیقات پیشرفته زیست‌پزشکی، باردا' (BARDA, the Biomedical Advanced Research and Development Authority) که مقر آن در واشنگتن دی‌سی است گفتگو کرده‌اند و از او درباره ماموریت اصلی این نهاد نسبتا تازه تاسیس در دولت آمریکا پرسیده‌اند.

به گفته برایت موسسه باردا در حقیقت پس از حملات یازدهم سپتامبر در بدنه دولت آمریکا تاسیس شد چرا که کاخ‌سفید متوجه شد برای مقابله با حملاتی چون بیوتروریسم و یا اپیدمی‌های بزرگی چون آنفلوآنزا پرندگان آمادگی ندارد.

"در حقیقت بعد از حملات یازدهم سپتامبر که همه کشور مات و مبهوت شده بودند، ماجرای ارسال نامه‌های سمی پیش آمد که در آنها گرد سفیدی که شامل باکتری سیاه‌زخم (آنتراکس) وجود داشت پیش آمد. از این نامه‌های مرگبار برای خیلی از افراد به صورت "فرستنده گمنام" ارسال شد. گردی که استنشاق آن می‌تواند موجب مرگ شود و در آن زمان ۵ قربانی هم گرفت. در آن زمان پادزهری برای مقابله با یک حمله بیوتروریستی در مراکز پزشکی دولتی وجود نداشت... این واقعه در سال ۲۰۰۱ همزمان شد با شیوع آنفلوآنزای مرغی و این دو باعث شد که دولت آمریکا متوجه شود قادر نیست به هنگام بحران، واکسن و داروهای مورد نیاز را در حد کلان تامین کند چرا که در وضعیت غیر بحرانی بازار فروش برای آنها وجود ندارد. به همین علت هم در نظام اقتصادی مبتنی بر بازار آزاد تولید و نگه‌داری چنین داروهایی مقرون به صرفه نیست مگر دولت با پرداخت یارانه به کمک صنعت داروسازی برود. همین موضوع باعث شد که کاخ‌سفید تصمیم بگیرد موسسه توسعه و تحقیقات بیوپزشکی، باردا، را تاسیس کند."

سارا گونزالس، مجری پادکست پلنت مانی: "در آن زمان، کنگره آمریکا چند میلیارد دلار بودجه تصویب کرد و تلاش‌ها چند سال بعد به تاسیس باردا ختم شد. موسسه‌ای که به شرکت‌های داروسازی می‌گوید ما هزینه‌های تحقیقاتی و برنامه‌های توسعه شما را تامین می‌کنیم تا شما بدون نگرانی از بازار فروش، روی واکسن‌ها کار کنید چرا که حملات بیوتروریستی و اپیدمی‌های بهداشتی تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می‌شود."

"برای مثال، همین واکسن آنفلوآنزا را در نظر بگیرید. فرآیند ساخت آن بسیار زمان‌بر و حساس است و نیازمند خرید صدها هزار تخم مرغ به طور روزانه است."

ریک برایت از موسسه برادا: "میلیون‌ها تخم‌مرغ که ردیف می‌شوند روی نقاله شرکت و بعد سرنگ‌ها با سوراخ کردن نوک آنها مقداری ویروس آنفلوآنزا وارد سفیده تخم‌مرغ می‌کنند. بعد سوراخ ایجاد شده مسدود می‌شود و تخم‌مرغ‌ها در محفظه‌های مخصوص قرار می‌گیرند تا ویروس‌ها فرصت رشد و نمو پیدا کنند. بعد مجددا با سرنگ سفیده تخم‌مرغ‌ها را بیرون می‌کشند و با دستگاه‌های سانتریفوژ مانند آنها را تجزیه و خالص کرده و سپس همه ویروس‌ها را می‌کشند و با مایع شوینده آن قدر می‌شویند که تقریبا هیچ چیزی از سفیده تخم‌مرغ باقی نمی‌ماند... در نهایت با افزدون ویروس کشته شده به محلول‌های دیگر، واکسن آنفلوآنزا می‌سازند."

ریک برایت: "در حقیقت خیلی‌ها نمی‌دانند که برای ساخت واکسن آنفلوآنزا چه قدر زمان و منابع صرف می‌شود. مثلا اگر یک اپیدمی آنفلوآنزا شیوع پیدا کند ما هر روز به ۹۰۰ هزار تخم‌مرغ به مدت ۶ ماه نیاز داریم تا بتوانیم واکسن مورد نیاز برای همه مردم آمریکا را تامین کنیم."

سارا گونزالس: "در سال ۲۰۰۱، فقط یک شرکت داروسازی در خاک آمریکا چنین عملیاتی برای ساخت واکسن انجام می‌داد و بقیه نیاز باید از خارج تامین می‌شد. همین موضوع باعث شد کاخ‌سفید به این فکر بیفتد که برای قطع نیازمندی و وابستگی واکسنی به کشورهای خارجی، در داخل آمریکا برنامه‌هایی اجرا شود... و این یعنی خرید مرغ‌هایی که برای دولت آمریکا هر روز تخم می‌گذارند... هزاران هزاران مرغ که رسما در استخدام برنامه‌های دولتی هستند!"

ریک برایت: "اونها مرغ‌های زحمتکش دولتی هستند که هرکدام در بخشی از کشور مستقرند... محل استقرار آنها محرمانه است چرا که موضوع به امنیت ملی مرتبط می‌شود."

آماندا آرونچک: "ما حتی تعداد دقیق این مرغ‌ها را نمی‌دانیم چون آمار آنها فوق محرمانه است."

ریک برایت در ادامه این گفتگو توضیح می‌دهد که در حقیقت دولت آمریکا چه طور سالانه با صرف چند میلیارد دلار بازار مصنوعی تولید واکسن و داروهای حساسی را فراهم کرده که به طور عادی برای شرکت‌های داروسازی تولید آنها سودآور نیست.

"این هزاران هزاران تخم‌مرغ‌ها که هر روز با بودجه دولت خریداری می‌شوند اگر به واکسن تبدیل نشوند به عنوان خوراک دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرند. انبارهایی که واکسن‌ها و داروهای این فهرست را در آنجا نگه‌داری می‌کنند در نقاط محرمانه و سری آمریکا پخش شده‌اند و ما امیدواریم واکسن ویروس کرونا جدید - کووید-۱۹- را هم به زودی به فهرست این انبارها اضافه کنیم."

سارا گونزالس: "البته باید بدانیم که روش‌های دیگر ساخت سریع‌تر واکسن بدون استفاده از تخم مرغ هم وجود دارد. در حقیقت اکنون حدود ۲۰ شرکت و مرکز تحقیقاتی در نقاط مختلف آمریکا به طور جدی به دنبال ساخت واکسن کرونا هستند".

"موسسه ما، باردا، با دو شرکت وارد قرارداد شده و آنها تمام متخصصان و محققان خود را متمرکز بر ساخت واکسن کووید-۱۹ کرده‌اند."

کره جنوبی نشان داد که چه طور دموکراسی با کرونا می‌جنگد و موفق می‌شود

جاش روگین، ستون‌نویس واشنگتن‌پست به مقایسه تجربه مقابله با ویروس کرونا در چین و کره‌جنوبی پرداخته و روش‌های اقتدارگرایانه حزب کمونیست چین را با روش‌های دموکراتیک دولت کره‌جنوبی مقایسه کرده و نتیجه گرفته که برعکس باور رایج این روزها که خیلی‌ها "موفقیت پکن" در کنترل ویروس کرونا را ناشی از سیاست‌های سخت‌گیرانه و سنت‌های به جا مانده از دوران کمونیسم می‌دانند، این کره‌جنوبی است که بدون استفاده از این روش‌های مناقشه برانگیز که برخی آنها را "غیرانسانی" هم تفسیر می‌کنند، توانسته کمترین نرخ مرگ و میر بر اثر بیماری کووید-۱۹ را ثبت کند.

"روزنامه نزدیک به حزب حاکم کمونیست پکن نوشته 'فواید نظام حکومتی در چین یک بار دیگر به همگان ثابت شد'. وال استریت ژورنال هم در همین رابطه نوشته: 'مبارزه چین با شیوع کرونا نشان داد که حزب حاکم این کشور قدرتمند‌ترین نظام سیاسی موجود در جهان برای مقابله با یک بحران انسانی است'... قضیه این است که اینجا دو مشکل وجود دارد؛ یکی این که برای باور کردن گزارش‌های (پروپاگاندا مانند) دولت چین باید خیلی به صداقت پکن باور داشته باشیم و دوم این که صحه گذاشتن بر موفقیت دولت چین در مبارزه با کرونا به این معنی است که پنهان‌کاری و سانسور آنها و اهمال اولیه‌شان که موجب سرایت این ویروس به نقاط دیگر جهان شد را نادیده بگیریم."

جاش روگین البته به مثال‌های ایتالیا و آمریکا به عنوان دو کشور برخوردار از نظام دموکراسی اشاره کرده و اقدامات آنها برای مقابله با شیوع کرونا را ناموفق ارزیابی کرده است.

"در ایتالیا محدودیت‌ها گسترده برای آمد و شد مردم بیشتر موجب رعب و وحشت شده تا اطمینان و اعتماد. در آمریکا هم دونالد ترامپ به علت اصرار بر کمرنگ جلوه دادن مشکل و تلاش برای پایین نگه داشتن تصنعی آمار مبتلایان آن هم با نیت سیاسی مورد انتقاد قرار گرفته است. اما این ناکامی‌ها متوجه دولت‌ها و مقام‌های این دو کشور است و خیلی به نظام و ساختار دموکراتیک حکومت در این کشورها مربوط نیست. همزمان در کره‌جنوبی، بعد از مجموعه اقدامات مهمی که صورت گرفت آمارها طی یک هفته گذشته شیب نزولی متناوبی داشته‌اند. استراتژی کره‌جنوبی بر آموزش، شفافیت و بسیج مردمی استوار بوده است. برعکس چین که میلیون‌ها نفر را به طور قهری در خانه‌هایشان محصور کرده، از قشر اقلیت جامعه به مانند برده برای اجرای برنامه‌های خود کار کشیده و هر کس هم که انتقادی از دولت کرده را به طریقی سر به نیست کرده."

به عقیده ستون‌نویس واشنگتن‌پست موثرترین راهکار دولت کره‌جنوبی برای مقابله با شیوع کرونا انجام گسترده تست شناسایی این ویروس بوده است.

"بنابر آمار رسمی سئول، این کشور هم اکنون تعداد روزانه تست تشخیص کرونا را به ۱۵ هزار تست رسانده و از روز سوم ژانویه تا دیروز، سه‌شنبه دهم مارس، ۲۱۰ هزار تست کرونا انجام داده است. این آمار در آمریکا تا روز سه‌شنبه (۱۰ مارس) ۶۵۰۰ تست بوده است. البته که انجام گسترده تست به جهش آمار رسمی مبتلایان هم منجر شده و این کشور تا دهم مارس ۷۵۱۳ مبتلا به ویروس کرونا گزارش کرده اما آمار قربانیان این کشور تاکنون تنها ۵۴ نفر بوده است. یعنی میزان مرگ و میر کرونا در کره جنوبی چیزی حدود هفت دهم درصد بوده. آمار تازه مبتلایان هم از دوم مارس (۱۰ روز پیش) روند نزولی بارزی پیدا کرده و از ۶۸۶ تازه مبتلا در روز دوم مارس به تنها ۱۳۱ مورد جدید در روز دهم مارس رسیده است. دولت حتی ۵۳ تیم سیار تست به خیابان‌ها فرستاده که به رانندگان خودروها اجازه می‌دهد بدون مراجعه به مراکز پزشکی و حتی بدون تماس فیزیکی رانندگان پشت فرمان خودرو تست می‌دهند."

دیگر عامل مهم در موفقیت کره‌جنوبی که همراه با ایران و ایتالیا بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در خارج چین را گزارش کرده است، از نظر  روگین همکاری داوطلبانه مردم این کشور بوده است.

"مردم تجمعات عمومی و دورهمی‌های بزرگ را لغو کردند. کلیساها نیایش‌ها را به فضای مجازی و آنلاین بردند. دولت موفق شد مردم را از سفر به شهر دئگو، که کانون شیوع کرونا معرفی شده بود، منصرف کند آن هم بدون این که کل شهر دئگو را قرنطینه کند... البته بعضی از اقدامات دولت کره‌جنوبی هم مناقشه‌برانگیز بوده مانند وصل کردن دستگاه جی‌پی‌اس به مبتلایان که به همگان اجازه می‌دهد از طریق یک اپلیکیشن نقشه حرکت آنها را ببینند (بدون این که بدانند آنها کیستند) و اگر خواستند از تماس مستقیم با آنها پرهیز کنند. اگر چه چنین اقدامی نقض آزادی‌های این افراد ارزیابی شده اما شاید بهتر از چین باشد که با پهپاد مردم را کنترل می‌کند و دمای بدن آنها را می‌گیرد و یا آن طور که از برخی نقاط چین گزارش شده از آسمان روی مردم موادضدعفونی‌کننده می‌پاشد."

ستون‌نویس واشنگتن‌پست همچنین به روش‌های کره‌جنوبی برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا به خارج از این کشور اشاره کرده و تدابیر ویژه‌ای که در فرودگاه‌های این کشور برای مسافرانی که قصد خروج از کره جنوبی، به ویژه به مقصد آمریکا را دارند در نظر گرفته شده است.

"با این اقدامات کره‌جنوبی تلاش می‌کند که به جهان این اطمینان را بدهد که سئول مسئولانه گام بر می‌دارد. این هم برای ادامه سفرهای بین‌المللی به این کشور موثر است و هم احتمالا به کاهش صدمات به اقتصاد کره‌جنوبی، بهداشت عمومی مردم کره و عبور سریع‌تر این کشور از بحران کرونا کمک می‌کند."

در پایان این گزارش، نویسنده "شفافیت" را رمز موفقیت دولت کره‌جنوبی دانسته و به دونالد ترامپ پیشنهاد کرده به جای تلاش برای کمرنگ کردن ابعاد بحران، از کره‌جنوبی پند بگیرد. جاش راگین، البته با استناد به گزارش اخیر سازمان جهانی بهداشت که از اقدامات چین برای مقابله با شیوع کرونا تقدیر کرده، یادآوری کرده که احتمالا بخش بزرگی از موفقیت در چین را باید مدیون مردم این کشور دانست که برای محصور نگه داشتن ویروس کرونا در ووهان و استان هوبی همکاری کرده‌اند.

از سوی دیگر؛ پس از آن که یکی از شرکت‌کنندگان در همایش مهم محافظه‌کاران در واشنگتن دی‌سی مبتلا به کرونا شناسایی شد، همه میهمانان و مقام‌های برجسته که با او دست داده بودند یا خود را قرنطینه کرده‌اند و یا تست کرونا داده‌اند و حسابی مراقب خود هستند.

تقریبا تمام چهره‌های برجسته جمهوری‌خواهان از جمله دونالد ترامپ در این همایش شرکت کرده بودند اما آن طور که کاخ‌سفید می‌گوید آقای ترامپ هیچکدام از نشانگان بیماری کووید-۱۹ را بروز نداده و در کمال سلامتی به سر می‌برد و نیازی هم به تست کرونا نداشته است. با این حال، تحلیل‌گران رسانه‌های آمریکا می‌گویند اگر رئیس جمهوری تا این حد به ویروس کرونا نزدیک بوده باید برای محافظت از او که دائما در مراسم‌های مختلف شرکت می‌کند و به طور هفتگی هم میتینگ‌های انتخاباتی چند هزار نفری برگزار می‌کند، تدبیری اندیشید.

بنابر این گزارش‌ها، سرویس مخفی آمریکا که مسئولیت محافظت از دونالد ترامپ را دارد اکنون با چالشی جدید برای حفاظت از او در برابر ویروس کرونا روبروست. به ویژه که هم ترامپ و هم دو رقیب انتخاباتی او یعنی جو بایدن و برنی سندرز همگی بالای ۷۰ سال سن دارند و جزو پرخطرترین گروه سنی آسیب‌پذیر از بیماری کووید-۱۹ محسوب می‌شوند.

در تحولی دیگر، بازارهای عمده مالی در جهان برای چندمین روز در هفته‌های اخیر روندی نزولی داشته‌اند و قیمت نفت خام هم در بازارهای جهانی پایین آمد.

روز پنجشنبه، ۱۲ مارس (۲۲ اسفند)، با گشایش بازارها در کشورهای آسیایی شاخص بازار سهام در ژاپن ۴/۴ درصد پایین آمد.

شاخص بورس لندن هم بیش از ۱۰ درصد افت کرده است. مانند روزهای قبل شدیدترین کاهش ارزش سهام برای شرکت‌های مسافرتی رقم خورد، به ویژه شرکت‌های هواپیمایی که پروازهایی بین دو قاره آمریکا و اروپا داشته‌اند.

پس از گشایش بازار سهام وال استریت در آمریکا شاخص‌های عمده در مقطعی تا نزدیک ۱۰ درصد سقوط کردند و معاملات برای مدت کوتاهی متوقف شد.

افت بازار سهام و بهای نفت خام همزمان با آن ادامه پیدا می‌کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ورود مسافران از اروپا به آمریکا را متوقف کرده است.

پس از چند روز سقوط شاخص‌ها، روز سه‌شنبه وضعیت بازارهای مالی بهبودی نسبی داشت، اما این بهبود ادامه پیدا نکرد.

همچنین شاخص بازارهای سهام فرانکفورت و پاریس هم مانند بورس لندن بیش از ١٠ درصد سقوط کردند.

ایتالیا، که تاکنون در میان کشورهای اروپایی بیشترین موارد ابتلا به ویروس کرونا را داشته و شدیدترین اقدامات را برای مهار آن به اجرا گذاشته، احتمالا با ضربه اقتصادی بزرگتری هم روبرو خواهد بود.

وزیر دارایی ایتالیا درباره "افت قابل ملاحظه" تولید این کشور هشدار داده و یک اقتصاددان ایتالیایی در مدرسه اقتصاد لندن برآورد کرده بحران جاری تولید را روزانه ۱۵ درصد کاهش دهد.

برخی هشدار می‌دهند که کسب‌وکارهای خرد و متوسط در ایتالیا با خطر ورشکستگی مواجه هستند.

بانک مرکزی اروپا، که سیاست پولی حوزه یورو را تعیین می‌کند، تصمیم گرفته تا برای مقابله با بحران کرونا شرایط را برای بانک‌های حوزه یورو تسهیل کند و از جمله به آنها اجازه دهد که موقتا نسبت مصوب برای دارایی‌های سرمایه‌ای و ذخایر نقدی را رعایت نکنند.

دولت آلمان هم برای رایزنی درباره کمک مالی جلسه‌ای با شرکت‌های هوایی و اتحادیه‌های کارگری خواهد داشت.

روز پنجشنبه هر بشکه نفت خام برنت به بهای ۳۳ دلار آمریکا معامله شد که بیش از ۲ دلار کمتر از روز قبل و به معنی افتی ۵/۶ درصدی بود. این قیمت حدود ۵۰ درصد پایینتر از دو ماه پیش است.

علاوه بر افت تقاضا به دلیل بحران کرونا، اختلاف نظر کشورهای اوپک و دیگر تولیدکنندگان نفت بر سر سطح تولید باعث کاهش قیمت نفت شده است. روسیه و عربستان سعودی تاکنون حاضر به کاهش تولید نشده‌اند و در صورت افزایش تولید از ماه آینده احتمال ارزانتر شدن نفت می‌رود.

برگزاری بزرگ‌ترین نمایشگاه خودروی جهان لغو شد

شرکت‌های مختلفی قصد داشتند آخرین محصولات خود را در نمایشگاه خودروی ژنو معرفی کنند اما کرونا باعث لغو این نمایشگاه شد و حتی سریع‌ترین خودروی جهان هم در فضای مجازی معرفی شد.

نمایشگاه خودروی ژنو، بزرگ‌ترین نمایشگاه سالیانه خودروی در جهان است که هر ساله در آن خودروی سال اروپا معرفی می‌شود؛ اما با لغو نمایشگاه به دلیل کرونا، معرفی خودروی سال بدون حضور رسانه‌ها و به‌صورت مجازی برگزار شد.

در نهایت در این برنامه که برای سازندگان خودرو در اروپا بسیار مهم است پژو ۲۰۸ جدید توانست خودروی سال اروپا شود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.