«شیطان وجود ندارد» کار محمدرسول اف برنده خرس طلایی جشنواره فیلم برلین شد

فیلم «شیطان وجود ندارد» که نماینده ایران در بخش مسابقه این جشنواره بود، در چهار اپیزود روایتی از زندگی افرادی که درگیر اجرای حکم اعدام بودند، ارائه می‌دهد.

پرسش: فیلم «شیطان وجود ندارد» ساخته محمد رسول‌اف برنده خرس طلایی هفتادمین جشنواره فیلم برلین شد.

محمد رسول‌اف که از ایران ممنوع‌الخروج شده است، در مراسم اعطای جوایز این جشنواره حضور نداشت و دختر او باران رسول‌اف که بازیگر این فیلم هم بود، جایزه خرس‌ طلایی را دریافت کرد.

تیر ماه سال جاری، دادگاه انقلاب محمد رسول‌اف را به خاطر فیلم‌هایش به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی محکوم کرد.

با وجود درخواست‌های مسئولان جشنواره برلین و خانه سینما و گروهی از همکاران رسول‌اف، وی اجازه خروج از کشور برای شرکت در این جشنواره را نیافت.

فیلم «شیطان وجود ندارد» که نماینده ایران در بخش مسابقه این جشنواره بود، در چهار اپیزود روایتی از زندگی افرادی که درگیر اجرای حکم اعدام بودند، ارائه می‌دهد.

جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، معروف به برلینانه، از قدیمی‌ترین جشنواره‌های سینمایی در جهان و اروپا است که هر سال در ماه فوریه(بهمن- اسفند) به مدت ۱۰ روز در برلین آلمان برگزار می‌شود.

فیلم "شیطان وجود ندارد"، که به طور مخفیانه فیلمبرداری شد، روایاتی با موضوع آزادی زیر فشار جبر را بازگو می کند و به مجازات اعدام در ایران می پردازد.

هیات داوران جشنواره به ریاست جرمی آیرونز این فیلم را بر ۱۷ فیلم رقیب ترجیح داد.

"جاده نرفته" اثر سلی پاتر، "برلین الگزاندرپلاتز" و "سیبری" از دیگر نامزدهای دریافت این جایزه بودند.

باران، دختر رسول‌اف که در این فیلم نقش بازی می کند، جایزه خرس طلایی را به نمایندگی از او دریافت کرد.

به گزارش آسوشیتدپرس در کنفرانس خبری شنبه سازمان دهندگان یک صندلی خالی با نام محمد رسول اف قرار دادند.

رسول اف در تماس ویدئویی با تلفن همراه در این کنفرانس خبری گفت: "موضوع این فیلم مسئولیت پذیری افراد است. می خواستم درباره کسانی حرف بزنم که از خود سلب مسئولیت می کنند و می گویند که تصمیم ها را افراد بالادست در سلسله قدرت می گیرند. اما آنها می توانند نه بگویند، و این نقطه قوت آنهاست."

به گزارش رویترز هر فصل فیلم مردی را به تصویر می کشد که برای اجرای حکم اعدام انتخاب شده. برخی از آنها سرپیچی می کنند و برخی اطاعت. اما هر تصمیمی که می گیرند پیامدهای آن، خوب و بد، برای چند دهه در زندگی خود و عزیزانشان بازتاب پیدا می کند.

فرزاد پاک از تولیدکنندگان فیلم گفت که ساخت این فیلم به علت محدودیت ها در ایران برای بازیگران و سایر دست اندرکاران خطراتی به همراه داشته است. فیلم به طور مخفیانه در نواحی دورافتاده روستایی و شبانه در محیط بسته تهیه شد.

بنابه گزارش ها کاوه فرمان دیگر تولیدکننده "شیطان وجود ندارد" هنگام پذیرش جایزه به این موضوع اشاره کرد که فیلم تا چه اندازه در برلین با استقبال روبرو شده و افزود: "این داستان به ما یادآوری می کند که در جهان دیواری نیست که بتواند قدرت تخیل، قدرت افکار، ایمان و عشق را سد کند."

جایزه دوم جشنواره یعنی خرس نقره ای به فیلم "هرگز به ندرت گاهی همیشه" اثر الیزا هیتمن فیلمساز آمریکایی رسید.

جایزه خرس نقره ای بهترین هنرپیشه زن به پال بیر برای ایفای نقش در "آنداین" تعلق گرفت و خرس نقره ای بهترین هنرپیشه مرد به الیو جرمانو برای بازی در "پنهان شده" رسید.

جایزه بهترین فیملنامه هم برای "قصه های بد" به برادران دی اینوچنزو رسید.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.