انتقاد علم‌الهدی از تعطیلی نماز جمعه: 'توجیهی ندارد'

امام جمعه مشهد که از منتقدان سرسخت دولت حسن روحانی بوده، گفته است درحالی‌که شهر و کشور در قرنطینه نیست و اجتماعات در مشهد در فضای باز و صحن‌های حرم مطهر به‌وسیله مسؤولان پزشکی تجویز شده است، تعطیلی این فریضه الهی توجیهی ندارد.

پرسش: حجت الاسلام احمد علم‌الهدی، نماینده ولی فقیه و امام جمعه مشهد از تعطیلی نماز جمعه در این شهر انتقاد کرده و گفته است نماز جمعه در "هیچ شرایطی نباید تعطیل شود."

به دنبال شیوع کرونا درکشور، نماز جمعه این هفته در تهران و مراکز ۲۲ استان دیگر برگزار نشد.

اگرچه شماری از روحانیون خواهان همکاری با دستگاه‌های بهداشتی برای مقابله با ویروس کرونا در کشور شده‌اند اما برخی از چهره‌های مذهبی از تعطیلی مراکز دینی انتقاد کرده و با آن مخالفت کرده‌اند.

امام جمعه مشهد که از منتقدان سرسخت دولت حسن روحانی بوده، گفته است "درحالی‌که شهر و کشور در قرنطینه نیست و اجتماعات در مشهد در فضای باز و صحن‌های حرم مطهر به‌وسیله مسؤولان پزشکی تجویز شده است، تعطیلی این فریضه الهی توجیهی ندارد."

علم الهدی در خطبه‌ای که روی سایتش تحت عنوان "مکتوب نماز جمعه نهم اسفند" منتشر شده، نوشته است: "برحسب بیانیه‌ای که اعلام شد، اطاعت کرده و نماز جمعه را برگزار نکردیم" اما در همین حال اعتراض کرده که "نماز جمعه فریضه الهی است و در هیچ شرایطی نباید تعطیل شود".

او با تشکر از "عزیزان ایثارگر در عرصه‌های مقاومت و مبارزه با ویروس خطرناک کرونا" از سودجویی بابت فروش وسایل پیشگیری انتقاد کرده و گفته "در کنار فرشتگان جهادی، عناصر پلیدی در میدان‌های اقتصادی وجود دارند که به سودجویی و احتکار مشغول‌اند، دستگاه‌های مسؤول اقدام لازم در برخورد با این افراد را انجام دهند".

ستاد مقابله با کرونا درکشور در اطلاعیه‌ خود گفته است "نماز جمعه به مدت یک دوره در شهرهایی که آلوده تشخیص داده شده برگزار نخواهد شد".

بر اساس تصمیم اخیر شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور که به ستاد اقامه نماز جمعه تهران ابلاغ شد، نماز جمعه این هفته (۹ اسفندماه) در تهران و چند مرکز استان کشور برگزار نشد.

در اطلاعیه این شورا گفته شد که "به درخواست وزیر بهداشت و درمان و رئیس ستاد ملی مبارزه با کرونا، نمازجمعه این هفته (نهم اسفندماه) در مرکز ۲۳ استان برگزار نمی شود."

براساس این اطلاعیه تهران، قم، رشت، مشهد، تبریز، ارومیه، همدان، اصفهان، ساری، اردبیل، کرج، اهواز، سمنان، زاهدان، شیراز، قزوین، سنندج، کرمانشاه، یاسوج، گرگان، خرم آباد، بندر عباس و یزد از جمله شهرهایی بودند که نماز جمعه آنان لغو گردید.

در این اطلاعیه همچنین گفته شد در مراکز استان ها، شهرها و شهرستان هایی که براساس اعلام کتبی رئیس دانشگاه علوم پزشکی و استانداران بطور قطعی نقطه حساس شناسایی شده هم این هفته نماز جمعه برگزار نمی شود.

براساس آخرین آمار رسمی که امروز جمعه ۹ اسفند منتشر شد ابتلای ۳۸۸ نفر به این ویروس و درگذشت ۳۴ نفر از مبتلایان در ایران تایید شده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.