اردوغان: طرح ترامپ برای خاورمیانه غیرقابل قبول است

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تاکید کرد طرح خاورمیانه‌ای دونالد ترامپ موسوم به «معامله قرن» مطلقا غیر قابل قبول است.

پرسش: وزارت امور خارجه ترکیه نیز شب گذشته در بیانیه ای، با تاکید بر اینکه مردم و سرزمین فلسطین فروشی نیستند، «معامله قرن» را رد و اعلام کرد که این طرح «مرده به دنیا آمد.»

به گزارش ایرنا از آنکارا،‌ اردوغان گفت: بیت المقدس جزو مقدسات مسلمانان است و طرح تفویض قدس به اسراییل به هیچ عنوان قابل قبول نیست. 
وی حین بازگشت از سفر دوره ای خود به الجزایر و سنگال، در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به مکالمه تلفنی اخیر خود با ترامپ و درخواست از وی برای ارسال این طرح به ترکیه جهت بررسی و اعلام دیدگاههای آنکارا در قبل از اعلام عمومی آن گفت: نشست وزیران خارجه کشورهای اسلامی هفته آینده در جده برگزار می شود و موضع ترکیه در این زمینه مشخص است.
وی با غیرقابل قبول خواندن حاکمیت اسراییل بر قدس، گفت: طرح اعلام شده کمکی به صلح و حل مساله فلسطین نخواهد کرد، این طرح تلاش برای قبولاندن مواضع جدید به فلسطینیان و قدس است. این طرح به هیچ انگاشتن حقوق فلسطینیان و مشروعیت بخشیدن به اشغالگری اسراییل است.
رییس جمهور ترکیه افزود: هر طرحی ارائه شود، حتی اگر برخی کشورهای عربی نیز به فلسطین پشت بکنند، ترکیه برای حفظ حقوق فلسطین و بیت المقدس نهادهای بین المللی را به حرکت درآورده و در نزد جهانیان این مساله را تشریح خواهد کرد.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مقاله منتشره در یک روزنامه رژیم صهیونیستی که در آن هاکان فیدان رییس سازمان اطلاعات و امنیت ترکیه را مشابه ژنرال شهید قاسم سلیمانی ارزیابی کرده بود گفت: اگر رسانه های اسراییل در مورد رییس سازمان اطلاعات ترکیه اینگونه می نویسند، این بدان معنا است که ترکیه در مسیر صحیح حرکت می کند.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.