آغاز طرح استیضاح ترامپ در مجلس سنا کلید خورد؛اعضای مجلس سوگند یاد کردند

ترامپ متهم است که رییس جمهوری اوکراین را با تعلیق کمک نظامی به این کشور تحت فشار گذاشته تا با تحقیق درباره رقیب انتخاباتی احتمالی اش جو بایدن او را بی اعتبار کند.

پرسش: یک روز بعد از تحویل مفاد طرح استیضاح از سوی مجلس نمایندگان کنگره به مجلس سنای آمریکا، اعضای این مجلس پیش از شروع محاکمه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور سوگند یاد کرده اند.

در مراسم پنجشنبه ۱۰۰ عضو سنا به عنوان اعضای هیات منصفه سوگند یاد کردند. این سومین بار در تاریخ آمریکاست که رئیس جمهور در سنا محاکمه می شود.

سناتورها در برابر جان رابرتس، رئیس دیوان عالی، سوگند یاد کردند تا مجری "بی طرف عدالت" باشند.

آنها در هفته های آینده تصمیم خواهند گرفت آیا اتهامات وارده از سوی مجلس نمایندگان به آقای ترامپ شامل دو اتهام سوءاستفاده از قدرت و کارشکنی در فعالیت کنگره وارد است و آیا او باید برکنار شود یا خیر.

محاکمه روز ۲۱ ژانویه شروع خواهد شد.

قاضی رابرتس در مراسم امروز از سناتورها پرسید: "آیا با جدیت سوگند یاد می کنید تا در همه امور مربوط به محاکمه استیضاح دونالد جان ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده، براساس قانون اساسی و قوانین، مجری بی طرف قانون باشید، پس خدا یاری‌تان کند؟".

پاسخ همه سناتور "آری" بود و پس از آن سناتور میچ مکانل، رهبر اکثریت جمهوری خواه سنا، اعلام کرد که محاکمه در ساعت ۱۳:۰۰ روز سه شنبه به وقت شرق آمریکا شروع خواهد شد.

آقای ترامپ اتهامات مجلس نمایندگان را رد می کند و می گوید مرتکب هیچ تخلفی نشده است.

 

نانسی پلوسی مفاد استیضاح را روز چهارشنبه به سنا فرستادحق نشر عکس Getty Images
Image caption نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان مفاد استیضاح را روز چهارشنبه به سنا فرستاد

سه شنبه چه گذشت؟

در مراسم پنجشنبه مفاد طرح استیضاح از سوی آدام شیف رئیس کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان و دادستان ارشد محاکمه استیضاح قرائت شد.

شیف یکی از هفت مدیر استیضاح است که به نفع برکناری آقای ترامپ استدلال خواهند کرد. او گفت در گذشته هرگز هیچ رئیس جمهوری به این اندازه برای مانع تراشی در تحقیقات استیضاح تلاش نکرده بود.

چاک شومر رهبر اقلیت دمکرات سنا بار دیگر خواستار احضار شاهدان در جریان محاکمه شد: "سنگینی این اتهامات به خودی خود مشهود است. مجلس نمایندگان رئیس جمهور را به فشار بر یک رهبر خارجی برای منافع شخصی متهم کرده است."

پیشتر دمکرات های سنا به شدت از این حرف سناتور مکانل که آماده است "به طور کامل" با وکلای رئیس جمهور در جریان محاکمه همکاری کند انتقاد کردند.

شومر بعد از این مراسم به خبرنگاران گفت که او انتظار دارد هفته آینده در مورد اینکه آیا باید شاهدان احضار شوند رای گیری شود. او گفت هنوز قطعنامه آقای مکانل در مورد مقررات حاکم بر محاکمه را ندیده است.

سناتور مکانل امکان احضار شاهدان را رد نکرده است.

ترامپ بعد از این تحولات در کنگره به خبرنگاران گفت که به عقیده او محاکمه "باید خیلی سریع انجام شود."

او گفت: "این یک امر کاملا ساختگی است. یک اتهام بی پایه و قلابی که دمکرات ها پیش کشیده اند تا برنده انتخابات شوند."

ترامپ متهم است که رییس جمهوری اوکراین را با تعلیق کمک نظامی به این کشور تحت فشار گذاشته تا با تحقیق درباره رقیب انتخاباتی احتمالی اش جو بایدن او را بی اعتبار کند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.