اجلاس داووس فرصتی که ظریف از دست داد- ترامپ شرکت می‎کند؛ انصراف وزیرخارجه ایران

برگزار کنندگان این اجلاس علت این امر را «وضعیت نامعلوم» در خاورمیانه عنوان می کنند.

پرسش: در حالی که ترامپ قرار است در «مجمع جهانی اقتصاد» در «داووس» سوئیس شرکت کند، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه حضور خود در این مجمع را لغو کرده و بنابراین یک فرصت و تریبون جهانی را برای ایران به دست خود از دست داد.

برگزار کنندگان این اجلاس علت این امر را «وضعیت نامعلوم» در خاورمیانه عنوان می کنند.

این اقدام در شرایطی که روابط ایران و ایالات متحده به پایین ترین سطح خود رسیده است، احتمال دیدار مقام های ارشد آمریکا و ایران را منتفی می کند.

بورگه بِرندِه، رئیس مجمع جهانی اقتصاد، فقط از لغو سفر وزیر خارجه جمهوری اسلامی خبر داد. ظریف پیش از تنش های تازه در لیست سیاه تحریم های آمریکا قرار گرفته بود. برند از توضیح دلایل عدم حضور ظریف خودداری کرد.

او در مقر مجمع جهانی اقتصاد در ژنو در آستانه نشست پنجاهمین سالگرد آن اجلاس گفت: «ما باید لغو این سفر را در پس زمینه وضعیت نامعلوم در منطقه و آن چه در حال وقوع است ببینیم.»

نزدیک به سه هزار تن از رهبران و مقام های ارشد جهان از ۱۱۸ کشور طی ۲۱ تا ۲۴ ژانویه در «داووس» گرد هم خواهند آمد. برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، از جمله ۵۳ رهبر کشورهای جهان هستند که در این اجلاس حضور خواهند داشت.

ظریف می توانست با حضور در این اجلاس علیرغم فشار افکار عمومی جهان و رسانه ها، وقایع اخیر در کشور بخصوص سرنگونی هواپیمای اوکراینی را به خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم ها ربط دهد.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.