نویسنده پولیتزری آمریکا، ترامپ را بخاطر تهدید مراکز فرهنگی ایران، تلویحاً بربر خواند

وی درپایان وضعیتی که ترامپ با این تهدید خود ترسیم کرده دوری از زندگی  مسالمت آمیز و «نیهیلیسم ناب استبداد» توصیف کرد و نوشت: « این تهدید علیه اماکن فرهنگی ایران نیست. تهدید فرهنگ است.»

پرسش: نویسنده و منتقد فرهنگی برنده جایزه پولیتزر روزنامه واشنگتن پست در یادداشتی در واکنش به تهدید ترامپ علیه مکان های فرهنگی ایران، نوشت او فقط مراکز فرهنگی ایران را تهدید نکرد بلکه فرهنگ را تهدید کرد.

فیلیپ کنیکات «منتقد هنر و معماری» روزنامه واشنگتن پست روز سه شنبه  تلویحاً ترامپ را بربرخواند.

کنیکات نوشت وقتی این جمله ترامپ را خواندم که به 52 محل در ایران از جمله مراکز فرهنگی ایران حمله می کند، یاددفترچه کودکی ام افتادم که د رآن پر ار تصاویر مراکز تاریخ و فرهنگی ایران از جمله مسجد شاه، نقش جهان، پرسپولیس و... است.

او نوشت رییس جمهور آمریکا با این سخن خود از خطر دیگری عبور کرد آن هم حمله به آثاری تاریخی که آن قدر ارزشمندند که امکان جایگزینی برای آنها نیست.آنها ارزش های اساسی هستند.

کنیکات سپس به ریشه یابی تاریخی بربریسم اشاره کرد و گفت ابتدا این مفهوم از یونان شروع شد که یونانی ها هرکه از آنها نبود از جمله رومی ها را برابر می خواندندو سپس این مفهوم معنای دیگری که گرفت که هر دیگری که ما نیست ، بربر است و برای آن ارزش قاول نیست.

این تفکر «ما» و «دیگری» بربریسم در طالبان ظهور کرد که مجسمه بودا در بامیان افغانستان و مربوط به قرن شش میلادی را ویران کرد و  14 سال بعد از آنها «این برندسازی تخریب فرهنگ بشریت» به داعش رسید که میراث بشری حوزه فرهنگ را در پالمیرا تخریب کردند.

منتقد واشنگتن پست نوشت: اکنون رئیس جمهور ما اعلام کرده است که تخریب فرهنگی حق ماست. به احتمال زیاد ، این یک آزمایش است ، تا ببیند که وی تا چه حد می تواند از خطوط مرزی قدیمی بین رفتار متمدنانه و وحشیانه تجاوز کند.

او نوشت : برخی در سرزمین «عذاب کشیدۀ» ما این را روندی خطرناک می دانند. که ممکن است به حوزه های تغییرات آب و هوایی یا خشونت جنسی یا قاچاق بکشد.این ممکن است به اتفاق هایی بینجامد که نه تنها مثل بامیان که از ما دور است بلکه در خانه نیز اتفاق بیفتد. سرانجام ممکن است این خط گسترش یابد تا خشونت علیه همه چیزهای بی دفاع از جمله نابودی طبیعت و زیستگاه حیات وحش به وجود آید.

کنیکات ادامه داد یکی از مشکلات اساسی ایده قدیمی بربریت این است که همه چیزهایی را که "دیگری" بود ، غیرقابل بی ارزش می داند . این همان خوبینی و خود راضی است. در واقع ، همیشه فرهنگ در هر دو طرف این خط تقسیم خیالی وجود داشته است. خط جدید ، خطی که این هفته ترامپ از آن عبور کرد،یعنی مجموعه ای از ارزشهای فرهنگی در مقابل دیگری قرار ندارد.

وی درپایان وضعیتی که ترامپ با این تهدید خود ترسیم کرده دوری از زندگی  مسالمت آمیز و «نیهیلیسم ناب استبداد» توصیف کرد و نوشت: « این تهدید علیه اماکن فرهنگی ایران نیست. تهدید فرهنگ است.»

 

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.