رویداد کم سابقه در بازار مالی جهان؛ افزایش تقاضابرای خرید ارزهای «مطمئن»(ین و فرانک)

در معاملات امروز (دوشنبه ۱۶ دی) تقاضا برای ارزهایی مثل ین ژاپن و همچنین طلا زیاد بود که علت آن را نگرانی از تبعات احتمالی تنش‌های اخیر ایران و آمریکا می‌دانند.

پرسش:افزایش تنش میان ایران و آمریکا بر بازارهای مالی بین‌المللی تاثیر گذاشته و سرمایه‌گذاران در معاملات احتیاط می‌کنند.

در معاملات امروز (دوشنبه ۱۶ دی) تقاضا برای ارزهایی مثل ین ژاپن و همچنین طلا زیاد بود که علت آن را نگرانی از تبعات احتمالی تنش‌های اخیر ایران و آمریکا می‌دانند.

با بالا رفتن تقاضا برای ین ژاپن، نرخ برابری هر صد ین در برابر دلار آمریکا به بالاترین ارزش در سه ماه اخیر رسید.

فرانک سوئیس، هم از دیگر ارزهایی بود که با شروع تنش‌ها در روز جمعه و اعلام خبر ترور قاسم سلیمانی، با تقاضای بالایی روبرو شد.

تقاضا برای خرید طلا، به عنوان سرمایه‌گذاری امن هم بالا رفته است. امروز قیمت طلا با ۱/۴ درصد افزایش به بالاترین نرخ در هفت سال گذشته رسید؛ هر اونس حدود ۱۵۷۶ دلار.

در بازار نفت هم امروز قیمت‌ها افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت در معاملات امروز با بیش از ۲/۴ درصد افزایش به بالای ۷۰ دلار رسید؛ هر بشکه نفت "وست تگزاس اینترمدیت" هم با دو درصد افزایش به حدود ۶۴ دلار و ۳۴ سنت رسید.

بازارهای سهام هم امروز وضعیت مشابهی داشتند. فوتسی، شاخص کلی بازار سهام بریتانیا که متشکل از ۱۰۰ شرکت برتر این کشور است امروز و در اولین روز کاری هفته با یک درصد کاهش روبرو شد که یکی از دلایل این افت ادامه تنش ایران و آمریکا بوده است.

بازار بورس و اوراق بهادار تهران امروز به دلیل برگزاری مراسم تشییع سردار قاسم سلیمانی در پایتخت تعطیل اعلام شد.

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.