شبنم نعمت‌زاده به اتهام اخلال در نظام اقتصادی به ۲۰ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد

در جریان برگزاری دادگاه، خانم نعمت‌زاده در دفاع از خود گفته بود فعالیتم به واسطه رانت نبوده است.

پرسش: سخنگوی قوه قضائیه خبر داده است که شبنم نعمت‌زاده به اتهام اخلال در نظام اقتصادی کشور به ۲۰ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و رد مال محکوم شده است.

خانم نعمت‌زاده که هم‌اکنون در بازداشت به سر می‌برد، فرزند وزیر پیشین صنعت است. او مدیر شرکت توسعه دارویی رسا بوده است.

حکم ۲۰ سال زندان برای شبنم نعمت‌زاده قابل تجدید نظرخواهی نیست. در طرحی که سال گذشته صادق لاریجانی، رئیس وقت قوه قضائیه به رهبر انقلاب ارائه کرد، پیشنهاد کرده بود که در رسیدگی به پرونده "مفاسد اقتصادی"، دادگاه تجدیدنظر حذف و حکم دادگاه اولیه علیه متهمان بی کم و کاست و فورا به اجرا گذاشته شود.

در این نامه خواسته شده بود که دادگاه تجدیدنظر برای متهمان به اعدام در پرونده های اقتصادی هم حذف شود و فقط دیوان عالی کشور ده روز فرصت داشته باشد از نظر شکلی روند دادگاه منجر به صدور حکم اعدام را بررسی کند.

پرونده شبنم نعمت‌زاده در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به ریاست قاضی مسعودی مقام رسیدگی می‌شد.

دادگاه احمدرضا لشگری‌پور، از دیگر مدیران "شرکت توسعه دارویی رسا"‌ را هم مثل خانم نعمت زاده، کشور به ۲۰ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائم از خدمات دولتی و رد مال محکوم کرده است.

این دادگاه حواشی هم داشته و نوع پوشش حجاب خانم نعمت‌زاده در دادگاه موضوع بحث در شبکه‌های اجتماعی شده بود.

میزان، خبرگزاری قوه قضائیه در واکنش به طرح این موضوع در شبکه‌های اجتماعی نوشته بود که "انتخاب نوع حجاب در اختیار متهم است و به قوه قضاییه ارتباطی ندارد، دستگاه قضا به شبنم نعمت‌زاده در مورد نوع پوشش توصیه‌ای نداشته است".

در یکی از جلسات، رئیس دادگاه خطاب به خانم نعمت‌زاده گفته بود طوری از حجاب خود استفاده کند که صدای او برای دادگاه مفهوم باشد.

شبنم نعمت‌زاده سال ۱۳۷۵ از دانشگاه شهید بهشتی در تهران فارغ التحصیل شد و در سال ۱۳۸۰ در داروخانه یک بیمارستان مشغول به کار شد؛ او به فاصله چند سال پس از کار کردن در داروخانه‌های مختلف، از سال ۱۳۸۸ به بعد اقدام به تاسیس چند شرکت کرد و به مالکیت چندین شرکت رسید.

در جریان برگزاری دادگاه، خانم نعمت‌زاده در دفاع از خود گفته بود "فعالیتم به واسطه رانت نبوده است".

او گفته بود "پدرم وزیر بود ولی ۵ سال بیکار بودم" و همچنین اضافه کرد که "حدود ۱۰ سال فعالیت داشتم و کارآفرین هستم. سال ۸۸ راه اندازی کردم و یکسال شروع کردم و مجوز گرفتم و هدفم چیز دیگری بود".

محمدرضا نعمت‌زاده در دولت های مرحومر هاشمی رفسنجانی و حسن روحانی وزیر بوده است.

 

 

###

 
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.