ممنوعیت واردات، فرصتی برای بازگشت صنعت نساجی کشور

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران گفت: این روزها ممنوعیت واردات بخشی از محصولات صنعت نساجی، موقعیت خوبی برای تولیدکنندگان داخلی ایجاد کرده تا با بهبود شرایط کیفی و کمی تولیدات خود، سهم بیشتری از بازار داخل را در اختیار بگیرند.

پرسش: «علیرضا حائری»‌ امروز (دوشنبه)‌ افزود: ممنوعیت واردات هرچند بیشتر شامل مبادی رسمی ورودی کشور می شود، اما به وارد نشدن کالاهای قاچاق کمک شایان توجهی داشته و این موضوع به نفع تولیدکنندگان داخلی است.

حائری در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، گفت: گرانی نرخ ارز، دلیل دیگری است تا آن دسته از تولیدکنندگان که به صادرات بخشی از محصولات خود می پردازند، بتوانند با استفاده از موقعیت پیش آمده بازارهای جدید و پایداری برای تولیدات خود بیابند.

وی ادامه داد: ‌به این ترتیب، بخشی از نقدینگی مورد نیاز این واحدها در شرایط کنونی که بازارهای داخلی با رکود مواجه بوده و خریدها کاهش یافته، تامین خواهد شد.

عضو هیات مدیره جامعه متخصصان نساجی ایران خاطر نشان کرد:‌ امروز شرایط برای صنعت نساجی و سایر رشته های مرتبط مثل پارچه جین، فرش ماشینی، تولید نخ های پلی استر و به‌ویژه پوشاک که تاکنون توسعه مناسبی نداشته و صنعتی نشده، مهیا است تا خود را به رقیبان خارجی برسانند.

وی با یادآوری فرصت ها و تهدیدهای تحریم، گفت:‌ به طور قطع تحریم ها برای توسعه صنعت نساجی، تامین تجهیزات و ماشین آلات مورد نیاز، همچنین بازسازی و نوسازی آنها تهدید بوده، اما در بخش تولید کالا یا تامین مواد اولیه، فرصت مناسبی برای ارتقای داخلی سازی و کاهش ارزبری فراهم شده است.

حائری تاکید کرد:‌ در همین راستا، مسوولان باید با اتخاذ تدابیر مناسب، کمک حال صنایع برای توسعه عمق ساخت داخل باشند.

وی با بیان اینکه تولید تابع عرضه و تقاضاست و از دستورالعمل و بخشنامه پیروی نمی کند، گفت:‌ وقتی نرخ ارز، حامل های انرژی و کرایه های حمل و نقل افزایش می یابد، قیمت محصولات نهایی نیز افزایش خواهد یافت و نمی توان قیمت تمام شده را ثابت نگه داشت.

####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.