حسن روحانی: دولت تلاش می‌کند تحریم‌ها را از طریق مذاکره رفع کند

دولت تلاش می‌کند از طریق مذاکره این «توطئه را بشکند» و کشورهای مختلف با جمهوری اسلامی در حال مذاکره برای این موضوع هستند.

پرسش: رئیس‌جمهوری می‌گوید دولت او تلاش می‌کند که «توطئه» تحریم‌های آمریکا را با مذاکره بشکند و در این زمینه از «خطوط قرمز نظام» عبور نخواهد کرد.

حسن روحانی روز چهارشنبه ۲۰ آذر در جلسه هیات دولت گفت که «دولت حتی یک لحظه از بر هم زدن نقشه دشمن و رفع تحریم‌ها غافل نبوده است».

وی افزود: «همه توان خود را برای بر هم زدن تحریم به کار می‌گیریم، حال یا تحریم‌ها را دور می‌زنیم یا آنان را وادار می‌کنیم تا توبه کنند».

روحانی همچنین گفت که دولت تلاش می‌کند از طریق مذاکره این «توطئه را بشکند» و کشورهای مختلف با جمهوری اسلامی در حال مذاکره برای این موضوع هستند.

وی در عین حال گفت که «ما از خط قرمز نظام عبور نخواهیم کرد».

این سخنان در حالی بیان می شود که رهبر جمهوری اسلامی پیش از این مذاکره با آمریکا را ممنوع اعلام کرده است.

روحانی پیش از این نیز چندین بار گفته بود که در صورت رفع تحریم‌های آمریکا، تهران کماکان حاضر به مذاکرات هسته‌ای با واشینگتن در چارچوب گروه پنج به علاوه یک است.

با این حال مقامات آمریکا این پیش‌شرط را رد کرده‌اند. آمریکا همچنین اعلام کرده‌ که خواستار توافق جامع با ایران است که شامل همه موضوعات از جمله برنامه موشکی، هسته‌ای و نقش تهران در منطقه است.

یک روز پیش از سخنان رئیس‌جمهوری اسلامی، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفته بود که جمهوری اسلامی همه گزینه‌های دیپلماتیک را زمین گذاشته است.

به گفته هوک، پیشنهادات دیپلماتیک آمریکا روی میز است و پیشنهادهایی نیز از سوی فرانسه، ژاپن، عمان و پاکستان مطرح شده است اما جمهوری اسلامی همه گزینه‌های دیپلماتیک را زمین گذاشته است.

وی گفت آمریکا از ایران می‌خواهد دیپلماسی را با دیپلماسی پاسخ دهد نه اقدامات خصمانه اما ایران به انتخاب‌های نادرست خود ادامه می‌دهد.

مقامات آمریکا مذاکره درباره مبادله زندانیان را نمونه‌ای برای ممکن بودن مذاکره بین دو کشور خوانده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.