سفیر برکنارشده آمریکا امروز درباره «اوکراین‌گیت» شهادت می‌دهد

«ماری یووانوویچ» سفیر سابق و برکنارشده آمریکا در اوکراین قرار است امروز(جمعه) در جلسه مجلس نمایندگان آمریکا که برای بررسی تحقیقات در مورد استیضاح «دونالد ترامپ » رئیس‌جمهوری این کشور برگزار می‌شود، شهادت دهد.

پرسش: این دیپلمات حرفه ای که به روسای جمهوریخواه و دموکرات آمریکا خدمت کرده، ‌ قرار است ماجرای احضار شدن ناگهانی اش از سوی ترامپ را بازگو کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس از واشنگتن، وی و مقام های دیگر آمریکایی در جلسه استماع مجلس نمایندگان آمریکا شهادت می دهند، جلساتی که دلیل کافی به دموکرات ها می دهد تا رفتار رئیس جمهوری را شایسته استیضاح توصیف کنند.  

یووانوویچ و سایرین، «رودی جولیانی» وکیل شخصی ترامپ را هدایت گر کانالی غیرمعمول و جانبی در جریان دیپلماتیک روابط آمریکا – اوکراین توصیف کرده اند.

یووانوویچ  امروز (جمعه) در دومین روز از جلسات علنی مجلس نمایندگان آمریکا برای بررسی تحقیقات استیضاح ترامپ، ‌ شهادت می دهد. این جلسات برای بررسی احتمال استفاده ترامپ از کمک نظامی به اوکراین به عنوان اهرم فشار بر این کشور در جریانی که به لحاظ سیاسی به نفع وی خواهد بود، برگزار می شود.

یووانوویچ از اوت ۲۰۱۶ تا می ۲۰۱۹ (مرداد ۹۵ تا اردیبهشت ۹۸) سفیر آمریکا در کی یف بود، ‌ اما از سوی ترامپ برکنار و به وی دستور داده شد به واشنگتن بازگردد.

به گفته همکاران یووانوویچ در وزارت امور خارجه آمریکا، این دیپلمات در قالب روندی هدایت شده از سوی جولیانی برای افترا زدن به وی، ‌ از این سمت برکنار شد.

سفیر سابق آمریکا در اوکراین چندی پیش در توضیح برکناری خود گفت :تا آنجا که می توانم بگویم، برکناری من بر اساس ادعاهای بی اساس و دروغین از سوی افرادی که انگیزه های کاملاً سوال برانگیز داشتند، روی داد.

نخستین نشست علنی تحقیقات استیضاح ترامپ روز چهارشنبه در مجلس نمایندگان برگزار شد و « ویلیام تیلور» سرپرست سفارت آمریکا در اوکراین در این جلسه، به افشاگری درمورد کانال جانبی سیاست خارجی کاخ سفید با محوریت جولیانی پرداخت و گفت: دغدغه ترامپ، تحقیقات درباره (هانتر) بایدن پسر جو بایدن بود.

تیلور که در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان به عنوان یکی از شاهدان ماجرای اوکراین گیت حضور یافت، اوکراین را شریک استراتژیک برای امنیت آمریکا و اروپا توصیف کرد.۹۱۰۹

«جورج کنت» معاون دستیار وزیر خارجه آمریکا نیز در جلسه همان روز، از تلاش‌های وکیل شخصی ترامپ برای انجام تحقیقات علیه هانتر بایدن با اهداف سیاسی شخصی و انتخاباتی پرده برداشت و گفت: اقدامات جولیانی، روابط آمریکا با اوکراین را مختل کرد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا یادآور شد: کنگره طی ۵ سال گذشته در آموزش و کمک به تجهیزات امنیتی به اوکراین بیش از ۱.۵ میلیارد دلار اختصاص داده است. این بودجه، قدرت و توانایی اوکراین را برای مقابله با تجاوز روسیه افزایش می دهد. اوکراین در مسیر تبدیل شدن به یک شریک کامل امن برای آمریکا در ناتو است. هم ناتو و هم آمریکا در حال توسعه آموزش‎های اوکراینی‌ها هستند.

مجلس نمایندگان آمریکا با تصویب قطعنامه‌ای خواستار علنی شدن تحقیقات استیضاح ترامپ با دو موضوع سوء استفاده از قدرت و ممانعت از اجرای عدالت شد.

نشست روز چهارشنبه در دو نوبت صبح و بعدازظهر برگزار شد. دموکرات‌ها معتقدند ترامپ از طریق وکیل شخصی خود و همچنین در تماس تلفنی که با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهوری اوکراین داشته است، به دنبال سوء استفاده از قدرت و مشروط کردن اعطای کمک‌های مصوب کنگره به اوکراین در ازای انجام تحقیقات درباره فعالیت های اقتصادی پسر بایدن که یکی از رقبای احتمالی جدی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ محسوب می شود، بوده است.

#####
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.