زلزله استان آذربایجان شرقی؛ تاکنون ۵ کشته در روستای ورنکش و ۱۰۰ مصدوم

اسماعیل نجار ادامه داد: ارزیابی کامل هنوز تمام نشده و امکان دارد آمار مصدومان و یا کشته‌ها بیشتر از این تعداد باشد ولی پیش بینی می کنیم آمار سنگینی نداشته باشیم.

پرسش: گزارش‌ها حاکی است که زلزله‌ای با قدرت ۵.۹ ریشتر در حوالی ترک در استان آذربایجان شرقی استان آذربایجان شرقی روی داده است.

زمان وقوع این زلزله ۲ و ۱۷ دقیقه و ۳ ثانیه بامداد جمعه بوده است.

تَرْک یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی و مرکز دهستان کندوان و بخش کندوان شهرستان میانه است.

تعداد جانباختگان زلزله بامداد جمعه

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص تعداد جانباختگان این زلزله گفته است: تاکنون ۵ کشته در روستای ورنکش و ۱۰۰ مصدوم در مناطق زلزله زده گزارش شده است.
اسماعیل نجار ادامه داد: ارزیابی کامل هنوز تمام نشده و امکان دارد آمار مصدومان و یا کشته‌ها بیشتر از این تعداد باشد ولی پیش بینی می کنیم آمار سنگینی نداشته باشیم.

محمدباقر هنربر ، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی هم بامداد گفته است: افزایش تعداد جان‌باختگان زمین لرزه میانه در ساعات آینده محتمل است.

وی اضافه کرده است، بر اثر زلزله دو مورد آتش سوزی در روستاهای ترکمنچای و چند مورد ریزش دیوار گزارش شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی اضافه کرده است: تاکنون ۳۰ واحد مسکونی روستایی نیز بر اثر وقوع زمین لرزه تخریب شده اند. تعدادی خانه نیز در روستاهای بخش ترکمان‌چای و کندوان میانه تخریب شده که گروه های امداد و نجات به همراه تیم های ارزیاب عازم منطقه شده‌اند.

طبق این گزارش، ریزیش کوه در جاده های میانه نیز گزارش شده است و گفته می‌شود که اکیپ‌های راهداری برای بازگشایی مسیر به محل های حادثه اعزام شده‌اند.

بیشترین تخریب

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر هم گفته است ، بیشترین خسارت در روستاهای ورنکش، بال استیل، ورزقان، گاوینه رود و گین علی رخ داده است.

مرتضی سلیمی اضافه کرده است: حدود ۷۰ مصدوم تا به الان از سوی همکاران ما در هلال احمر گزارش شده که این مصدومان بر اثر ازدحام جمعیت دچار صدمه شده اند و در همین راستا به هموطنان توصیه می‌کنم آرامش خود را حفظ کنند.

وی همچنین اظهار داشت: هیچ روستایی ۱۰۰ تخریب نشده است و خسارات در روستاها نسبت به نزدیکی کانون زلزله متفاوت است.

این زمین لرزه به مدت ۱۰ ثانیه طول کشید و شدت باعث ترس و وحشت مردم در استانهای آذربایجان شرقی، گیلان و اردبیل شد. این زلزله در استانهای آذربایجان غربی و زنجان و قزوین هم احساس شد.

در همین زمینه، مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس کشور نیزاز آماده‌باش تمامی پایگاه‌های اورژانس استان آذربایجان شرقی خبر داده است.

وی به ایسنا گفته است، تیم‌های ارزیاب اورژانس به مناطق زلزله زده اعزام شدند.

مجتبی خالدی با اشاره به این‌که تمامی پایگاه‌های اورژانس و مراکز درمانی در این استان نیز به حالت آماده باش در آمده اند گفت: تاکنون گزارشی از مصدومین این حادثه مخابره نشده است.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.