مدیریت ایرنابرخلاف رویه کشور،یک سایت را برای کارکنانش فیلتر کرد!

کارکنان ایرنا از مدتی قبل در پی برخی مسایل درون سازمانی و نادیده گرفته شدن حقوق صنفی آنها در سایه مدیریت سید ضیاء هاشمی و به رغم اعلام درخواست ها و بیان مشکلات در نشست های متناوب با ایشان، ناگزیر به بیان خواسته ها و طرح نقطه نظرات خویش در سایت خبری «پرسش» شدند تا صدایشان به گوش تصمیم گیران کشور برسد اما دسترسی به این سایت هم از دیروز هم در فضای وب و هم تلگرام فیلتر شده است. 

پرسش: به دنبال انتشار سلسله گزارش های آگاهی بخش و انتقادی از وضعیت کنونی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در پایگاه خبری و تحلیلی «پرسش»، مدیریت ایرنا از سر استیصال و در اقدامی خلاف مقررات کشور و رویکرد دولت روحانی، از روز سه شنبه 14 آبان دسترسی خیل کارکنان ایرنا علاقمند به این سایت را با فیلتر آن، مسدود کرد!
پایگاه خبری وتحلیلی «پرسش»تریبون صنفی و ارگان خبری کارکنان ایرنا در طی این سال ها علاوه بر رسالت اصلی خویش در حوزه اطلاع رسانی در امر انتشار مطالبات صنفی خبرنگاران و کارکنان این سازمان خبری به یاری آنان می آمده است. 
کارکنان ایرنا از مدتی قبل در پی برخی مسایل درون سازمانی و نادیده گرفته شدن حقوق صنفی آنها در سایه مدیریت سید ضیاء هاشمی و به رغم اعلام درخواست ها و بیان مشکلات در نشست های متناوب با ایشان، ناگزیر به بیان خواسته ها و طرح نقطه نظرات خویش در سایت خبری «پرسش» شدند تا صدایشان به گوش تصمیم گیران کشور برسد اما دسترسی به این سایت هم از دیروز هم در فضای وب و هم تلگرام فیلتر شده است. 
دستور فیلترینگ سایت خبری پرسش تنها رسانه صنفی ایرنایی ها پس از آن  توسط مدیریت ایرنا صادر شد که این پایگاه خبری روز دوشنبه هفته جاری اقدام به انتشار گزارش مبسوطی با عنوان "اوج گیری نارضایتی در ایرنا، اتمام حجت ایرنایی ها با ضیاء هاشمی قبل از انتشار نامه سرگشاده به رییس جمهور" کرده بود. 
پس از انتشار این گزارش و نامه سرگشاده کارکنان ایرنا که به وضعیت نابسامان سازمان و بررسی عملکرد مدیریت ناکاآرمد سیدضیاء هاشمی طی دو سال گذشته پرداخته است، مدیریت ایرنا با تشکیل جلسه اضطراری و فراخوان وحید رافع معاون فنی این سازمان دستور قطع دسترسی کارکنان سازمان به این سایت خبری را از طریق فیلترینگ صادر کرد. معاون فنی سازمان هم  در پی دریافت این دستور از بخش مربوطه خواست با مسدودن کردن سایت خبری – تحلیلی پرسش در اسرع وقت امکان دسترسی کارکنان ایرنا در نوبت های سه گانه کاری (صبح، عصر و شب ) به آن را قطع کند. 
با فیلیترینگ درون سازمانی سایت خبری – تحلیلی پرسش که تنها رسانه صنفی خبرنگاران ،دبیران ، سردبیران و کارکنان سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی در سراسر کشور بوده است از این پس کارکنان سازمان امکان دستیابی به اطلاعات و اخبار صنفی خود در این سازمان خبری را از دست خواهند داد، اگرچه دسترسی به این سایت از طریق اینترنت فرا سازمانی همچنان امکان پذیر است. 
چند نکته:
۱. این اقدام ضد رسانه ای از سوی مدیرعامل یک سازمان خبری رسمی کشور انجام گرفت که مطابق وظایف ذاتی این سازمان خبری و رسالت خبرنگاری باید در برابر افکارعمومی جامعه  در زمینه اطلاع رسانی خود را متعهد و دانستن را نیز حق مردم و کارکنان خود بداند. 

۲. گروهی ازکارکنان ایرنا اعم  از خبرنگاران ، دبیران ، سردبیران و شاغلان حوزه های پشتیبانی ، اجرایی و فنی در تماس با سایت پرسش ضمن تقبیح این اقدام ضد رسانه ای مدیر عامل ایرنا  را  محکوم کردند  و آن را نشانه استیصال مدیریت ایرنا دانستند که نمی خواهد صدای حق را بشنود. 

۳. این اقدام کاملا خلاف قانون است.زیرا خارج از مبادی و دستگاه های مربوط به منع اطلاع رسانی اقدام به ایجاد محدودیت برای گروهی از مردم (کارکنان ایرنا ) کرده است. مدیریت ایرنا با این اقدام خود درواقع نشان داد که دولت در دولت و قوه قضاییه در قوه قضاییه تشکیل داده و بی اعتنا به قوانین و تصمیمات کشوری این دو قوه، به تشخیص خود اهمیت داده و ارجح دانست! و بخشی از مردم (کارکنان ایرنا) را از حقی که توسط این قوا و مقررات جاری کشور به طور عمومی به رسمیت شناخته شده، محروم ساخته است.وقتی سایتی با مجوز قانونی و در چارچوب قوانین کشور فعالیت می کند، فیلتر آن با تصمیم مدیریتی در یک سازمان دولتی، اقدامی خلاف قانون است.

۴ این اقدام خلاف رویه و رویکردها و سیاست های دولت حسن روحانی است که بر حق دسترسی شهروندان به اطلاعات و شفافیت در اطلاع رسانی تاکید دارد. رویکردی که دولت روحانی آن را وجه ممیزۀ خود با دولت های قبلی می داند و برمبنای آن قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات را در این دوره به تصویب رساند و با  هزینه های بسیار بر اجرای آن تاکید دارد.

۵. این اقدام نشان داد وقتی مدیریت ایرنا در برابر نقدهای سایت پرسش درباره ناکارآمدی خود پاسخ ندارد،شتابزده اقدام به جلوگیری از انتشار اطلاعات و انسداد راه آگاهی بخش عمومی می کند. اقدامی که بیش از هرکس دیگر به زیان مدیریت این رسانه تمام می شود و به منزله خودافشاگری وی تلقی خواهد شد که هم تحمل شنیدن سخنان دیگر را ندارد و هم اقدامات خلاف قانون انجام می دهد.آن هم در یک رسانه که خود باید پیشتاز جریان آزاد اطلاعات و نقد عملکرد دستگاه ها باشد.

۶.ضیا هاشمی با عملکرد ضعیف مدیریتی ،برخورد حذفی نیروهای کارآمد و خوشفکر و اکنون سانسور درون سازمانی نشان داد که عملا در ایرنا به بن بست رسیده است. تکرار تصمیمات خطا در مدیریت ضیا هاشمی نشان دهنده ناتوانی وی در اداره امور این سازمان خبری قدیمی است.

با تمام این ها باید دید که کارکنان این سازمان آیا در محاکم قضایی به شکایت از مدیریت ایرنا که از هم اکنون محکوم آن معلوم است، اقدام می کنند؟ و گذشته از آن؛ واکنش دولت روحانی پیشروی تقویت جریان آزاد اطلاعات در کشور به این اقدام ضددولتی در رسانه اصلی خود چه خواهد بود؟ با ذکر اینکه مدیریت کنونی از این اقدامات حیرت انگیز کم نداشته از انتصاب عضو تحریریه نشریه اقماری یک روزنامه کشور به سمت مسئول اصلی خبر ایرنا تا شکایت ناموجه مدیر در این رسانه از کارمند خود و اینک اقدام خلاق مقررات کشور مدیریت ایرنا در فیلتر یک سایت در داخل این سازمان.

 

###     
مطالب مرتبط

نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.