محمودصرخی مشهوربه سیدیمانی که پیروانش به کنسولگری ایران حمله کردند،کیست؟

او بعد ازحمله آمریکا به عراق، درصحنه مذهبی و اجتماعی و سپس سیاسی عراق ظهور کرد و درحالی که هنوز چهل سالش نشده بود و تحصیلاتش دررشته مهندسی راه و ساختمان بود، ادعای مرجعیت کرد و پیروانی عمدتاً در کربلا  گرد خود آورد.

پرسش: دولت عراق 5 نفرعراقی را به اتهام حمله به کنسولگری ایران در کربلا بازداشت کرده است.

این پنج تن در شمار پیروان فردی به «سیدمحمود صرخی حسنی» قرار دارند که پیروانش او را آیت الله می خوانند. اما سیدمحود صرخی کیست و چه اعتقادی دارد؟

او بعد ازحمله آمریکا به عراق، درصحنه مذهبی و اجتماعی و سپس سیاسی عراق ظهور کرد و درحالی که هنوز چهل سالش نشده بود و تحصیلاتش دررشته مهندسی راه و ساختمان بود، ادعای مرجعیت کرد و پیروانی عمدتاً در کربلا  گرد خود آورد.

در سایت رسمی سید محمود صرخی، نام آیت الله بشیرنجفی مرجع هندی ساکن نجف به عنوان استادی آمده که به او اجازه اجتهاد داده است اما، نامه ای از آیت الله نجفی پخش شد که می گفت اصلاً سید صرخی را نمی شناسد.

پیروان سید محمود صرخی سبک عزاداری حسینی ابداع کرده اند که درعراق به «رپ حسینی» مشهورشده و با مخالفت پیروان عزاداری سنتی و رسمی روبروست.

آنها همچنین آیینی برای آغازامامت حضرت ولی عصر(عج) برگزارمی زنند که به جشن تاج گذاری معروف است و معتقدند که امام حسن عسگری قبل از درگذشت، تاج امامت را برسر امام زمان گذاشت. آنها بخاطر چنین رویدادی ، آیین هایی برگزار می کنند و در آنها آنچه به «رپ مهدوی» مشهور شده اجرا می شود. رپ مهدوی هم اخیرا در برخی هیئات ایرانی باب شده است.

گفتمان رستاخیر و ومهدوی از ویژگی های اعتقاد سیدمحمود صرخی است. پیروانش او را همان سید یمانی می دانند. همان فردی که به اعتقاد شیعیان مقدمه ظهور حضرت حجت(عج) است.

سید محمود صرخی به صراحت با ولایت فقیه در ایران مخالفت کرده و اعتقا دارد که نظریه ولایت فقیه ثابت شده است اما شرایطش هیچگاه فراهم نشده است.

اما مخالفت با مرجعیت نجف و آیت الله سیستانی و ایران محور فعالیت های سیدصرخی شد. اوج این مخالفت پنج سال پیش بود که آیت الله سیستانی فتوای مقابله با داعش صادر کرد اما سید صرخی در برابر آن ایستاد.

اوج این مخالفت زمانی بود که سیدصرخی در گفتگو با روزنامه مصری الوطن خواهان گفتگو با داعش شد. بعد از آن بود که به مقرهایش درعراق حمله شد و شماری از پیروانش بازداشت شدند.

او خود و پیروانش را قربانی مخالفت با ایران و هوادارانش در عراق می داند .

پیروان او سابقه حمله ای دیگری پیش از این به منافع ایران درعراق دارند و آن حمله دو سال پیش به کنسولگری ایران در بصره بود.

 

###
نظرات کاربران (2)

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.