بخش خصوصی، همچنان غایب در تصمیم‌گیری‌های تجارت

«اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری بارها دستگاه‎های دولتی را مکلف به مشورت با بخش خصوصی در تدوین آئین‌نامه‌ها کرده است؛ حال باید دید دولت برای اصلاح آئین‌نامه‌های تجارت خارجی که زمان آن آخر شهریور اعلام شده، به سراغ بخش خصوصی می‌رود یا خیر.

پرسش: اخیرا «حسین مدرس خیابانی» قائم مقام بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است که تا آخر شهریور تمام دستورالعمل‌های متناقض مربوط به تجارت خارجی یعنی صادرات و واردات که به گمرک ابلاغ شده، اصلاح یا حذف می‌شود.

«محمد جعفری» رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این زمینه به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: تا این لحظه هیچ مشورتی با بنده و اعضای کمیسیون نشده است. اما نگرانی بزرگتر اینجاست که صدور آئین‌نامه‌ها مستمر است و هر روز آئین‌نامه متناقضی صادر می‌شود.

وی ادامه داد: این موضوع فقط مختص واردات نیست، برای صادرات نیز علیرغم اهمیتی که برای ارزآوری به کشور در شرایط فعلی دارد، ناگهان عوارض گمرکی اعمال می‌شود.

پیشتر مدرس خیابانی گفته بود که به دلیل محدودیت بخش ارزی، سیاست‌های کشور وارد موضع جدیدی شد و طبیعی بود گاهی دستورالعمل‌های متعارض صادر شود.

اما رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی می‌گوید: اتفاقا وقتی تحریم هستیم و ارز وارد کشور نمی‌شود باید صادرات را تشویق کنیم، نه اینکه با تعرفه جلوی آن را بگیریم. همین که تعرفه گمرکی گذاشته و جلوی صادرات را می‌گیرند نوعی مشکل آفرینی در کشور است.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.