با اجبار بزرگترها بله

هلهله میهمانان از بله گفتن کودکانه عروسک مجلس، پایکوبی پسرکی در میان افراد گرد آمده و چهره خشک و محو از خنده داماد، بدرقه راه دخترکی می شود که شاخص‌های ازدواجش رنگ و بوی متفاوتی دارد و اذن پدر در تعیین سن و سال ازدوج ، پا را فراتر از قانون مدون گذاشته است.

پرسش: ویدئو چند دقیقه ای که از  روز گذشته در شبکه های مجازی دست در دست می چرخد، حکایت از مراسم ازدواج کودک ۹ ساله ای دارد که بنا به رسم و رسومی ناخواسته، تن به ازدواج داده و ره صد ساله را یک شبه طی کرده است.

کودکی که شادمانه فضای خاله بازی کودکانه اش را در جمع بزرگسالانی برگزار کرده است که از  عواقب کار و چاهی که قرار است در آن بیافتد اطلاع دارند اما همپای او شادی می کنند و لب می گزند.

فیلمی که واکنش «معصومه ابتکار» معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده را برانگیخت و در حساب توئیتری خود از جواد حیدریان (فرستنده فیلم) خواست تا اطلاعات دقیقتر از محل، مشخصات و زمان این اتفاق را اطلاع دهند تا از استان برای رسیدگی اقدام شود.

«شهیندخت مولاوردی» معاون پیشین امور زنان و خانواده رئیس جمهوری هم درباره آن در یادداشتی نوشت: اولش که این فیلم‌ دستم رسید به مانند دخترک فیلم بیشتر تصور یک شوخی و یا خاله بازی را داشتم، بعد که از واقعی بودن آن اطمینان حاصل کردم این سوال که واقعا درک و تشخیص این دختربچه از شرایط این نوع عقد و تفاوت آن با عقد دایم چیست و الفاظی که بر زبان جاری می کند و نیز شرایطی که خانواده اش را به تن دادن به این وضعیت سوق داده؟، لحظه ای رهایم نمی کند.

در ادامه یادداشت مولاوردی آمده است: ماده ۱۹۰قانون مدنی قصد طرفین و رضای آن ها و اهلیت طرفین را از شرایط اساسی صحت هر معامله ای دانسته است. مواد ۱۰۶۲ الی۱۰۷۰ قانون مدنی هم به شرایط صحت نکاح تاکید دارد، از جمله آن که نکاح واقع می شود به ایجاب و قبول، به الفاظی که صریحا دلالت بر قصد ازدواج نماید، عاقد باید عاقل و بالغ و قاصد باشد، رضای زوجین شرط‌ نفوذ عقد است و غیره. موضوعی که در این فیلم مغفول مانده است.

وی یادآور شده است: بارها در این سال ها در ذهنم آموخته هایم را در کلاس های حقوق مدنی دانشکده مرور کرده ام و با خود اندیشیده ام این گزاره های زیبا  به چه کارمان آیند، وقتی قرار نیست مناسباتمان را تنظیم کنند؟! اساسا آیا برای قانون، محلی از اعراب در روابط و فعل و انفعالاتمان قائل هستیم؟ نقش و تاثیر عرف و آداب و رسوم و سنتها و عادات در دور زدن قانون و بلا اثر کردن آن تا چه اندازه است و چه باید کرد؟تفسیرهای شخصی و سلیقه ای از قانون، اجرای گزینشی و سیاستهای یک بام و دو هوا و ...، چه به روز اصل حاکمیت قانون در این جامعه آورده است؟

وی گلایه کرد: در عمل در اینگونه موارد که زبان ها به نقد و مخالفت با کودک همسری گشوده می شود و متاسفانه در روابط رو به ازدیاد به اصطلاح فرازناشویی! ، انگاری در این مملکت قحط النسا است! و وقتی نوبت به چرخش مدیران و اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان می رسد، بناگاه قحط الرجالی می شود که بیا و ببین!

 

تصویب لایحه منع ازدواج کودکان و اجرای آن، سد راه کودک همسری

هر از گاهی انتشار تصاویر یا اخبار کودک همسری با واکنش های تندی روبه رو می شود و پس از چندصباحی از یادها می رود در حالی که داده‌های جامعه‌شناختی نشان می‌دهد که یکی از شاخص های مهم در امر ازدواج، رسیدن به بلوغ فکری و جسمی مناسب برای ساختن فردایی بهتر است، پارامتری که در ازدواج کودکان به باد فراموشی سپرده می شود.

 

به باور کارشناسان ازدواج کودکان، موضوعی نشاءت گرفته از فقر فرهنگی و اقتصادی است که کودک به خواست دیگران بر سفره عقد می نشیند و قدم به دنیایی می گذارد که برای او خیلی زود است؛ نه حق انتخاب دارد و نه تصویر واضحی از آینده ای که در انتظارش است.

ناخواسته بودن این نوع ازدواج ها در کنار جبر و زور سرپرستان، امری است بحث برانگیز که همواره با اما و اگرهایی روبه رو بوده است تا آن جا که کارشناسان، ازدواج در سنین پایین را یکی از مصادیق کودک آزاری و نقض حقوق کودکان می دانند. موضوعی که ضرورت و فوریت تصویب لایحه منع ازدواج کودکان را دوچندان کرده است.

لایحه ای که علیرغم داشتن یک فوریت برای طرح در صحن علنی مجلس و با پشتوانه‌ای پژوهشی فقهی در کمیسیون مجلس شورای اسلامی رد شده است.

طبق لایحه جدید کودک همسری، هدف افزایش سن ازدواج به ۱۶ سال شمسی و ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال بود. ضمن اینکه این لایحه، برای مقابله با مخالفت‌های احتمالی، ازدواج دختران بین ۱۳ تا ۱۶ را نیز منوط به اذن دادگاه با جلب نظرپزشکی قانونی، اذن ولی و مصلحت دختر پیش‌بینی کرده بود.

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.