اظهارات بی سابقه رییس سابق صداوسیما درمورد درخواست تعطیلی برنامه نود در دوره او

همان موقع برخی از رسانه ها تحلیل کردند که چون آقای ظریف احتمال دارد کاندیدای ریاست جمهوری شود با پخش این مصاحبه مخالفت شده است. این تحلیل اشتباه بود و به آقای ظریف وقت مصاحبه در برنامه های مختلف داده شده بود. حتی من فکر کردم این مصاحبه کوتاه درزمان دیگر و جای دیگری پخش شود. بعد ازاین اتفاقات درخواست تعطیلی برنامه ۹۰ از طرف دفتر رهبری مطرح شد اما من زیر بار آن نرفتم.

پرسش:محمد سرافراز رئیس پیشین سازمان صداوسیما گفته است که درخواست تعطیلی برنامه ۹۰ در زمان مدیریت او و از طرف دفتر رهبر معظم انقلاب مطرح شده بود.

سرافراز با انتشار کتابی با عنوان "روایت یک استعفا" خاطرات ۲۴ سال حضورش در صداوسیما را شرح داده است. در بخشی از این کتاب او به موضوع گفت و گوی عادل فردوسی پور مجری برنامه ۹۰ با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه اشاره کرده که اجازه پخش را از تلویزیون نگرفت.

رئیس وقت صداوسیما گفته؛ خود او جلوی پخش این مصاحبه را گرفت به دلیل اینکه در این مصاحبه به موضوعات غیرورزشی از جمله توافق هسته‌ای برجام اشاره شده بود و او می خواسته جلوی پخش محتوی غیرمرتبط با برنامه های موضوعی را بگیرد.

سرافراز گفته "در ماجرای همان برنامه آقای فردوسی پور با من تماس گرفت و با زبانی درددلانه گفت عدم پخش این برنامه هزینه زیادی برای سازمان تولید می کند و حرفش هم بیراه نبود چون فردا تیتر روزنامه ها شد".

 

محمد سرافراز در دیدار مدیران صداوسیما با رهبر جمهوری اسلامی ایران حق نشر عکس leader.

محمد سرافراز در دیدار مدیران صداوسیما با رهبر معظم انقلاب

 

رئیس وقت صداوسیما گفته که او تصمیم داشته این مصاحبه را در برنامه دیگری به جز برنامه ۹۰ پخش کند.

"همان موقع برخی از رسانه ها تحلیل کردند که چون آقای ظریف احتمال دارد کاندیدای ریاست جمهوری شود با پخش این مصاحبه مخالفت شده است. این تحلیل اشتباه بود و به آقای ظریف وقت مصاحبه در برنامه های مختلف داده شده بود. حتی من فکر کردم این مصاحبه کوتاه درزمان دیگر و جای دیگری پخش شود. بعد ازاین اتفاقات درخواست تعطیلی برنامه ۹۰ از طرف دفتر رهبری مطرح شد اما من زیر بار آن نرفتم".

محمد سرافراز پس از ۱۸ ماه فعالیت به دلیل آنچه کارشکنی نهادهای اطلاعاتی در فعالیت های او در مبارزه با فساد مالی در صداوسیما می خواند از سمت خود استعفا کرد و عبدالعلی علی عسگری معاون وی جایگزین او شد.  سرافراز می گوید که نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و سپاه پاسداران و دفتر رهبر انقلاب در مدیریت صداوسیما به طور ساختاری دخالت می کنند.

برنامه ۹۰ که پرمخاطب ترین برنامه از تولیدات صدوسیما خوانده می شود، در دوره ریاست علی عسگری تعطیل شد. این برنامه در سال ۱۳۷۸ با اجرای عادل فردوسی‌پور آغاز به کار کرد و عمدتا به فوتبال ایران و حاشیه‌های آن می‌پرداخت.

حذف برنامه ۹۰ به موجی از اعتراضات به سیاست های فرهنگی کشور و نحوه رفتار صداوسیما با چهره های محبوب این رسانه منجر شد.

حشمت الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس که ریاست کمیسیون امنیت ملی را بر عهده داشته به تازگی روایت کرد که از نهادهای امنیتی پرسیده بود مشکل فردوسی پور چیست و آنها "خیلی راحت جواب دادند فقط محبوبیت".

فلاحت پیشه گفته به مدیر فردوسی پور در صداوسیما زنگ زده و او در پاسخ گفته "دخالت نکن هشت ماه برنامه‌ریزی کردیم تا کنار بگذاریمش". او عادل فردوسی پور را مجری فعال و خوشنام صداوسیما توصیف کرد بود.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.