دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا: به زنان ایران اجازه دهید مسابقات را در ورزشگاه تماشا کنند

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تا نهم شهریور به ایران مهلت داده است که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

پرسش:دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا از مقام‌های ایران خواسته است که به زنان اجازه دهند مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال را که امسال برگزار خواهد شد، در ورزشگاه تماشا کنند.

ویندزر جان روز سه‌شنبه ۲۹ مرداد در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، به برگزاری مسابقات فوتبال زنان در ایران هم اشاره کرده و گفته است: «همه باید در نظر گرفته شوند، فوتبال یک ورزش فراگیر است. در ایران هم زنان و هم مردان فوتبال بازی می‌کنند و در نتیجه همه باید بتوانند مسابقات را تماشا کنند».

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، تا نهم شهریور به ایران مهلت داده است که موضوع ورود زنان به ورزشگاه‌ها را حل کند.

فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، ۱۷ مرداد امسال در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره جلوگیری مقام‌ها از حضور زنان در ورزشگاه‌ها اعلام کرد که «زنان باید اجازه حضور در همه مسابقات فوتبال ایران را داشته باشند».

فدراسیون جهانی فوتبال افزوده است: «ما با مقامات فوتبال ایران، همچنین مقامات دولتی ایران در رابطه با این موضوع مهم وارد گفت‌وگو شده‌ایم که مذاکرات همچنان ادامه دارد».

دبیرکل کنفدراسیون فوتبال آسیا که ایران یکی از ۴۷ عضو آن است نیز گفته که با همکاری فیفا می‌کوشد راه مناسبی برای حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها پیدا کند.

ویندزر جان اجازه حضور زنان در فینال قهرمانی باشگاه‌های آسیایی در سال گذشته را ستود و افزود: «ما به قوانین محلی احترام می‌گذاریم ولی خواستار توسعه این ورزش هستیم».

وی همچنین گفت برای پیشرفت فوتبال زنان در آسیا «ظرفیت‌های عظیمی» وجود دارد و نحوه برخورد با این موضوع حتی در کشورهای به شدت محافظه‌کار مثل عربستان سعودی در حال تغییر است.

عربستان سعودی سال گذشته ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها را لغو کرد.

فیفا متعهد شده است که نقش زنان در فوتبال را افزایش دهد. سال ۲۰۱۶ برای اولین بار یک زن (فاطمه سامورا) را به عنوان دبیرکل برگزید و امسال مسابقات جام جهانی فوتبال زنان تماشاچیان و پوشش تلویزیونی فراوانی به خود جلب کرد.

ویندزر جان افزود یک زن اهل عربستان به عضویت کمیته نظارت بر توسعه فوتبال زنان انتخاب خواهد شد ولی حاضر نشد نام او را فاش کند. او افزود: «این یک رویداد بسیار مهم و مثبت در توسعه فوتبال آسیاست».

در روزهای اخیر برخی از مقام‌های دولت گفته‌اند که موافق حضور زنان در ورزشگاه‌ها هستند ولی دادستان کل کشور و چند مرجع تقلید مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده‌اند.

 

###
نظرات کاربران

آخرین اخبار
از پرسش به شما 1
از پرسش به شما 2
یادداشت و نظر
از پرسش به شما
تماشا و نشست
© تمامی حقوق برای شرکت ایده بکر مبین محفوظ است.